Ciekawostki

10 Zaskakujących Ciekawostek o Gacku Brunatnym

Gacek brunatny to gatunek nietoperza, który jest powszechnie spotykany w Polsce.

Wyróżnia się długim pyszczkiem i charakterystycznymi, dużymi uszkami.

Często również wybiera miejsca, które znajdują się w pobliżu osad ludzkich, przez co cieszy się raczej sympatią ze strony ludzi.

1. Gacek brunatny

Gacek brunatny waży od 6 do 12 gramów, a samiczki są większe od samców. Podczas odpoczynku zawijają swoje uszy na bok, a w czasie zimowej hibernacji składają je tak, że widoczne są tylko ostre końcówki.

2. Zależne od swojej matki

Przez pierwsze 1,5 miesiąca życia gacki są całkowicie zależne od swojej matki. Potem ta mobilizuje je do samodzielnego poszukiwania pokarmu.

3. Nietoperze

Nietoperze zaczynają polowanie po zachodzie słońca, a ich główne pożywienie stanowią ćmy, chrząszcze, muchy i pająki. Gacki są w stanie w locie nasłuchiwać ruchu owadów. A dzięki echolokacji doskonale orientują się w terenie i rozpoznają zagrożenie.

4. Gacki brunatne

Gacki brunatne mogą żyć najdłużej około trzydziestu lat, ale wszystko jest zależne od klimatu oraz dostępu do pożywienia. Przyjmuje się, że samice żyją średnio szesnaście lat, a same około siedmiu.

5. Zmysł echolokacji

Zmysł echolokacji pozwala gackom często uniknąć niemal niezauważalnego zagrożenia, ale zdarza się, że padają ofiarą innych drapieżników. W środowisku naturalnym największe zagrożenie stanowią dla nich sowy oraz koty. Gacki najczęściej padają ofiarami innych drapieżników podczas snu zimowego, kiedy są zupełnie bezbronne.

6. Elementem ekosystemu

Gacek brunatny jest bardzo ważnym elementem ekosystemu, ponieważ likwiduje wiele szkodników i reguluje populację owadów.

7. Ścisła ochrona gatunkowa

W Polsce gacek brunatny znajduje się pod ścisłą ochroną gatunkową. Nie wolno ich nawet fotografować i filmować, ponieważ działania te płoszą nietoperze.

8. Mity

Do popularnych mitów na temat gacka należy ten, że wczepia się we włosy kobiet. W poprzednich stuleciach ta plotka miała powstrzymywać kobiety przed wychodzeniem z domu po zmroku.

9. Dorosły osobnik

Dorosły osobnik może zjeść nawet kilka tysięcy komarów w ciągu jednego polowania.

10. Guano

Guano, czyli odchody nietoperzy, jest bardzo cennym nawozem, a ponadto w dawnych czasach wytwarzano z niego saletrę.