Gambia ciekawostki oraz informacje

dziecko

Gambia uzyskała niepodległość od Zjednoczonego Królestwa w 1965 roku. W latach 1982-1989 utworzyła krótkotrwałą federację Senegambii z Senegalem. W 1991 roku oba kraje podpisały traktat o przyjaźni i współpracy. Oficjalnym językiem jest język angielski. Oto najważniejsze informacje i ciekawostki o Gambii.

Zamach wojskowy w 1994 roku obalił prezydenta i zakazał działalności politycznej, ale konstytucja z 1996 roku i wybory prezydenckie, a następnie głosowanie parlamentarne w 1997 roku zakończyły nominalny powrót do rządów państwa.

Gambia, kraj w zachodniej Afryce, położony na wybrzeżu Atlantyku i otoczony przez sąsiedni kraj Senegalu. Zajmuje długi, wąski pas ziemi otaczający rzekę Gambię.

Rezerwat przyrody Abuko znajduje się na południe od miasta Abuko. Jest to popularna atrakcja turystyczna i był to pierwszy w kraju wyznaczony rezerwat przyrody. Obszar ten został po raz pierwszy objęty ochroną w 1916 roku.

W 2007 roku prezydent Gambii Yahya Jammeh ogłosił, że znalazł lekarstwo na AIDS wykonane z gotowanych ziół.

budynek

Populacja Gambii szacowana jest na 2,1 miliona osób.

Najwyższym punktem kraju jest Czerwona Skała, mający zaledwie 53 metry nad poziomem morza.

Specyficzny kształt i wielkość kraju są wynikiem kompromisów terytorialnych poczynionych w XIX wieku przez Wielką Brytanię, która kontrolowała dolną rzekę Gambia, oraz Francję, która rządziła sąsiednią kolonią Senegalu.

Nazwa „Gambia” pochodzi od terminu Mandinka „Kambra”, oznaczającego rzekę Gambia.

Jest to 159. co do wielkości kraj na świecie pod względem powierzchni lądowej: 10689 kilometrów kwadratowe. Jest to najmniejszy kraj w Afryce kontynentalnej.

Sama rzeka Gambia jest jedną z głównych rzek Afryki. Rozciąga się ona na długości 1120 kilometrów od północno-zachodniej Gwinei aż do Oceanu Atlantyckiego w Bandżulu.

kajak przy rzece

Gambia ma 80 kilometrów linii brzegowej.

W X wieku muzułmańscy kupcy i uczeni zakładali wspólnoty w kilku zachodnioafrykańskich centrach handlowych. Obie grupy założyły transsaharyjskie szlaki handlowe, prowadzące do dużego eksportu miejscowych ludzi jako niewolników.

Trawiasta równina zalewowa rzeki Gambii zawiera namorzyny gwinejskie w pobliżu wybrzeża i staje się zachodnio-sudańską sawanną w głębi lądu.

krowy

Gambia to najmniejsze pod względem powierzchni państwo kontynentalnej Afryki. Jest to również jeden z najgęściej zaludnionych krajów Afryki. Kilka miast znajduje się w pobliżu rzeki, ale większość Gambijczyków mieszka w wioskach.

Sieć obszarów chronionych w Gambii stanowi około 4% terytorium kraju. W jej skład wchodzą 3 parki narodowe, rezerwaty przyrody, rezerwaty ptaków i inne rodzaje obszarów chronionych.

Narodowa drużyna piłkarska Gambii nosi przydomek Skorpiony.

Gambia nie posiada ważnych zasobów mineralnych ani innych zasobów naturalnych i posiada ograniczoną bazę rolniczą. Około 75% ludności jest uzależniona od upraw i zwierząt gospodarskich.

kobiety

Główną rośliną uprawną w tym kraju są orzeszki ziemne. Nawet jeśli kraj ten eksportuje orzeszki ziemne, to nadal musi być uzależniony od pomocy zagranicznej.

Popularne plaże mają mnóstwo plażowych barów, restauracji, leżaków i rzadko kiedy są przepełnione, nawet w szczycie sezonu.

Kachikally jest prywatną świątynią należącą do rodziny Bojang z Bakau, która jest jedną z rodzin założycieli i głównych właścicieli ziemskich miasta.

W 1765 r. Gambia stała się częścią Imperium Brytyjskiego, kiedy to rząd formalnie przejął kontrolę, ustanawiając prowincję Senegambia.

Kraj znany jest z plaż wzdłuż małego wybrzeża Atlantyku oraz z tego, że jest domem dla Jufureh, znanej wioski przodków Kunta Kinte, głównego bohatera znanej powieści Alex Haley Roots.

wyspa

Gambia opuściła Wspólnotę Narodów w 2013 roku. Jej prezydent powiedział, że Brytyjczycy nie nauczyli ich niczego poza tym, jak śpiewać God Save the Queen.

Stolica Bandżul znajduje się tam, gdzie rzeka Gambia wpływa do Oceanu Atlantyckiego.

Około 11,5% powierzchni Gambii pokrywają wody.

 

3.7/5 - (liczba ocen: 7)Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.