Polska

10 Najlepszych Atrakcji w Górach Sowich 2023

Widok ze schroniska „Zygmuntówka”
fot. Vindicator / Wikipedia

Góry Sowie to do dziś najbardziej tajemnicze pasmo górskie w Polsce. Są one najstarszym elementem Sudetów. Przyciągają uwagę wielu pasjonatów historii i zwykłych turystów przede wszystkim dzięki tajemniczym budowlom, korytarzom czy sztolniom, które powstały w ramach tzw. Projektu Riese. Do dziś nie poznano przeznaczenia tych obiektów. Dodatkowo na terenie tym znajduje się Park Krajobrazowy Gór Sowich. W trakcie wycieczki po tej części Dolnego Śląska warto zwrócić uwagę na:

1. Kroacka Studzienka

Kroacka Studzienka, Góry Sowie, czyli pomnik poświęcony dwóm leśnikom: Hermannowi Ehlertowi i Wilhelmowi Wahrenholzowi z przełomu XIX i XX wieku. Pomnik ten nawiązuje także do wojny siedmioletniej (1756–1763), kiedy to Austria i Prusy rywalizowały o władzę nad Śląskiem. Austriaków wspierali chorwaccy żołnierze.

2. Lisie Skały

Lisie Skały, czyli jedne z najciekawszych grup skalnych w Górach Sowich. Pokrywają one grzbiet Grabiny (946 m n. p.m.).

3. Ludzie gór

Miejsce Pamięci poświęcone ludziom gór, w 2000 roku umieszczane są tu pamiątkowe tablice, które przypominają tych, którzy stracili życie w górach. Można tu spotkać takie nazwiska jak Edward Hyla, Krzysztof Grabowski czy Wiesław Szubert.

4. Wieża na Kalenicy

Wieża na Kalenicy, czyli wieża widokowa na Kalenicy (964 m n. p.m.), która ma 14 metrów wysokości i z jej tarasów można podziwiać piękno krajobrazu ( w tym Masyw Śnieżnika oraz Góry Opawskie i Bystrzyckie).

5. Góry Sowie

Obiekt „Włodarz”, Góry Sowie, gdzie stworzono trasą turystyczną, liczącą 600 metrów długości. W ramach tej trasy można zdecydować się na wyprawę łodzią, w której czasie można zajrzeć do zalanej części „Włodarza”.

6. Wielka Sowa

Wielka Sowa (1015 m. n. p.m.), która jest najchętniej odwiedzanym szczytem przez turystów.

7. Walim

Walim i jego skarby, czyli niewielka miejscowość, gdzie znajdują się tajemnicze sztolnie, wchodzące w skład kompleksu „Riese”, ale także okazały grobowiec rodziny Websky, ruiny dawnych zakładów lniarskich i inne.

8. Zamek Grodno

Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim, który został wybudowany w XIII wieku, jako strażnica strzegąca doliny Bystrzycy oraz terenów należących do śląskich Piastów.

9. Miasto Osówka

Podziemne Miasto Osówka, czyli część kompleksu „Riese”, gdzie na turystów czekają podziemne korytarze oraz hale, gdzie umieszczono m.in. fotografie dawnych sprzętów wojskowych.

10. Twierdza Srebrnogórska

Twierdza Srebrnogórska, Góry Sowie, czyli zabytek z drugiej połowy XVIII wieku. Z korony Donżonu można podziwiać piękne widoki.