CiekawostkiEuropa

Informacje, Ciekawostki i Fakty o mieście Göteborg

Göteborg

Göteborg jest świetnym miejscem na weekendową przerwę. Oto ciekawe rzeczy, których prawdopodobnie nie wiedziałeś o drugim co do wielkości mieście w Szwecji.

1. Najstarsza budowla miasta jest również punktem wyjścia w historii Göteborga. Twierdza Gamla Älvsborgs stała na straży rzeki Gota Alv i okolicznych wiosek i znajduje się około 3 km w dół rzeki od dzisiejszego nowoczesnego centrum Gothenburga.

2. Podczas gdy od XVIII wieku rybołówstwo było główną gałęzią miejscowego przemysłu, w XIX wieku miasto próbowało swoich sił w budowie statków. Stało się to głównym elementem gospodarki miasta, aż do upadku przemysłu stoczniowego w latach osiemdziesiątych XX wieku.

3. Göteborg jest drugim co do wielkości miastem w Szwecji i piątym co do wielkości miastem w całej Skandynawii.

4. Port zawsze odgrywał ogromną rolę w historii Gothenburga. Oprócz strony handlowej, port służył również jako główny punkt wyjścia dla emigrantów udających się do obu Ameryk.

5. Göteborg jest domem dla Nordstana: jednego z największych centrów handlowych w Europie. 320 000 metrów kwadratowych. 150 biur. Co najmniej 180 sklepów.

6. Wycieczka łodzią to idealny początek do poznania miasta i uzyskania ogólnego obrazu miasta. Łodzie wypływają kilka razy dziennie z Kungsportsplatsen, a wycieczka trwa 50 minut.

7. Miasto współpracowało z Volvo i jego przemysłem motoryzacyjnym. Pierwszy samochód wyprodukowany przez Volvo wyszedł z Göteborga w 1927 roku.

8. Göteborg jest łatwo dostępny drogą powietrzną, lądową, kolejową lub morską dzięki swojemu położeniu w samym sercu Skandynawii. Istnieje około 100 połączeń z około 65 miejsc w Europie.

9. Złota era miasta przyszła w XVIII wieku, dzięki wpływom globalnych firm handlowych, takich jak szwedzka East India Company, która powstała w roku 1731. Ta firma wygenerowała ogromne ilości bogactwa dla Göteborga i Szwecji, a zyski z ich handlu z Azją pomogły zbudować wiele wspaniałych budynków, które nadal stoją w centrum miasta.

10. Po zjedzeniu odrobiny bułki cynamonowej można przy dobrej pogodzie usiąść nad kanałem w parku Trädgardsföreningen lub cieszyć się słońcem na tarasie Rosencafé. W parku można nawet wypożyczyć leżaki. Znajduje się tu również palmiarnia.

11. Prawie jedna czwarta mieszkańców miasta nadal pracuje dla Volvo w pewnym zakresie. Dzięki Volvo i kilku innym wybitnym firmom przemysłowym Göteborg jest wiodącym szwedzkim miastem handlowym.

12. Herb Göteborga szczyci się lwem, dumnie wystawiającym swój język. Sam lew jest popularnym motywem w heraldyce i powszechnie uważany jest za najpotężniejszy symbol władzy. To, co sprawia, że lew goeteborski jest tak osobliwy, to kierunek, w którym zmierza. Zazwyczaj zwierzęta przedstawiane są zwrócone w prawo, podczas gdy zwierzęta zwrócone w lewo uważane są za symbol ucieczki.

13. Obok malowniczego, historycznego portu znajduje się ogromny, nowoczesny port, do którego sprowadzana jest większość szwedzkiej ropy naftowej.

14. Holendrzy posiadali większość politycznej władzy w Göteborgu, ze względu na ich znaczenie dla przetrwania miasta. Dopiero w połowie XVII wieku Szwedzi zdobyli ostatecznie władzę polityczną w mieście.