10 najlepszych atrakcji na Helu
Hel to bardzo popularny kurort nadbałtycki, położony w województwie pomorskim, na malowniczej i zadziwiającej swą urodą Mierzei Helskiej, w pobliżu uwielbianej przez kuracjuszy Juraty.
Turystów przyciąga tam przede wszystkim niezwykłe położenie miasta na cyplu Półwyspu Helskiego, dzięki któremu wody Bałtyku otaczają je z trzech stron. Hel ma jednak do zaoferowania o wiele więcej. Poniżej opisane zostały największe atrakcje w samym mieście i jego najbliższej okolicy.
1. FOKARIUM to niezwykłe miejsce, które swą popularność zawdzięcza pływającym w jego basenach fokom szarym. Dawniej był to gatunek, który powszechnie zasiedlał Bałtyk, niestety z czasem został on niemalże całkowicie wybity wskutek polowań. Fokarium znajduje się na terenie Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego, której celem jest zarówno opieka nad chorymi i słabymi osobnikami, prowadzenie rozrodu młodych foczek wypuszczanych do naturalnego środowiska, a także odtworzenie naturalnych stad tych zwierząt.
2. PORT RYBACKI jest miejscem, w którym cumują łodzie i kutry rybackie, a także wodoloty i statki turystyczne. Przy wejściu do portu znajduje się rybacki krzyż wotywny, na którym umieszczony został napis „”Ten krzyż nadzieją tych braci, którzy wyszli w morze, a nie wrócili i tych, którzy wychodzą, aby szczęśliwie wracali”. Miejsce, które pozwala poczuć prawdziwy, nadmorski klimat.
3. LATARNIA MORSKA na Helu to zabytkowy obiekt, który powstał w roku 1942. Jest to ceglana, ośmiokątną wieża o wysokości ponad 40 m. Jej światło dostrzec można przy dobrej widoczności z odległości 17 mil morskich. Latarnia udostępniona jest do zwiedzania w sezonie letnim, rozpościera się z niej piękny widok na Zatokę Gdańską i Mierzeję Helską.
4. MUZEUM RYBOŁÓSTWA, którego siedziba znajduje się w najstarszym zachowanym budynku na Helu, a mianowicie XV wiecznym, gotyckim kościele poewangelickim Św. Piotra i Pawła, ma do zaoferowania odwiedzającym go osobom mnóstwo ciekawych eksponatów. Składa się na nie stała wystawa w dawnej świątyni, plenerowy skansen tradycyjnych łodzi rybackich oraz wieża widokowa. W muzeum poznać można historię rybołówstwa na polskim wybrzeżu, a także przyrodę Bałtyku. Dodatkowo z wierzy rozciąga się piękny widok na wschodnią część zatoki gdańskiej.
5. MUZEUM OBRONY WYBRZEŻA położone jest tuz przy wjeździe na Hel, na rozległym leśnym terenie. Muzeum ma formę skansenu, znajdują się tam liczne eksponaty militarne związane z obroną Polski przez najazdem hitlerowców. W miejscy tym zobaczyć można mnóstwo ciekawych obiektów, między innymi samochody opancerzone i gąsienicowe, motocykle, działa, różnego rodzaju broń itp. Wewnątrz obiektów znajdujących się na terenie muzeum udostępnione są stałe wystawy i eksponaty nawiązujące do historii militarnej Rejonu Umocnionego Hel, w tym do związanej z tym regionem Marynarki Wojennej.
6. ULICA WIEJSKA to niezwykle uroczy deptak, który pozwala przenieść się w czasie. Uroku temu miejscu dodają niezwykle ciekawe ryglowe domki rybackie z końca XVIII i pierwszej połowy XIX wieku. Są to obiekty bardzo charakterystyczne – białe budynki z ukośnymi ciemnymi belkami, które ze względu na ograniczoną przestrzeń usytuowane są tak, aby reprezentacyjne fronty skierowane były ku ulicy.
7. NADMORSKI PARK KRAJOBRAZOWY powstał w roku 1978 i był jednym z pierwszych tego typu obiektów w Polsce. Park obejmuje swym obszarem wschodnią część Wybrzeża Słowińskiego, północną cześć Pobrzeża Kaszubskiego, całą Mierzeję Helską oraz część Zatoki Puckiej. W tym niezwykle ciekawym miejscu chroni się nie tylko środowisko naturalne, ale także wartości kulturowe oraz historyczne miejscowości, znajdujących się na jego terytorium. Na obszarze Nadmorskiego Parku Krajobrazowego spotkać można każdy z typów brzegów morskich, które spotkać można nad polskim morzem, czyli zarówno niskie wybrzeże zalewowe, brzeg wydmowy (w okolicach Białogóry) oraz wysoki brzeg klifowy z malowniczymi wąwozami (Lisi Jar w Jastrzębiej Górze). W okolicy znajduje się także wiele rezerwatów, użytki ekologiczne i stanowisko dokumentacyjne przyrody nieożywionej.
8. SZLAK MILITARNY rozpoczyna się niedaleko dworca kolejowego „Hel”. Na jego terenie spotkać można głównie militaria z okresu II Rzeczypospolitej, choć nie tylko. Cały szlak jest bardzo dobrze opisany, na jego trasie znajduje się bardzo dużo tablic dydaktycznych, z których wynieść można wiele interesującej wiedzy. Jednym z najciekawszych obiektów, który znajduje się na samym helskim cyplu jest tak zwana bateria im. Heliodora Laskowskiego, ponadto godne uwagi są znajdujące się w pobliżu obiekty powojenne m. in. 13 i 27 Bateria Artylerii Stałej. Na szlaku znajdują się także betonowe schrony, stanowiska dział ogniowych i liczne fortyfikacje.
9. DOM MORŚWINA to zalążek do budowy Morświnarium, obiektu poświęconego Morświnom, czyli zwierzętom zamieszkującym Morze Bałtyckie. Znajduje się on w bezpośrednim sąsiedztwie Fokarium. Podziwiać tam można między innymi artystyczne instalacje przedstawiające rybę ułożoną z plastikowych butelek oraz papierowego morświna. W miejscu tym poznać można wiele ciekawostek dotyczących życia tych uroczych, niestety zagrożonych wyginięciem zwierząt, a także dowiedzieć się, jakie zagrożenie niesie ze sobą zanieczyszczanie morza.
10. OKOLICE Helu są również niezwykle malownicze i atrakcyjne pod względem turystycznym. Warto odwiedzić je choćby pieszo bądź rowerem. Do najpopularniejszych miejsc w okolicy zalicza się bez wątpienia Jurata, kurort wypoczynkowy z bardzo atrakcyjnym kąpieliskiem morskim i licznymi atrakcjami.