Polska

10 Najlepszych Tras Rowerowych w Gdańsku

rower

Moda na rowery nie mija. Nawet wręcz przeciwnie. Coraz więcej osób chce być „eko”, dlatego rezygnuje z jazdy własnym samochodem czy nawet transportem publicznym i wybiera rower. Gdańsk cały czas rozwija swoja infrastrukturę dla rowerzystów.

Na chwilę obecną sieć tras rowerowych w Gdańsku liczy prawie 740 kilometrów. Miasto Gdańsk wyszło naprzeciw oczekiwaniom swoich mieszkańców i udostępnili specjalny portal, na którym dostępna jest mapa wszystkich ścieżek rowerowych w mieście. Mapa jest oczywiście na bieżąco aktualizowana.

Poniżej przedstawiamy dziesięć najpopularniejszych tras rowerowych w Gdańsku.

1. Trasa rowerowa znad morza do Parku Oliwskiego

Jest to jedna z najpopularniejszych tras rowerowych w Gdańsku. Jej orientacyjna długość wynosi niecałe 10 km. Ostateczna długość zależy tak naprawdę zaczniemy jazdę. Idealna trasa aby przejechać z nią w jakiś wolniejszy, cieplejszy weekend. Trasa ta oferuje szum fal, widok na morze bałtyckie, powiew wiatru oraz przepiękną zieleń w z oliwskiego parku. Można więc stwierdzić, że trasa jest naprawdę różnorodna.

Trasę najlepiej jest zacząć na którejś z gdańskiej plaży. Rozbudowana infrastruktura rowerowa gwarantuje nad dostęp rowerem do prawie każdej plaży w Gdańsku, a więc jest w czym wybierać. Możemy założyć, że trasa ta zaczyna się przy ul. Jantarowiej w Gdańsku. Po drodze mijamy wiele mniej lub bardziej znanych lokali gastronomicznych, więc nie będzie problemu z zatrzymaniem się na jakiś posiłek. Natomiast jeżeli chodzi o walory architektoniczne, to w samym parku oliwskim mamy katedrę. Na pewno przejazd tą trasą zapadnie nam na długo w pamięci!

2. Gdańska Pętla

Chyba najbardziej znana i zarazem najdłuższa trasa rowerowa w Gdańsku. Jej długość liczy prawie trzydzieści kilometrów. Trasą ten możemy teoretycznie objechać cały Gdańsk dookoła. Podczas przejazdu będziemy mieć piękne widoki oraz możliwość bliższego zapoznania się z takimi ciekawymi miejscami jak: Stare Miasto, Westerplatte, Brzeźno czy Stogi.

3. Pętla Złotej Karczmy

Gdy zapytamy gdańszczan o tę pętlę rowerową zapewne większość odpowie, że o niej nie słyszało i zacznie się zastanawiać gdzie może być ona zlokalizowana. I nie trzeba się dziwić, bowiem ta trasa rowerowa zlokalizowana jest na terenie osiedla noszącego nazwę Złota Karczma.

Osiedle to znajduje się na Matarni. Sama trasa również nie należy do najdłuższych, ponieważ liczy około pięciu kilometrów i korzystają z niej głównie mieszkańcy tego osiedla. Większość trasy znajduje się na drogach gruntowych, lecz znajdzie się niewielki asfaltowy odcinek, który łączy Oliwę z ulicą Słowackiego w Gdańsku.

4. Letnicka Pętla

Dzięki wybudowaniu przez miasto ścieżek rowerowych po obu stronach ulicy mamy tutaj możliwość organizacji mniejszych „wyścigów” ze znajomymi lub szlifowania własnej kondycji poprzez porównanie czasów przejazdów na każdego przejechanego okrążania. Cała pętla zlokalizowana jest pomiędzy Stadion Energa Gdańsk a Martwą Wisłą, na odcinku ul. Marynarki Polskiej, pomiędzy Al. Zwycięstwa a ul. Płażyńskiego.

