Ciekawostki

15 intrygujących ciekawostek o głębinach morskich

Oceany i morza na Ziemi to przestrzeń, którą człowiek do tej pory poznał tylko w kilku procentach. Nic dziwnego, że fascynują oceanografów i innych badaczy. Co warto wiedzieć o głębinach morskich? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki na ich temat.

1. Akweny wodne pokrywają ponad 70 procent powierzchni Ziemi. Nic dziwnego, że większość życia na Ziemi stanowi życie wodne. Morskie stworzenia i organizmy stanowią około 94 procent wszystkich stworzeń na naszej planecie.

2. James Cameron, twórca słynnego filmu „Titanic” z Leonardo DiCaprio i Kate Winslet brał udział w eksplorowaniu wraku Titanica. Summa summarum reżyser filmu spędził na jego pokładzie więcej czasu niż pasażerowie jedynego rejsu.

3. Rów Mariański jest największym rowem oceanicznym, jaki do tej pory odkryto. Jego głębokość wynosi ponad 11 tysięcy metrów.

3. Najdłuższy łańcuch górski na świecie znajduje się pod wodą. Mid Ocean Ridge ma aż 65 tysięcy kilometrów, a według badaczy został do tej pory zbadany w o wiele mniejszym stopniu niż powierzchnia Marsa czy Wenusa.

4. Pod taflą wody na całym świecie znajduje się znacznie więcej eksponatów niż we wszystkich istniejących muzeach. W samym tylko Florida Keys na dnie znajduje się około tysiąca wraków.

5. Zbiorniki wodne, które znajdują się głęboko pod wodą, mają inny skład chemiczny niż woda, z którą mamy do czynienia kąpiąc się w morzu czy oceanie. Mało tego, w głębinach oceanów zdarzają się również rzeki i osobne jeziora.

6. Każdego roku do mórz i oceanów trafia kilkanaście milionów ton śmieci. Szczególnie niebezpieczny dla wielu gatunków jest plastik, ale warto spojrzeć na to również z tej perspektywy, że ludzie jadają ryby, które do niedawna żywiły się również tworzywem sztucznym wyrzuconym do morza.

7. Szacuje się, że w całej historii ludzkości wydobyto około 150 tysięcy ton złota. Tymczasem dowiedziono, że pod powierzchnią wielu mórz i oceanów znajduje się nawet 20 milionów ton tego kruszca. Nie znaleziono jednak do tej pory odpowiedniej metody, aby je wydobywać.

8. O ile na Księżycu do tej pory było już dwanaście osób, o tyle w Rowie Mariańskim, znajdującym się w zachodniej części Oceanu Spokojnego, do tej pory były tylko trzy osoby. Jedną z nich był James Cameron, czyli znany reżyser hollywoodzki.

9. Charakterystyczny szum mórz i oceanów to efekt istnienia mikroskopijnych pęcherzyków powietrza, które powstają wskutek rozbijania się fal i ulegają przekształceniom pod wpływem ciśnienia.

10. Podwodne Muzem Cancun w Meksyku pozwala na zobaczenie w jakimś ułamku tego, jak fascynujące skarby można odnaleźć pod wodą. Badacze szacują, że na całym świecie pod wodą znajduje się około trzech milionów wraków. Niektóre z przedmiotów i statków znajdujących się na dnach można oglądać podczas specjalnych wycieczek.

11. Największym stworzeniem na Ziemi jest stworzenie morskie, a mianowicie płetwal błękitny, który może mieć nawet 30 metrów. Płetwale żyją w stadach i śpią zastygając w pionowej pozycji, dzięki czemu wyglądają jak potężne kolumny w głębinach morskich.

12. Aby pod wodą powstała rafa koralowa, musi mieć ona 20 stopni Celsjusza. Rafy tworzą się najczęściej na głębokości 50 metrów, ponieważ potrzebują dostępu do światła. Potrzebne jest im również odpowiednie zasolenie.

13. Pod wodami Morza Bałtyckiego znajduje sie około 100 wraków, które regularnie są eksplorowane przez płetwonurków.

14. Fauna w Bałtyku jest stosunkowo uboga zarówno ze względu na zasolenie, jak i fakt, że jest to najpłytsze morze na świecie.

15. Najpiękniejsze rafy koralowe na świecie znajdują się w Australii, na Karaibach oraz w Malezji.