Ciekawostki

15 interesujących ciekawostek o Fruczak gołąbek

Fruczak gołąbek
źródło: Jerzy Strzelecki / Wikipedia

Fruczak gołąbek, znany również jako dłużniec gwiaździk, to jeden z najbardziej charakterystycznych motyli, który nazywany jest polskim kolibrem. Co warto o nim wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki na jego temat.

1. Fruczak gołąbek w rzeczywistości jest ćmą, którą można zaobserwować w wielu miejscach na świecie. Występuje na terenie Europy Środkowej i Południowej, częściowo w Azji oraz w Afryce Północnej.

2. Ćma ta jest długa na około 4,5 centymetra. Można więc z niewielkiej odległości zaobserwować wszelkie detale jej nietypowej budowy.

3. Przednie skrzydła fruczaka gołąbka są brązowe w szare linie, a z kolei tylne są pomarańczowe. Całe jego ciało pokrywa puszyste, krótkie futerko i jest ono dosyć krępe.

4. Gąsienica fruczaka gołąbka również może poszczycić się atrakcyjnymi kolorami. Zazwyczaj ma ona barwę brązową lub zieloną i jest zwieńczona niebieskim rogiem.

5. Skojarzenie z kolibrem nasuwa się w tym wypadku ze względu na długi aparat, którym zasysa nektar z kwiatów, zawisając nad nimi dokładnie tak, jak robią to kolibry.

6. Fruczak jest niezwykle szybkim owadem, który lecąc może rozwinąć prędkość nawet do pięćdziesięciu kilometrów na godzinę. Z kolei, kiedy spija nektar z kwiatów, wisi w powietrzu wykonując osiemdziesiąt uderzeń skrzydełkami na sekundę.

7. Skrzydełka fruczaka gołąbka wykonują ruchy przypominające nieco ruchy samolotu. Potrafi poruszać nimi tak szybko, że dla ludzkiego oka stają się one niemal niewidoczne.

8. Prędkość fruczaka gołąbka nie dotyczy wyłącznie latania, ale również spijania nektaru z kwiatów. Owad ten potrzebuje tylko pięciu minut, aby spić nektar z kielichów stu kwiatów, co czyni z niego wyjątkowego łakomczucha.

9. Fruczak gołąbek cechuje się bardzo dobrym wzrokiem, który pozwala mu na sprawne wyszukiwanie odpowiednich kwiatów oraz unikanie niebezpieczeństw.

10. Ssawka fruczaka gołąbka, która mocno przypomina dziób kolibra, nazywana jest trąbką. Dodatkowym podobieństwem między owadem a kolibrem jest fakt, że oba stworzenia są ciepłokrwiste, a w związku z tym przed każdym wylotem wprowadzają skrzydła w drganie, aby rozgrzać mięśnie. Proces ten trwa na tyle długo, aby ich temperatura osiągnęła trzydzieści osiem stopni Celsjusza.

11. Fruczak gołąbek to gatunek ćmy wędrownej. W Polsce pojawiają się w dwóch pokoleniach. To pierwsze przylatuje do nas na przełomie maja i czerwca, a drugie w sierpniu w postaci gąsienic żerujących na przytulii oraz wiciokrzewach. Do września właściciele ogrodów lub kwiatów balkonowych mogą podziwiać już nowe pokolenie, które wykluło się ze złożonych na miejscu jajeczek.

12. We wrześniu fruczaki gołąbki opuszczają Polskę, aby wyruszyć w podróż na południe Europy. Tamtejsza temperatura pozwala im w spokoju przeczekać zimę, której nie przetrwałyby w naszym kraju.

13. Dorosłe fruczaki gołąbki najchętniej wybierają rośliny, które oferują im dużo nektaru. Należą do nich na przykład szałwia, lawenda, pelargonia czy jaśmin.

14. W Polsce fruczaka można spotkać w całym kraju, ale najczęściej można obserwować go w województwie świętokrzyskim oraz dolnośląskim.

15. Zaobserwowano w Polsce osobniki, które zostały na zimę w kraju i można je było zobaczyć nawet w cieplejsze zimowe dni.