5. Pętla po Brzeźnie

Również Brzeźno oraz Nowy Port oferują bardzo ciekawą pętle rowerową. Podczas przejazdu tą trasą będziemy mogli popatrzeć na Martwą Wisłę, Westerplatte czy Zatokę Gdańską. Pętla rowerowa po Brzeźnie i Nowym Porcie zaczyna się w zachodniej części Parku Reagana, przy Al. Hallera. Następnie kierujemy się ul. Marynarki Polskiej, ul. Wyzwolenia i ul. Krasickiego, gdzie dojeżdżamy do Parku Brzeźnieńskiego im. J. Haffnera, który znajduje się praktycznie nad morzem i posiada plażę oraz siłownię zewnętrzną.

6. Pętla na Wyspie Sobieszowskiej

Najbardziej wysunięta na zachód część Gdańska. Droga rowerowa biegnie w większości ul. Turystycznej, następnie jedziemy ul. Świbnieńską i ul. Przegalińską, gdzie wracamy na początek ul. Turystycznej. Tutaj, poza widokami na Zatokę Gdańską możemy również podziwiać przekop Wisły oraz Martwą Wisłę.

7. Nadmorska gdańska pętla

Trasa, która przebiega w większości nad gdańskim nadbrzeżem. Z tego powodu jest też jedną z najbardziej uczęszczanych tras rowerowych w Gdańsku oraz całym Trójmieście. Jej długość to niecałe dziesięć kilometrów. Najlepiej zacząć jazdę przy Gdańsk Ergo Arenie.

Następnie jadąc ul. Jelitkowską mijamy Park Jelitkowski. Później kierujemy się na południowy wschód, w kierunku jednego z większych i popularniejszych parków w Gdańsku, mianowicie Parku Prezydenta Ronalda Reagana. Stąd już rzut beretem na Westerplatte, gdzie po dojechaniu możemy zrobić nawrotkę i możemy wrócić południową stroną parku i następnie ul. Orłowską pod Gdańsk Ergo Arenę. Oczywiście w międzyczasie możemy zatrzymać się na chwilę na plaży lub w parku, aby odpocząć.

8. Pętla wokół Sobieskiego

Ta pętla rowerowa biegnie przez kilka gdańskich osiedli, mianowicie: Siedlce, Aniołki, Piecki oraz Suchanino. Jadąc tą trasą przemieszczać będziemy się po jednych z największych magistrali stolicy Pomorza. Będziemy mieć ładny widok na panoramę Starego Miasta oraz Gdański Uniwersytet Medyczny.

Trasa zaczyna się przy zbiegu ulic: Trzy Lipy, Schuberta i Beethovena. Następnie kierujemy się na ul. Kartuską jadąc przez kawałek ul. Nowolipie. Później odbijamy na północ jadąc ulicą 3-go Maja i Al. Zwycięstwa do samego końca, aż do Jaśkowej Doliny.

9. Stogowska Pętla

Stogi to jedna z dzielnic Gdańska, położona jest ona na wschodzie miasta, na Wyspie Portowej. To tutaj zlokalizowany jest między innymi Port Północny z terminalem kontenerowym. Trasa rowerowa zaczyna się we wschodniej części Westerplatte, i poprzez jadąc poprzez ul. Sucharskiego, ul. Wosia Budzysza, ul. Stryjewskiego i ul. Nowotnej dojedziemy nad Morze Bałtyckie, gdzie znajduje się między innymi park rowerowy, gdzie bez problemy będziemy mogli zostawić nasz środek transportu. Trasa ta liczy około sześciu kilometrów.

10. Z południa do Lasu Oliwskiego

Trasa rowerowa biegnąca z południowych osiedli Gdańska, mianowicie Ujeścisko-Łostowice oraz Jasieni. Trasa zaczyna się przy zbiornikach retencyjnych zlokalizowanych przy ul. Świętokrzyskiej. Następnie ul. Bulońską, poprzez ul. Rakoczego docieramy do ul. Słowackiego, gdzie znajduje się wjazd do Lasu Oliwskiego. Mając rower terenowy aż żal nie skorzystać z okazji i nie wjechać do lasu na przejażdżkę. Długość trasy zależy tak naprawdę od ścieżek i trasy wybranej w samym Lesie.