Ciekawostki

31 Fascynujących Ciekawostek o Gwiazdach

andromeda

Gwiazdy właściwie nie mrugają. Gdy światło gwiazdy przemieszcza się w naszej ziemskiej atmosferze powstają zakłócenia na drodze światła, tworząc iluzję, że gwiazda migocze. Oto fascynujące ciekawostki, mało znane informacje i fakty o gwiazdach.

1. Astronomowie uważają, że cały widzialny wszechświat zawiera 2 biliony galaktyk czyli: 2 000 000 000 000. Każda galaktyka z kolei zawiera kilkaset miliardów gwiazd. To daje niesamowitą ilość 200 tryliardów (200 000 000 000 000 000 000 000) gwiazd we wszechświecie.

2. Energia światła słonecznego wspiera prawie całe życie na Ziemi poprzez fotosyntezę i napędza klimat i pogodę na Ziemi. Ziemia ma swoje własne źródło ciepła w swoim wnętrzu. Ciepło wewnętrzne pochodzi z pierwotnej grawitacyjnej formacji Ziemi, a także z materiałów radioaktywnych znajdujących się w jej wnętrzu.

3. Większość gwiazd we wszechświecie to czerwone karły.

4. Słońce jest klasyfikowane jako gwiazda Żółty Karzeł G2

5. Wiele gwiazd występuje w parach zwanych gwiazdami binarnymi. Niektóre z nich występują w grupach do 4 gwiazd.

6. Większość gwiazd wygląda jak lśniące kropki od Ziemi, ponieważ są one daleko. Nasze Słońce jest najbliższą nam gwiazdą. Ziemia i inne planety poruszają się wokół Słońca. Słońce i wszystkie rzeczy, które go orbitują, nazywają się Układem Słonecznym.

7. Słońce jest najbliższą gwiazdą Ziemi, oddaloną o 93 miliony mil.

8. Im są one mniejsze, tym dłużej żyją. Gwiazdy olbrzymie są jasne, ale mają tendencję do szybkiego wypalania się.

9. Największe gwiazdy nazywane są czerwonymi hipergiantami. Jedna absurdalnie duża nazywana jest VY Canis Majoris. Gdybyście ustawili 1420 naszych słońc na sobie, otrzymalibyście średnicę VY Canis Majoris.

10. Najbliższą gwiazdą do Ziemi jest Proxima Centauri. Jest ona oddalona o 4,2 lata świetlne, co oznacza, że trzeba by było podróżować z prędkością światła przez 4,2 roku, aby się tam dostać. Jeśli więc Słońce było w piłką pingpongową o średnicy 4 cm, najbliższą gwiazdą jest kolejna piłka pingpongowa oddalona o 1153 kilometrów.

11. Żywotność naszego Słońca wynosi około 10 miliardów lat.

12. Nasze słońce ma około 4,5 miliarda lat.

13. W samej Galaktyce Drogi Mlecznej jest 200 do 400 miliardów gwiazd.

14. Wiele innych gwiazd posiada planety krążące wokół nich: nazywane są one egzoplanetami.

15. Gwiazdy mają zwykle od 1 do 10 miliardów lat

16. Kiedy gwiazda znajduje się w swojej głównej sekwencji, topi atomy wodoru w swoim jądrze, które wytwarzają energię. Gwiazdy w swojej głównej sekwencji nazywane są „karłami”, Słońce jest przykładem gwiazdy karłowatej. Wszystkie gwiazdy spędzają większość swojego życia w tym stanie, zanim wyczerpią swoje zapasy wodoru.

17. Energia gwiazd pochodzi z fuzji jądrowej. Jest to proces, który zmienia lekki pierwiastek chemiczny w inny cięższy pierwiastek. Gwiazdy wykonane są głównie z wodoru i helu. Poprzez fuzję zamieniają wodór w hel. Kiedy gwiazda znajduje się na końcu swojego życia, zaczyna zamieniać hel w inne cięższe pierwiastki chemiczne, takie jak węgiel i tlen.

