15 Muzeów w Gliwicach, Które Warto Zobaczyć
Górny Śląsk ma jeszcze wiele do zaoferowania pod kątem turystycznym, a najlepszym tego potwierdzeniem jest liczba atrakcji w Gliwicach. Wśród ciekawych miejsc w tym mieście można również znaleźć placówki muzealne, które stoją otworem przed zwiedzającymi, stanowiąc przy tym rewelacyjny sposób na urozmaicenie całego pobytu. Oto piętnaście najlepszych muzeów w Gliwicach, które powinieneś odwiedzić!
1. Willa Caro
Willa Caro to budynek z XIX wieku, który w przeszłości należał do Oscara Caro – przedsiębiorcy gliwickiego. Już przed II wojną światową rezydencja została zaadaptowana do potrzeb zwiedzających, a obecnie stanowi jeden z pododdziałów Muzeum w Gliwicach. Na terenie Willi Caro można zwiedzić dwie główne sekcje – sztuki i rzemiosła artystycznego, a także etnograficzną. Wystawy stałe i tymczasowe prezentowane w tym miejscu poruszają istotne zagadnienia historyczno-społeczne dla całego obszaru Górnego Śląska. W skład ekspozycji wchodzi między innymi kolekcja zastawy porcelanowej, meble i wyposażenie wnętrz z epoki, a także zbiór dokumentacji i informacji o społeczności żydowskiej w Gliwicach oraz zreferowane w przystępnej formie losy miasta na przestrzeni wieków.
Adres: Dolnych Wałów 8a, Telefon: 32 231 08 54
2. Muzeum Geologii Złóż
Muzeum Geologii Złóż jest częścią Politechniki Śląskiej. Na dwóch piętrach w budynku przy ulicy Akademickiej rozmieszczono kolekcję złóż kopalnianych, minerów i skamieniałości, karbońskich roślin, a także różnego typu skał – magmowych, wapiennych oraz meteorytów. To ciekawe miejsce, które w łatwy w odbiorze sposób porządkuje podstawową wiedzę z zakresu geologii i procesów tektonicznych. Nie bez znaczenia pozostają również aspekty estetyczne – niektóre eksponaty mogą śmiało kandydować o tytuł naturalnie stworzonych dzieł sztuki.
Adres: Akademicka 2 , Telefon: 32 237 26 08
3. Radiostacja Gliwice
Wieża antenowa gliwickiej radiostacji góruje nad miastem, będąc jednym z najbardziej charakterystycznych punktów orientacyjnych okolicznego krajobrazu. Obiekt ten przez lata pełnił funkcję rozgłośni, natomiast współcześnie przestrzeń wokół wieży dostosowano do potrzeb turystycznych. W skład kompleksu wchodzi bowiem nie tylko sama wieża, ale też przylegające do niej budynki, w których mieszczą się eksponaty związane z szeroko rozumianą branżą radiową. Można tu zobaczyć pomieszczenia nadawcze z przedwojenną aparaturą, salę maszynowni i tablice informacyjne, które przybliżają historię tego miejsca. Jest ona bowiem niezwykle interesująca, bowiem to właśnie z Radiostacją Gliwice związane są takie incydenty, jak na przykład prowokacja gliwicka oraz zagłuszanie odbioru fal radiowych Radia Wolna Europa. Pomnik historii o imponujących rozmiarach!
Adres: Tarnogórska 129 , Telefon: 32 300 04 04
4. Muzeum Techniki Sanitarnej
Muzeum Techniki Sanitarnej koncentruje się na ekologicznej historii Gliwic, przybliżeniu sposobu działania wodociągów i kanalizacji na przestrzeni lat, a także na wyposażeniu i armaturze łazienkowej mieszkańców miasta ubiegłych dekad i stuleci. To wbrew pozorom niezwykle interesujące miejsce, które pod pretekstem podejmowania oczywistych tematów, pozwala zgłębić się w nieznane oblicze historii. Wykorzystywane metody i techniki sanitarne zmieniały się na przestrzeni lat, tworząc przepełnioną wynalazkami mozaikę zdarzeń, których końcowymi beneficjentami byli zwykli obywatele. Polecamy wizytę w starej przepompowni ścieków, ponieważ obiekt ten jest wyjątkowy w skali naszego kraju!
