Polska

Gniezno – 10 ciekawostek o mieście

Gniezno

Gniezno słynie przede wszystkim z tego, że było stolicą Polski zanim został nią Kraków, a następnie Warszawa. Miasto to położone jest na pięciu wzgórzach, a dookoła rozpościerają się jeziora. Gniezno kusi nie tylko miłośników historii, a w szczególności średniowiecza, ale również amatorów pieszych wycieczek z niekończącymi się atrakcjami na trasie.

1. Legenda głosi, że nazwa miasta nawiązuje do słowa „gniazdo” lub czasownika „gnieździć się”. To właśnie te tereny uznaje się za początek państwa polskiego. Po raz pierwszy miasto zostało wspomniane na początku jedenastego wieku, a sto lat później pisał o nim sam Gall Anonim.

2. Trakt Królewski w Gnieźnie to trasa, która prowadzi przez większość najważniejszych atrakcji i zabytków miasta. Po drodze można również zobaczyć makiety miasta, rzeźby piętnastu królików oraz rzeźby władców polskich, którzy byli koronowani w Gnieźnie.

3. Archikatedra Gnieźnieńska była niezwykle ważnym punktem na mapie średniowiecznej Polski. To w niej odbyły się koronacje Bolesława Chrobrego, Mieszka II, Bolesława Śmiałegi, Przemysła II i Wacława II.

4. Muzeum Początków Państwa Polskiego jest miejscem, w którym nie tylko zgłębimy średniowieczne realia i okres, w którym odbywała się chrystianizacja państwa polskiego, ale również z bliska przyjrzymy się dynastii Piastów.

5. W Katedrze Gnieźnieńskiej spoczęło w 1000 roku ciało świętego Wojciecha. Zabytkowe Drzwi Gnieźnieńskie, które można tu zobaczyć, to artefakt przedstawiający sceny z jego życia.

6. Na banknocie o nominale dziesięć złotych znajduje się motyw z posadzki katedry w Gnieźnie.

7. W 1979 roku Jan Paweł II odwiedził Gniezno podczas swojej pielgrzymki do Polski. Był to hołd dla mieszkańców pierwszej polskiej stolicy.

8. Podczas drugiej wojny światowej Polaków mieszkających w Gnieźnie przesiedlano do Generalnego Gubernatorstwa, natomiast w samym Gnieźnie zasiedlano niemieckich mieszkańców.

9. W Gnieźnie znajduje się kilka parków miejskich oraz pięć jezior, a także liczne stawy.

10. Gniezno było pierwszym polskim miastem, które znalazło swoje miejsce w żydowskich legendach. Podobno już w dziewiątym wieku Żydzi prosili władcę Polan o możliwość osiedlenia się w tym mieście.