Ciekawostki

10 Interesujących ciekawostek o Gibonach

fot. Matthias Trautsch / Wikipedia

Gibon to gatunek małpy, który słynie z umiejętności rozwinięcia prędkości niespotykanej wśród ssaków zamieszkujących korony drzew.

Są bardzo dobrze przystosowane do życia na dużej wysokości i mają charakterystyczny wygląd. Co warto o nich wiedzieć?

Poniżej znajduje się kilka ciekawostek o gibonach.

1. Rodzaje gibonów

Różne rodzaje gibonów występują w tropikalnych i subtropikalnych lasach Półwyspu Indyjskiego, Półwyspu Indochińskiego, Archipelagu Malajskiego oraz w Chinach.

2. Długie kończyny

Gibony charakteryzują się bardzo długimi kończynami i brakiem ogona. Ich głowa wydaje się nieproporcjonalnie mała w porównaniu do reszty masywnego ciała.

3. Worek krtaniowy

Niektóre gatunki gibonów posiadają tak zwany worek krtaniowy, który pełni funkcję rezonatora. Dzięki niemu dźwięki wydawane przez te zwierzęta są głośniejsze i charakterystyczne. Mogą w ten sposób porozumiewać się między sobą i ostrzegać przed niebezpieczeństwem.

4. 50km\h

Gibony potrafią poruszać się między drzewami z prędkością przekraczającą 50 kilometrów na godzinę. Dzięki budowie nadgarstków są w stanie pokonywać duże odległości między drzewami przekładając kończyny przednie podczas skoków na kolejne gałęzie.

5. Aktywne w ciągu dnia

Gibony są aktywne w ciągu dnia i zaznaczają swoje terytorium wydając z siebie bardzo głośne dźwięki.

6. Praktykują monogamię

Gibony praktykują monogamię i żyją w niewielkich, wynoszących do sześciu osobników, grupach. W grupach tych znajdują się tylko spokrewnione ze sobą małpy.

7. Żywienie

Gibony żywią się przede wszystkim zielonymi pędami, owocami i liśćmi, a większość potrzebnej wody zlizują z kory i liści. Choć większość swojego życia spędzają wysoko na drzewach, zdarza im się z nich schodzić, aby znaleźć jedzenie i wodę.

8. Okres rui

Jeśli na jednym terenie występuje więcej osobników, to okres rui u samic automatycznie się synchronizuje. Kiedy młode osiągają dojrzałość płciową, samiczki są przepędzane ze stada przez swoją matkę, a samce przez ojca.

9. Czerwona Księga

Wszystkie rodzaje gibonów są wpisane na tak zwaną Czerwoną Księgę Gatunków Zagrożonych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody. Małpy te są zagrożone wyginięciem przez działalność człowieka, wskutek której tracą zajmowane siedliska.

10. Samica gibona

Samica gibona zazwyczaj rodzi jedno młode, które przychodzi na świat po siedmiu miesiącach ciąży. Dzieje się to średnio co dwa lata. Gibony mogą przeżyć średnio około 30 lat.