Adres: Edisona 16 , Telefon: 32 428 44 05
5. Muzeum na Zamku Piastowskim
Zamek Piastowski jest kolejnym obiektem, który został wykorzystany przez Muzeum w Gliwicach jako gmach muzealny. Mieszczą się tu kolejne dwie sekcje kolekcji – archeologiczna i historyczna. Ekspozycja stanowi zbiór pamiątek, przedmiotów osobistych i dokumentów z czasów plebiscytów śląskich, a także naczyń, broni oraz biżuterii, które powstały w czasach rozkwitu kultury łużyckiej. Miłośnicy militariów z pewnością zainteresują się również częścią poświęconą kulturze Dalekiego Wschodu – mieczom, odznaczeniom oraz zbrojom.
Adres: Pod Murami 2 , Telefon: 32 231 44 94
6. Oddział Odlewnictwa Artystycznego
Oddział Odlewnictwa Artystycznego to kolejna filia Muzeum w Gliwicach. Obiekt koncentruje się na prezentowaniu najbardziej efektownych odlewów brązowych i żeliwnych, a całość ekspozycji została wzbogacona o dodatkowe materiały audiowizualne. W miejscu tym można zapoznać się z podstawowymi technikami, zobaczyć oryginalne litografie Ernesta Knippela oraz uczestniczyć w zajęciach warsztatowych z malowania odlewów gipsowych. Główna wystawa stała – „Słusznie słyną dziś Gliwice” – przybliża również historię przemysłu i całego regionu górnośląskiego, kładąc przy tym nacisk na tradycje hutnicze Gliwic.
Adres: Bojkowska 37 , Telefon: 665 280 021
7. Funzeum
Funzeum to nowoczesne muzeum, którego częściami składowymi są dwie części – wystawa światła i wystawa koloru. Pierwsza z nich pozwala zanurzyć się w niezwykły świat odbić lustrzanych, kalejdoskopowego zniekształcenia świata oraz modyfikacji dobrze znanych nam własnych wizerunków. Wystawa koloru jest natomiast instalacją artystyczno-edukacyjną, gdzie świat marzeń i barw przepełnia każdą salę, co wydaje się tworzyć idealne warunki do przeprowadzanie unikalnej sesji fotograficznej. W Polsce można znaleźć kilka obiektów tego typu, jednak gliwickie Funzeum z pewnością można umieścić w ścisłej czołówce nowoczesnych muzeów.
Adres: Pszczyńska 315 , Telefon: 518 080 422
8. Muzeum Tatuażu
Przy ulicy Krupniczej w Gliwicach znajduje się inny unikalny obiekt. Mowa tu o Muzeum Tatuażu, czyli imponującym zbiorze dokumentów, fotografii, akcesoriów i sprzętów do tatuowania. To wspaniałe miejsce do zapoznania się z historią gałęzi sztuki, która jeszcze kilkadziesiąt lat temu wzbudzała niemałe kontrowersje. Jej geneza sięga jednak znacznie bardziej odległych czasów, czego przykładem są dzieła pierwszych tatuatorów w historii. Muzeum Tatuażu to zdecydowanie jedna z najbardziej niedocenionych atrakcji na terenie Gliwic!
Adres: Krupnicza 16 , Telefon: 602 772 152
9. Dom Pamięci Żydów Górnośląskich
Dom Pamięci Żydów Górnośląskich zlokalizowany jest w domu pogrzebowym, który został wzniesiony w XIX wieku. Ekspozycja koncentruje się na przybliżeniu zapomnianej historii społeczności wyznania mojżeszowego, która odegrała istotną rolę w kształtowaniu się losów całego Górnego Śląska. To również miejsce zadumy i refleksji nad tragicznym losem Żydów w czasach II wojny światowej, których eksterminacja dała najbrutalniejszy pokaz prawdziwej natury rodzaju ludzkiego. Kolekcja muzeum jest skierowana nie tylko do dorosłych odbiorców, ale też i dzieci, które mogą w tym miejscu zapoznać się z ważnymi wydarzeniami w historii naszego kraju.