18. Jedną z najmniejszych znanych gwiazd w naszej galaktyce jest VB 10, jest ona tylko o około 20% większa od Jowisza.

19. Gwiazdy rodzą się wewnątrz obłoków gazu i pyłu znanych jako mgławice, które istnieją w całej galaktyce. Niektóre mgławice powstają w wyniku grawitacyjnego załamania gazu w ośrodku międzygwiezdnym, podczas gdy inne są wynikiem śmiertelnych rzutów masywnej gwiazdy.

20. Istnieje wiele różnych rodzajów gwiazd. Gwiazdy, które znajdują się w swojej głównej sekwencji (gwiazdy normalne) są kategoryzowane według ich koloru. Najmniejsze gwiazdy są czerwone i nie wydzielają dużo blasku. Gwiazdy średniej wielkości są żółte, podobnie jak Słońce. Największe gwiazdy są niebieskie i są bardzo jasne. Im większa jest główna gwiazda sekwencji, tym są one cieplejsze i jaśniejsze.

21. Mniejsze gwiazdy nazywane są gwiazdami karłowatymi. Czerwone i żółte gwiazdy są zazwyczaj nazywane karłami. Brązowy karzeł to taki, który nigdy nie był wystarczająco duży, aby doszło do fuzji jądrowej. Biały karzeł jest pozostałością po upadku czerwonej olbrzymiej gwiazdy.

22. Gwiazdy olbrzymie mogą być głównymi gwiazdami sekwencji, jak niebieski olbrzym, lub gwiazdami, które rozszerzają się jak czerwone giganty. Niektóre supergwiazdy są tak duże jak cały nasz Układ Słoneczny.

23. Gwiazda neutronowa powstaje w wyniku upadku gwiazdy olbrzymiej. Jest bardzo malutka, ale bardzo gęsta.

24. Bardzo duże gwiazdy mają tylko kilka milionów lat życia, podczas gdy bardzo małe gwiazdy mogą istnieć przez długie miliardy lat.

25. Fuzja jądrowa wytwarza dużo energii. Energia ta sprawia, że gwiazda jest bardzo gorąca. Energia wytwarzana przez gwiazdy promieniuje z dala od nich. Energia opuszcza ją w postaci promieniowania elektromagnetycznego.

26. Supernowy to eksplozje generowane przez duże gwiazdy, gdy dobiega koniec ich żywotność.

27. Jeśli ktoś powie ci, że widzi milion gwiazd na niebie, możesz powiedzieć, że to kłamstwo. W naszym Układzie Słonecznym są miliardy gwiazd, ale nie ma wystarczająco dużo jasnych gwiazd na danym obszarze, aby zobaczyć miliony gwiazd na raz. W najlepszym wypadku, w bardzo czystą noc i z dala od wszelkich źródeł światła, możesz zobaczyć około 2500 gwiazd.

28. Gwiazda zaczyna się jako rozpadająca się chmura materiału zbudowanego głównie z wodoru, z helu i malutkich ilości cięższych pierwiastków. Gdy rdzeń gwiazdy jest wystarczająco gęsty, część wodoru zostaje zamieniona w hel w wyniku fuzji jądrowej.

29. Słońce jest częścią pojedynczego układu gwiazdowego, ale istnieją również gwiazdy podwójne i wielokrotne, w których dwie lub więcej gwiazd krąży wokół siebie.

30. Około 3,9 miliarda lat świetlnych stąd w konstelacji Draco coś się stało. Wszyscy słyszeliśmy o „czarnych dziurach” i o tym, że niszczą one wszystko, co się do nich zbliża. Cóż, tym razem jest to gwiazda, Swift J1644+57.

31. Odkryta w 2014 roku HV 2112 to czerwony supergiant znajdujący w pobliskiej galaktyce karłowatej zwanej Małym Obłokiem Magellana, czyli Mgławicy Mniejszej, w gwiazdozbiorze Tucana. Co ciekawe jest to gwiazda wewnątrz gwiazdy. Jest to tzw. gwiazda hybrydowa