Polska

10 Najlepszych Atrakcji w Grudziądzu 2024 🛡️

most w Grudziądzu

Grudziądz, bogaty w historię i urokliwe miasto, oferuje wiele fascynujących miejsc do zwiedzania i odkrywania. Niezależnie od tego, czy interesujecie się historią, architekturą, czy chcecie cieszyć się przyrodą, w Grudziądzu znajdziecie coś dla siebie. Przygotujcie się na niezapomniane przygody i odkrywanie uroków tego miejsca, ponieważ oto lista 10 najlepszych atrakcji w Grudziądzu w 2024 roku!

1. Spichlerze

Słynne na cała Polskę Grudziądzkie spichlerze powstały w XIV wieku, dzięki swojemu położeniu przy rzece w czasie gdy Grudziądz stał się ważnym ośrodkiem handlu zbożem, a spichlerze pełniły funkcję magazynową. Stały się również elementem murów obronnych. Po przebudowie w XIX i XX wieku pełniły również funkcję mieszkalną. Wewnątrz spichlerzy do dzisiaj zachowały się doskonale zachowane konstrukcje drewniane i stropy belkowe. W elewacjach zewnętrznych widoczne są wmurowane kule armatnie.

2. Kolegium Jezuickie

Kolegium wybudowano w XVII wieku w kształcie prostokąta. Największy rozwój szkoły miał miejsce w XVIII, w budynku mieściło się gimnazjum, następnie seminarium nauczycielskie. Siedziba urzędu Miejskiego została została przeniesiona w 1897 roku.

3. Brama Wodna

Jak większość zabytków powstała w okresie rozkwitu miasta czyli XIV wieku. Była jedną z 10 wież wchodzących w system obronny murów i jedyną bramą, która przetrwała do dziś. Została spalona przez wycofujących się Niemców a po wojnie gruntownie odbudowana stając się prawdziwą ozdoba Grudziądza. Obecnie znajdują się tu wydziały Urzędu Miejskiego.

4. Cytadela Twierdzy Grudziądz

Cytadela zbudowana przez prusaków miała chronić przeprawę przez Wisłę i ugruntowanie panowania pruskiego po I rozbiorze Polski. Twierdza powstała na rozległym płaskowyżu w najwyższym punkcie skarpy wiślanej. Projektantem był Paul Von Gontzebach, który brał udział w budowie twierdzy na Srebrnej Górze. W czasie II wojny światowej Niemcy wykorzystali twierdzę jako poligon doświadczalny. Cytadela do dziś zachowała charakter militarny, stacjonują tam mniejsze jednostki wojskowe, wykorzystywana jest również jako magazyny.

5. Mega Park

Park rozrywki powstał w 1997 roku, rozbudowywany dzisiaj obfituje w rozrywki dla całych rodzin. „rancho”, jak jest nazywane, położone nad jeziorem Rudnickim, w przepięknym lesie. Spotkamy zdobywców dzikiego zachodu, Indian i Meksykanów, możemy wysłuchać opowieści o ich codziennym życiu. Miasteczko organizuje 5 -godzinny pokaz przedstawiający sceny z życia na dzikim zachodzie. Na terenie parku znajduje się Jurajska Kraina Dinozaurów, udając się ścieżką edukacyjna napotkamy naturalnej wielkości dinozaury. Dowiemy się o gatunkach i powodu wyginięcia dinozaurów. W krainie baśni, bajek i legend dzieci spotkają swoich ulubieńców z bajek, mogą zobaczyć chatkę na kurzej nóżce i osiedle krasnoludków. W safari natomiast spotkamy dziko żyjące zwierzęta w naturalnej wielkości.

6. Park Miejski im. Piotra Janowskiego

Park Miejski jest najstarszym parkiem w Grudziądzu założony w 1865 roku jest idealnym miejscem do spacerów i relaksu. W parku znajduje się staw z fontanną, w skład parku wchodzi stary drzewostan składający się z klonów, grabów i magnolii. Odtworzona została tzw. „Różanka” czyli ogród róż, dla dzieci zbudowano nowoczesny, wielofunkcyjny plac zabaw.

7. Rynek

Rynek w Grudziądzu jest placem w kształcie prostokąta, wybrukowany kostką granitowa i bazaltową stał się miejscem spotkań mieszkańców. Niemal wszystkie kamieniczki okalające rynek zostały zniszczone w 1945 roku, po wojnie zostały odbudowane w stylu barokowym. W ostatnim czasie rynek przeszedł gruntowna renowację, przywrócona dawną nawierzchnie, postawiono latarnię, możemy też przysiąść na ławeczce z Mikołajem Kopernikiem.

8. Jezioro Rudnickie Wielkie

Jezioro o powierzchni niemal 170 ha stało się ulubionym miejscem rekreacyjnym mieszkańców i turystów. Na jego terenie znajdziemy trzy strzeżone kąpieliska z wypożyczalniami sprzętu wodnego. W otaczających jezioro lasach wytyczono szlaki biegowe, przebiegające przez malownicze tereny. Prze cały rok organizowane są imprezy plenerowe jak np. Bieg Trzech Plaż.

9. Góra Zamkowa

Góra Zamkowa z wieżą Klimek zbudowana prze zakon krzyżacki na najwyższym wzniesieniu Grudziądza. Zamek zbudowano na planie czworoboku, na dziedzińcu zamka powstała wieża obronna, która w okresie pokoju pełniła funkcję więzienia. Zamek był wielokrotnie niszczony, w końcu został rozebrany a wieżę wysadzili Niemcy w 1945 roku. Wieżę odbudowano w roku 2013 wzorując się na dawnej zamkowej wieży. Dzisiaj z trzydziestometrowej wieże można podziwiać panoramę miasta i doliny Wisły, przy sprzyjających warunkach widać Chełmno, Świecie i Nowe nad Wisłą.

10. Bazylika św. Mikołaja

Bazylika jest najstarszym kościołem w Grudziądzu, jego budowa trwała aż 150 lat poczynając od 1286 roku. Prze wiele lat prezbiterium pełnił funkcje schronu w czasie licznych najazdów na Grudziądz. Wewnątrz świątyni znajduje się wiele zabytków sakralnych. W okresie letnim do zwiedzania jest udostępniona jest wieża kościoła, w której oprócz dwóch zabytkowych dzwonów znajduje się wystawa dawnych zabytków kościoła. Ze szczytu wieży rozciąga się widok na Grę Zamkową oraz dolinę Wisły.