Polska

10 interesujących ciekawostek o Gorzowie Wielkopolskim

fot. Bar10der81 / Wikipedia

Gorzów Wielkopolski to miasto w zachodniej Polsce. Pełni ono funkcję siedziby wojewody lubuskiego wraz z zespoloną administracją rządową na terenie województwa i powiatu gorzowskiego. Oto kilka ciekawych faktów, które mogą zmienić twój punkt widzenia na to miasto.

1. Prawa miejskie

Gorzów Wielkopolski otrzymał prawa miejskie w 1257 roku. Stało się to dzięki Janowi I Askańczykowi, margrabiemu branderburskiego. Wydał on dokument, który upoważnił rycerza Alberta de Luge do założenia na granicy kasztelanii i ziemi lubuskiej miasta nad rzeką i nadania mu nazwy Landisberch Nova. Później przemianowano miasto na Landsberg an der Warthe

2. Branderburgia

Miasto do 1945 roku było związane zarówno administracyjnie jak i historycznie z niemiecką Branderburgią. Dopiero po II wojnie światowej znalazło się w granicach Polski

3. Land

Pierwotna niemiecka nazwa pochodzi od słów „Land” czyli ziemia, kraina oraz „Berg” tłumaczone jako góra.
Nazwa ta miała prawdopodobnie nawiązywać do brandenburskiego Landsbergu.

4. Gorzów

W wiekach XIV-XVII w polskich dokumentach nazwa tego miasta była spolszczona do form Lencbark, Landzberk lub Landzberg. Nazwa Gorzów pojawiła się po raz pierwszy na początku kwietnia 1945 roku. Nie była to przypadkowa nazwa – Gorzów Śląski w czasach niemieckich nazywał się bowiem również Landsberg.

5. Procesy czarownic

Tereny Gorzowa w XVI wieku pochłonięte było procesami czarownic. Jednym z najbardziej znanych jest proces trzech kobiet z 1564, przez które miała zepsuć się partia piwa.

6. Studnia Czarownic

Z tutejszymi procesami czarownic związana jest Studnia Czarownic z 1924 roku. Wybudowana została na pamiątkę wszystkich kobiet skazanych podczas procesów. Ze studnią związana jest również legenda o trzech siostrach. W XVI wieku w Gorzowie mieszkały trzy urodziwe siostry. Codziennie nabierały razem wodę ze studni po czym rozchodziły się do swoich zajęć.

Jeden z gospodarzy zalecał się do każdej z nich po kolei. Jednak on był stary i nie spodobał się żadnej z sióstr. Z zemsty zaczął rozpowiadać, że są one czarownicami. Siostry spalono wkrótce na stosie, a ich matka z żalu po stracie dzieci rzuciła się do studni.
W związku z tą legendą na pamiątkę kobiet straconych za czary w Gorzowie Wielkopolskim powstał pomnik Studni Czarownic.

7. Zielone miasto

Gorzów Wielkopolski zalicza się do jednych z najbardziej zielonych miast Polski. Posiada 9 parków o łącznej powierzchni 138,3 ha i 141 zieleńców zajmujących powierzchnię 120,5 ha. Łącznie wszystkie parki, zieleńce, tereny zieleni osiedlowej zajmują 342,7 ha.

8.Zabytki

Do najbardziej znanych zabytków zalicza się urbanistyczny układ Nowego Miasta z 1876 roku, kościół katedralny pw Wniebowzięcia NMP oraz cmentarz rzymsko-katolicki z XIV wieku.

9. Osiem fontann

W Gorzowie Wielkopolskim znajduje się osiem fontann.

10. Szczątki prehistorycznego nosorożca

W 2016 roku odkryto w Gorzowie niemal kompletne szczątki prehistorycznego nosorożca Stephanorhinus kirchberg ensis. Jest to jedyny egzemplarz w całej Europie.