Ciekawostki

10 Interesujących Ciekawostek o Grzechotnikach

głowa grzechotnika

Grzechotnik to jeden z najbardziej rozpoznawalnych rodzajów węży na świecie. Zamieszkuje on głównie w Ameryce północnej i w Polsce na wolności go nie spotkamy. Poniżej 10 ciekawostek o grzechotniku:

1. Grzechotniki to węże, które budzą wśród ludzi strach i panikę. Ich jad jest bardzo silny, w przypadku niektórych gatunków ich ukąszenie w ¾ przypadków kończy się śmiercią.

2. Możemy wyróżnić około 32 gatunki grzechotnika. Największym jest diamentowy o długości około 260 cm. Długość pozostałych nie przekracza 60 cm.

3. Pożywieniem grzechotników są głównie małe zwierzęta takie jak: myszy lub szczury, żaby lub jaszczurki.

wąż

4. Wąż występuje głównie na pustynnych terenach w Meksyku oraz USA. Cechą charakterystyczną jest jego poruszanie się po piasku – grzechotnik skręca się i dzięki temu jest bardzo zwinny i szybki.

5. Grzechotnik nie atakuje ludzi bez przyczyny. Jest agresywny jedynie kiedy czuje się zagrożony, wtedy zwija się w kłębek i wydobywa charakterystyczne dźwięki ze swojego ogona.

6. Najbardziej charakterystyczną częścią ciała tego węża jest końcowa ogona. Tam właśnie znajduje się grzechotka, dzięki której wąż posiada swoją nazwę – grzechotnik. Grzechotka składa się z wielu suchych łusek, którymi wąż potrąca w momencie zagrożenia, aby odstraszyć przeciwnika. Odgłos grzechotania słyszalny jest z kilkudziesięciu metrów, a wąż potrafi potrząsać ogonem do 60 razy na minutę.

grzechotka grzechotnika

7. W stanach zjednoczonych co roku notuje się kilka przypadków śmiertelnych po ukąszeniu grzechotnika. Jedynym ratunkiem dla poszkodowanego jest szybkie podanie surowicy.

8. Naukowcy opracowali na podstawie jadu grzechotnika lek, który bardzo dobrze leczy różnego rodzaju bóle. Głównym składnikiem jadu i leków jest krotoksyna, która ma bardzo silne działanie paraliżujące. Zamknięta w krzemionkowej kapsułce obniża znacząco toksyczność i podnosi zdolności do uśmierzania bólu.

9. W stanach zjednoczonych odnotowany został przypadek, kiedy człowiek spotkał grzechotnika i podczas obrony odciął mu głowę. Okazało się niestety, że odcięta głowa miała jeszcze świadomość na tyle że zaatakowała człowieka i go ukąsiła.

10. Podczas okresu rozrodczego samica grzechotnika może urodzić do 20 małych.