Adres: Księcia Józefa Poniatowskiego 14 , Telefon: 605 362 594
10. Czytelnia Sztuki
Czytelnia Sztuki to jedna z sekcji Muzeum w Gliwicach, która zlokalizowana jest w Willi Caro. To intrygujące miejsce przybliża odwiedzającym wartości, znaczenie i wpływ sztuki na życie człowieka. Można znaleźć tutaj zarówno fotografie z epoki i współczesne grafiki, jak i zarysy biografii najbardziej inspirujących twórców – tych związanych z Górnym Śląskiem oraz zagranicznych.
Adres: Dolnych Wałów 8a , Telefon: 32 332 47 40
11. Palmiarnia Miejska
Wyjątkową atrakcją na terenie Gliwic jest Palmiarnia Miejska, która mieści się w parku imienia Fryderyka Chopina. Stanowi ona dom dla blisko sześciu tysięcy gatunków roślin oraz gadów, płazów i ptaków. Szklana kopuła przykrywa powierzchnię ponad dwóch tysięcy metrów kwadratowych, a sukulenty, palmy i egzotyczne drzewa pozwalają przenieść się do klimatu, który jest niecodzienny dla polskich szerokości geograficznych.
Adres: Aleksandra Fredry 6 , Telefon: 32 231 32 39
12. Kolejkowo
Kolejkowo to obiekt, którego główną ekspozycję stanowi miniaturowy świat. Makieta przepełniona pojazdami, budynkami oraz postaciami jest spełnieniem marzeń każdego dziecka, a możliwość aktywnego uczestniczenia w zabawie sprawia, że wizyta w tym miejscu to gwarancja frajdy i wielu godzin satysfakcji. W Kolejkowie odnajdą się jednak nie tylko najmłodsi, bowiem staranność odwzorowania świata doceni również każdy dorosły – obudzenie w sobie wewnętrznego dziecka jeszcze nigdy nie było tak łatwe!
Adres: Pszczyńska 315 , Telefon: 880 006 001
13. Międzynarodowa Wystawa Budowli z Klocków LEGO „Inwazja Gigantów”
Podobne odczucia towarzyszą wizycie na Międzynarodowej Wystawie Budowli z Klocków LEGO. Ta stała ekspozycja znajduje się w centrum handlowym Europa Centralna, a ogrom całego przedsięwzięcia konstrukcyjnego został doceniony między innymi przez Księgę Rekordów Guinessa. Z klocków LEGO zbudowano między innymi wieże World Trade Center, katedrę Notre-Dame oraz naturalnej wielkości postaci znanych aktorów i muzyków. Część budowli ma dodatkowo interaktywny charakter – przy użyciu odpowiedniego przycisku każdy odwiedzający może wprawić w ruch poszczególne figury.
Adres: Pszczyńska 315 , Telefon: 694 099 087
14. Galeria Sztuki Współczesnej „Esta”
W Galerii Sztuki Współczesnej „Esta” regularnie organizowane są wystawy i wernisaże, na które warto zajrzeć podczas pobytu w Gliwicach. Wśród artystów, które w przestrzeni tej prezentowali w przeszłości swoje dzieła, można wyróżnić między innymi Stanisława Dróżdża, Wojciecha Kucharczyka, Natalię Bażowską oraz Jadwigę Janowską. „Esta” to również znakomita okazja do zapoznania się z twórczością młodych gliwickich artystów, którzy właśnie w tym miejscu często wystawiają swoją sztukę.
Adres: Raciborska 8 , Telefon: 698 614 050
15. SilesiaExotic
Niecodziennym gliwickim obiektem muzealnym jest SilesiaExotic, czyli wystawa roślinności i zwierząt tropikalnych w centrum handlowym Europa Centralna. To wyjątkowe miejsce, które pozwala z bliska obserwować takie gatunki, jak na przykład kameleon jemeński, piranie, żółwie lamparcie, płaszczki i węgorze elektryczne. Cały obiekt liczy aż 500 metrów kwadratowych powierzchni, a ilość okazów zgromadzona w tym miejscu plasuje muzeum przyrody ożywionej SilesiaExotic w ścisłej czołówce europejskiej.
Adres: Pszczyńska 315, Telefon: 668 196 877