Ciekawostki

Hans Christian Andersen – Ciekawostki dla Dzieci

Hans Christian Andersen

Baśnie są nierozłączną częścią dzieciństwa. Mało kto nie słyszał o historii „Calineczki”, „Małej Syrenki”, czy „Brzydkiego Kaczątka”.

Te i wiele innych, magicznych opowieści zostały stworzone przez duńskiego pisarza Hansa Christiana Andersena. Poniżej znajdziesz 10 faktów z życia tego autora.

1. Hans Christian Andersen

Urodził się 2 kwietnia 1805 roku. Na cześć pisarza, dzień 2 kwietnia został ustanowiony Międzynarodowym Dniem Książki dla Dzieci.

2. Uboga rodzina

Andersen urodził się w ubogiej rodzinie szewca i niepiśmiennej praczki. Jako dziecko był zafascynowany teatrem i to z nim wiązał swoją przyszłość. Uczęszczał nawet do szkoły baletowej w Kopenhadze. Jednak gdy próbował dostać się do Królewskiego Teatru, jego kandydatura została odrzucona.

3. Talent

Dzięki uporowi i przyjaciołom, którzy dostrzegli jego talent do kreowania nowych opowieści, w 1822 roku udało mu się uzyskać stypendium królewskie. Pozwoliło mu ono na ukończenie szkoły oraz studia.

4. Podróże

Andersen kochał podróżować. Mawiał, że: „Podróżować to żyć”. W ciągu życia zwiedził prawie całą Europę. Odwiedził m. in. Niemcy, Włochy, Grecję, Turcję, Anglię, Hiszpanię, czy Norwegię.

5. Nowe technologie

Był miłośnikiem nowych technologii. Stał się jedną z pierwszych osób, które zobaczyły telegraf.

6. Życie uczuciowe

Życie uczuciowe pisarza nie było szczęśliwe. Zakochiwał się on kilkukrotnie, lecz jego uczucia nie były odwzajemniane. Pierwszą niespełnioną miłością Andersena była Riborg Voigt. Kilka dekad później, gdy pisarz zmarł, odnaleziono przy nim długi list skierowany właśnie do Riborg.

7. Brzydkie kaczątko

Wiele osób uważa, że jego słynne „Brzydkie kaczątko”, to dzieło pisane na jego doświadczeniu, gdyż uznawany był za mało przystojnego mężczyznę i on sam doskonale zdawał sobie z tego faktu sprawę.

8. Dyslektyk

Hans Christian Andersen prawdopodobnie był dyslektykiem. W oryginałach jego utworów roi się od błędów ortograficznych i językowych. Wydawcy jego dzieł musieli poprawiać błędy, ale nie zmieniali stylu tekstów.

9. Walt Disney

Wiele z utworów Andersena zostało zekranizowanych przez wytwórnię Walt’a Disneya. Ekranizacje filmowe jednak dość mocno różnią się od pierwowzorów literackich. Historie Andersena często kończą się negatywnie, np. los Małej Syrenki zależy od tego czy książę zakocha się w niej i ją poślubi. Gdy tak się nie dzieje główna bohaterka rozważa zabicie księcia, ostatecznie jednak godzi się ze swoim losem i popełnia samobójstwo.

10. Fobia

Andersen miał wiele fobii. Bał się psów, nie jadł wieprzowiny, ponieważ bał się zawartych w niej pasożytów oraz był przerażony możliwością, że zostanie pochowany żywcem. W związku z tą ostatnią fobią, przed pójściem spać zostawiał przy łóżku karteczkę z napisem: „Tylko wyglądam jakbym był martwy”.