15 interesujących ciekawostek o Hance Ordonównej
Hanka Ordonówna była polską piosenkarką, tancerką i aktorką, która stała się jednym z symboli dwudziestolecia międzywojennego w odrodzonej Polsce. Co warto o niej wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki.
1. Urodziła się na początku XX wieku w Warszawie jako Marianna Tyszkiewicz. Była córką kolejarza i od dziecka interesowała się sztuką. W dzieciństwie chodziła do szkoły baletowej znajdującej się przy Teatrze Wielkim w Warszawie.
2. Miała szesnaście lat, kiedy zadebiutowała w teatrzyku rewiowym. Wówczas jej pierwszym pseudonimem była Anna Ordon.
3. W latach dwudziestych kabarety i kawiarnie literackie wyrastały w Warszawie jak grzyby po deszczu. Hanka Ordonówna występowała w najsłynniejszych z nich, gdzie swoją poezję czytali również Skamandryci i wielu innych poetów tamtej epoki. Jej występy odbijały się wielkim echem w całej Polsce. Szybko stała się jedną z największych gwiazd lat dwudziestych i trzydziestych.
4. Wielką popularność zapewniła jej piosenka „Miłość Ci wszystko wybaczy”, do której tekst napisał Julian Tuwim.
5. Artystka osobiście szykowała sobie stroje sceniczne i dbała o wiele szczegółów swoich występów. Z czasem podziwiano ją również w Berlinie, Wiedniu czy Paryżu.
6. Jej partnerem scenicznym był Igo Sym, który podczas wojny został oskarżony o kolaborację i donoszenie na polskich kolegów. W rezultacie został na nim wykonany wyrok śmierci decyzją Polskiego Państwa Podziemnego.
7. Wkrótce po zakończeniu kampanii wrześniowej w 1939 roku Hanka Ordonówna została aresztowana i umieszczona na Pawiaku. Z jej aresztowaniem najpewniej miał coś wspólnego współpracujący z Niemcami kolega, Igo Sym. Kiedy udało się ją uwolnić, postanowiła przenieść się do Wilna.
8. Po aneksji Litwy przez Związek Radziecki, Hanka Ordonówna została ponownie aresztowana, ale tym razem przez NKWD. W rezultacie wywieziono ją do łagru w Uzbekistanie. Dopiero układ Sikorski-Majski podpisany po ataku Trzeciej Reszy na Związek Radziecki sprawił, że odzyskała wolność. Do końca życia miała jednak problemy zdrowotne.
9. Kiedy Władysław Sikorski domagał się śledztwa w sprawie zbrodni katyńskiej, a ZSRR zerwał stosunki dyplomatyczne z Rosją, Hanka Ordonówna została ewakuowana do Bejrutu. Tam podjęła leczenie, ale też organizowała wiele przedstawień patriotycznych.
10. W 1950 roku Hanka Ordonówna zmarła zarażona tyfusem przez męża, który najpewniej zaraził się od uchodźców, którym pomagał.
11. W młodości aktorka usiłowała popełnić samobójstwo wskutek nieszczęśliwej miłości. Nieudany wystrzał z pistoletu pozostawił do końca życia bliznę na jej skroni.
12. W 1981 roku powstał film wyreżyserowany przez Janusza Rzeszewskiego pod tytułem „Miłość ci wszystko wybaczy”. Film ten opowiada o losach Hanki Ordonówny.
13. Eksperci, którzy słuchają dawnych nagrań artystki, do dzisiaj zachwycają się jej możliwościami wokalnymi, a także doskonałą dykcją.
14. Fryderyk Jarosy, czyli legendarny polski konferansjer węgierskiego pochodzenia, miał wielki wpływ na karierę Hanki Ordonówny. Mówi się, że to on w pełni ją ukształtował jako artystkę i natychmiast rozpoznał się na jej ponadczasowym talencie.
15. Na początku jej kariery pewien krytyk, który zauważył drobną i niezbyt wówczas obytą ze sceną Ordonkę, stwierdził, że dzieciom i kotom nie powinno się pozwalać na występy w teatrze.