Podróże

Elektrownia Atomowa Fukushima

elektrownia atomowa
źródło: IAEA Imagebank / Flickr

Katastrofa jądrowa w Fukushimie była katastrofą jądrową w elektrowni jądrowej Fukushima Daiichi na Ōkuma w prefekturze Fukushima. Był to najpoważniejszy wypadek nuklearny od czasu katastrofy w Czarnobylu w 1986 roku i jedyna inna katastrofa poza Czarnobylem, która otrzymała klasyfikację zdarzeń na poziomie 7 międzynarodowej skali zdarzeń nuklearnych. Poznajcie szokujące ciekawostki, zaskakujące informacje i fakty o wypadku w Fukuszimie.

1. W dniach po wypadku promieniowanie uwolnione do atmosfery zmusiło rząd do ogłoszenia strefy ewakuacyjnej wokół zakładu, której punktem kulminacyjnym była strefa ewakuacyjna o promieniu 20 km.

2. W sumie około 154 tys. mieszkańców ewakuowało się ze społeczności otaczających zakład z powodu rosnącego poza terenem zakładu poziomu otaczającego promieniowania jonizującego spowodowanego skażeniem radioaktywnym przenoszonym drogą powietrzną z uszkodzonych reaktorów.

3. Dawka promieniowania na granicy elektrowni jądrowej Fukushima Daiichi w dniu 16 marca: 1,9 milisiwerta (mSv) na godzinę.

4. Duże ilości wody skażonej izotopami promieniotwórczymi zostały uwolnione do Oceanu Spokojnego w trakcie katastrofy i po jej zakończeniu.

5. Wypadek rozpoczął się od trzęsienia ziemi w Tōhoku i tsunami w piątek, 11 marca 2011 r.

6. Maksymalne dopuszczalne narażenie na promieniowanie dla pracowników zatrudnionych w Stanach Zjednoczonych: 50 mSv na rok, a średnie narażenie mieszkańców Stanów Zjednoczonych na promieniowanie pochodzące z naturalnych i sztucznych źródeł promieniowania: 6,2 mSv rocznie.

7. Po wykryciu trzęsienia ziemi, aktywne reaktory automatycznie wyłączyły reakcje rozszczepienia. Ze względu na awarie reaktorów i inne problemy z siecią energetyczną, awaryjne generatory wysokoprężne reaktorów uruchomiły się automatycznie.

8. W dniu 13 marca członkowie Rady Bezpieczeństwa Promieniowania przy Uniwersytecie Hirosaki zwołali posiedzenie, na którym omówiono plan działania odnośnie awarii. Na wniosek rządu japońskiego rada postanowiła wysłać pracowników uczelni do Fukushimy w celu wsparcia mieszkającej tam ludności. Pierwszy zespół został wysłany 15 marca.

9. Szczytowa dawka promieniowania mierzona wewnątrz Fukushima Daiichi 15 marca: 400 mSv na godzinę.

10. Jeśli chodzi o biologiczne skutki promieniowania, uwzględnia się głównie szkody takie jak nowotwór. Kiedy żywe organizmy są narażone na promieniowanie, główne skutki dzieli się na wczesne, pośrednie i późne.

11. Zespoły te pełniły dwie główne funkcje. Pierwszą z nich było przeprowadzanie badań przesiewowych pod kątem skażenia promieniotwórczego wśród ogółu społeczeństwa w prefekturze Fukushima. Druga funkcja polegała na pomocy w tymczasowych wizytach ewakuowanych do domów w strefie 20 km. Przeprowadzono również pomiary promieniowania oraz pobrano próbki.

12. Michio Aoyama, profesor radioizotopowej geonauki w Instytucie Radioaktywności Środowiskowej, oszacował, że 18 000 terabekreli (TBq) radioaktywnego cezu 137 zostało uwolnionych do Pacyfiku w czasie wypadku, a w 2013 roku 30 gigabekli (GBq) cezu 137 nadal wypływało do oceanu.

