10 Zaskakujących ciekawostek o Glonojadzie
Glonojad to gatunek ryby okrągłoprzyssawkowej, której nazwa nawiązuje do roli jaką odgrywa w akwarium.
To właśnie glonojad zjada nadmiar glonów, utrzymując akwarium w czystości. Co warto o nim wiedzieć?
Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki na temat glonojadów.
1. Glonojady
Glonojady pochodzą z Ameryki Południowej. W naturalnych warunkach można je spotkać na przykład w Brazylii i w dorzeczu Amazonki.
2. Zbrojnik pospolity
W zależności od konkretnego gatunku glonojadu mogą osiągać od pięciu do nawet pięćdziesięciu centymetrów długości. W Polsce właściciele akwariów najczęściej umieszczają w nich zbrojnika pospolitego.
3. Oczyszcza z glonów
Zbrojnik pospolity osiąga do 13 centymetrów długości i sprawdza się w przypadku niedoświadczonych jeszcze akwarystów. Najczęściej można go zauważyć w okolicach filtra albo przyssanego do szyby, którą oczyszcza z glonów.
4. Najpiękniejsze glonojady
Za najpiękniejsze glonojady uchodzą zbrojniki lamparcie, które mogą mieć nawet ponad 50 centymetrów długości. Ze względu na swoją wielkość wymagają sporych zbiorników. Ponadto uwielbiają zakopywać się w piasku, dlatego wymagają takiego podłoża. Jest pokryty atrakcyjnymi cętkami, które przywodzą na myśl właśnie lamparty.
5. Glonojad syjamski
Glonojad syjamski uchodzi za jedną z najbardziej agresywnych odmian glonojadów. Ma około 25 centymetrów długości i lubi spędzać czas na samym dole zbiornika. Dlatego też powinno się go umieszczać w akwariach z rybami, które pływają u góry.
6. Ikra
Glonojady składają swoją ikrę w ustronnych miejscach, dlatego warto zadbać o to, aby na dnia znajdowały się kamienne domki lub inne zakamarki, które mogłyby wykorzystać w tym celu.
7. Akwaria
W akwariach, w których występują inne ryby, narybek glonojadów może zostać przez nie zjedzony. Warto zadbać o to, aby w okresie tarła inne gatunki ryb zostały odseparowane od glonojadów.
8. Żywienie
Jak sama nazwa wskazuje, glonojady żywią się przede wszystkim glonami, które powstają w zbiornikach. Nie jest jednak prawdą, że wystarczają im same glony. W ich diecie musi znajdować się również białko, dlatego warto dokarmiać je owadami dla ryb.
9. Uwielbiają warzywa
Glonojady uwielbiają warzywa. Największym rarytasem jest dla nich kalafior, ale przepadają również za brokułem, cukinią, szpinakiem czy papryką. Warto je wcześniej przegotować, obrać ze skóry i odpowiednio rozdrobnić.
10. Młode zbrojnika pospolitego
Młode zbrojnika pospolitego powinny zostać wraz z rodzicami do momentu, gdy osiągną około 3 centymetrów długości.