Ciekawostki

15 Fascynujących Ciekawostek o Grzybach

kurki

Grzyby to królestwo organizmów, które należy do tzw. eukariontów – organizmy te, podobnie jak rośliny i zwierzęta, zbudowane są z komórek posiadających jądro komórkowe i chromosomy, odpowiadające za przekazywane materiału genetycznego. Grzyby fascynują naukowców od lat. Bada się nie tylko ich różnorodność biologiczną, ale także niesamowity wpływ na zwierzęce organizmy.

1. Nie da się jednoznacznie określić liczby gatunków grzybów, które istnieją na świecie. Co roku opisuje się średnio aż 2 tysiące nowych gatunków tych organizmów. Naukowcy szacują, że aż 90% królestwa dalej pozostanie nieodkryta. Obecnie ludzkość zna około 150 tysięcy różnych gatunków grzybów.

2. Grzyby to organizmy niewiarygodnie stare. Najstarsze skamieniałości odkryto na terenie dzisiejszej Kanady i datuje się je miliard lat.

3. Niegdyś grzyby uznawane były za rośliny. Dopiero nowe technologie i rozwój nauki pozwoliły odkryć, że organizmy te znacząco różnią się od roślin.

4. W przeciwieństwie do roślin, grzyby są organizmami cudzożywnymi. Żywią się martwą materią organiczną występującą w glebie lub wodzie, jednak niektóre gatunki pasożytują na roślinach i zwierzętach.

5. Niektóre gatunki grzybów tworzą tzw. porosty. Porostem nazywamy symbiozę między grzybem i kolonią zielenic lub cyjanobakterii.

6. Najbardziej trującym, znanym gatunkiem grzybów są muchomory sromotnikowe. Już spożycie niewielkiej ilości tego grzyba powoduje niewydolność wątroby u ludzi, a następnie bolesną śmierć. Na poważne zatrucie muchomorem sromotnikowym najbardziej narażone są małe dzieci i dorośli, którzy borykają się z chorobami układu pokarmowego.

7. Miliony lat temu grzyby dorastały do gigantycznych rozmiarów. Duża zawartość tlenu wpływała zresztą na rozwój także innych organizmów – gadów, monumentalnych ryb i ogromnych ssaków. Największe znane gatunki pradawnych grzybów osiągały wysokość nawet 10 metrów!

8. Opieńka ciemna uznawana jest obecnie za największy organizm na świecie. Rekordzista znajduje się na terenie amerykańskich Gór Błękitnych i zajmuje powierzchnię około 9 kilometrów kwadratowych. Warto wiedzieć, że naukowcy badali grzybnię z całego tego obszaru potwierdzając tym samym, że jest to jeden, ogromny organizm.

9. Grzyby mogą rozmnażać się zarówno płciowo, jak i bezpłciowo.

10. Niektóre gatunki grzybów wykazują działanie halucynogenne.

11. Jednym z najdziwniejszych gatunków grzyba jest Ophiocordyceps unilateralis Petch, który uznawany jest za gatunek grzyba drapieżnego. Jego komórki przenikają do organizmu żywiciela, a następnie paraliżują jego układ nerwowy, po pewnym czasie doprowadzając do śmierci ofiary.

12. Ciekawym organizmem są tzw. śluzorośla, które do dziś nie zostały scharakteryzowane jako przedstawiciele jednego królestwa. Mogą się poruszać, a prawdopodobnie również myśleć, jednak naukowcy nie są zgodni, czy są to zwierzęta, czy grzyby.

13. Grzyby powszechnie wykorzystywane są w kuchni. Przygotowuje się z nich aromatyczne sosy i zupy, są również dodatkiem do pierogów, risotta, makaronów i dań na bazie kapusty. Ciekawostką jest, że do tej pory skutecznie udaje się przeprowadzać hodowlę jedynie kilkunastu gatunków grzybów, natomiast reszta pozyskiwana jest z lasów.

14. Na terenie samej Polski spotkać można blisko tysiąc gatunków grzybów jadalnych.

15. Niektóre gatunki grzybów wykorzystywane są do produkcji antybiotyków. Choć medycyna zna około 100 gatunków, które wykazują działanie grzybobójcze, najpowszechniej stosowana jest penicylina – antybiotyk powstały na bazie grzybów strzępkowych o nazwie Penicillium.