Polska

Gdzie wybrać się z uczniami w ramach lekcji historii?

gdzie wybrać się z uczniami w ramach lekcji historii

Nauka historii w klasie nie zawsze zachęca uczniów do czynnego udziału w zajęciach. Są jednak takie wydarzenia w historii kraju, o których powinien wiedzieć każdy uczeń. Z pomocą nauczycielom przychodzą nowe miejsca na mapie kraju, gdzie w nowoczesny i interaktywny sposób można poznać wiele ciekawych wydarzeń mających wpływ na to, jak dziś wygląda Polska. Gdzie zabrać uczniów na lekcję historii poza mury szkoły?

Miasta z historią

W Polsce nie brakuje miast, które są żywymi pomnikami historii. Oczywiście na czele z pewnością stać będzie Warszawa, ale niemniej ważne wydarzenia rozgrywały się np. w Poznaniu czy w Krakowie. W stolicy działa Muzeum Historii Polski – bogata oferta dla nauczycieli sprawia, że z pewnością jest to miejsce, w które warto zabrać uczniów, by mogli dowiedzieć się więcej m.in. o Tadeuszu Kościuszce czy Janie Karskim. Liczne wystawy organizowane przez muzeum dodatkowo pomogą nie tylko docenić historię, ale i sztukę. Samo miasto zdecydowanie różni się od czasów sprzed wojny, gdyż wiele budowli powstało dopiero po 1945 roku w związku z odbudową stolicy. Jest to jedno z najważniejszych miejsc na historycznej mapie Polski, dlatego nie sposób go pominąć.

HistoryLand

W Krakowie od ubiegłego roku działa Interaktywne centrum odkrywania historii Polski i Polaków – HistoryLand. Miejsce to ma w swojej ofercie wiele atrakcji dla uczniów (szczegóły dostępne pod adresem https://historyland.pl/dla-szkol). Co ciekawego znajduje się w centrum? Są to wyjątkowe makiety, zbudowane z klocków LEGO®, za pomocą których można w niecodzienny sposób poznać dzieje kraju. Co więcej, poza makietami wykorzystano tu także interaktywne rozwiązania w postaci gogli VR czy innych nowoczesnych technologii. Wszystko po to, aby uczniowie byli zainteresowani nie tylko samą formą prezentowania wydarzeń, ale również brali czynny udział w konkursach i quizach. Zaletą tego miejsca jest nie tylko to, że można dowiedzieć się w nim o ważnych wydarzeniach z historii kraju, ale także nauczyć, jak wiązać węzeł żeglarski czy spróbować samemu odegrać hejnał mariacki.

Poznański ICHOT

Podobną rolę, co HistoryLand, pełni także poznański ICHOT. Interaktywne centrum historii Ostrowa Tumskiego zlokalizowane jest nad rzeką Cybiną – poza nowoczesnym budynkiem znajduje się tu także zrewitalizowana Śluza Katedralna, w której zazwyczaj odbywają się wystawy. Ośrodek ten korzysta z interaktywnych metod nauczania, dlatego to także świetne miejsce na lekcję historii poza salą lekcyjną. Można poznać tu nie tylko historię Ostrowa Tumskiego, ale również usłyszeć opowieść o początkach Państwa Polskiego. Lokalizacja budowli, a także niedaleko znajdująca się najstarsza katedra w Polsce, czynią to miejsce wyjątkowo atrakcyjnym turystycznie i edukacyjnie.