13. Do końca lipca do Fukushimy wysłano dwadzieścia zespołów składających się z eksperta od promieniowania, pielęgniarki i urzędników. Zbadano ponad 5.000 osób. Do badań przesiewowych użyto miernika GM (np. TGS-146B, Aloka, Japonia).

14. Średnia całkowita dawka promieniowania dla 114 500 osób ewakuowanych podczas katastrofy w Czarnobylu w 1986 roku: wynosiła 31 mSv.

15. Trzęsienie ziemi spowodowało tsunami o wysokości 14 metrów, które przetoczyło się przez ścianę morską elektrowni i zalało wodą niższe tereny wokół budynków reaktorów bloków 1-4, wypełniając piwnice i niszcząc awaryjne generatory prądotwórcze. Skutkiem utraty chłodziwa były trzy stopienia atomowe, trzy eksplozje wodoru oraz uwolnienie zanieczyszczeń radioaktywnych w blokach 1, 2 i 3 między 12 a 15 marca.

Pytania i odpowiedzi

Czy Fukushima jest nadal radioaktywna?

Rok po katastrofie, w kwietniu 2012 roku, ryby morskie złowione w pobliżu elektrowni w Fukushimie nadal zawierają tyle samo radioaktywnych 134C i 137C, co ryby złowione kilka dni po katastrofie.

Jak powstrzymano katastrofę w Fukuszimie?

TEPCO stworzyło 'mapę drogową’ na rzecz odbudowy po wypadku w elektrowni jądrowej Fukushima Daiichi. Aby zapobiec odpływowi wysoce radioaktywnej wody w budynku turbiny bloku 2, od 19 kwietnia woda ta została przekazana do Scentralizowanego Zakładu Oczyszczania Odpadów Promieniotwórczych.

Jak długo woda w Fukushimie będzie radioaktywna?

Badania wykazały, że ponad siedem lat po kryzysie jądrowym w Fukushimie w marcu 2011 r. radioaktywna woda nadal wypływa do Oceanu Spokojnego z uszkodzonej elektrowni nr 1 w tempie około 2 mld bekereli dziennie.

Czy Fukushima była gorsza od Czarnobyla?

Niektórzy naukowcy twierdzą, że Fukushima jest gorsza od wypadku w Czarnobylu z 1986 roku. Mówią, że Fukushima nadal tworzy swoje radionuklidy w całej Japonii, a Czarnobyl wybuchł za jednym zamachem. Więc Fukushima jest gorsza.

Czy Fukushima jest teraz bezpieczna?

Wygląda na to, że skażenie było mniejsze niż się obawiano. Żaden stront nie jest wykrywalny w glebie, chociaż uprawy w roku katastrofy były skażone, to uprawy produkowane na tym obszarze są teraz bezpieczne dla ludzi.

Czy Fukushima jest bezpieczna?

Fukushima jest całkowicie bezpieczna dla turystów.

Czy ktoś kto pracował w elektrowni zginął podczas wypadku w Fukushimie?

W sprawozdaniu komitetu ONZ z maja 2012 r. stwierdzono, że żaden z sześciu pracowników Fukushimy, którzy zginęli od czasu tsunami, nie zmarli na skutek narażenia na promieniowanie.

Ile lat zajmie usunięcie niebezpiecznego paliwa z Fukushimy?

Usunięcie paliwa jądrowego z elektrowni Fukushima Daiichi zajmie od 30 do 40 lat, twierdzi Tepco.

Czy Fukushima jest warta odwiedzenia?

Fukushima jest całkowicie bezpieczna dla turystów. Zwłaszcza rozległe obszary zachodniej Fukushimy uniknęły wielu zanieczyszczeń, w tym wokół historycznego miasta Aizu-Wakamatsu.

Z czego słynie Fukushima?

Łatwo dostępna z Tokio, Fukushima ma wszystko, z czego słynie Japonia, w tym kwiaty wiśni i pokryte białym puchem stoki górskie. Wspierając unikalne tradycje jedzenia i kultury, żyzne ziemie Fukushimy produkują jedne z najlepszych owoców i sake w Japonii.