Ciekawostki

10 interesujących ciekawostek o foce szarej

Foka szara jest największym spośród trzech gatunków fok, które występują w Morzu Bałtyckim. Co warto o niej wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki.

1. Foki szare porozumiewają się za pomocą serii dźwięków, które przypominają chrząkanie, a także za pomocą uderzania płetwami o taflę wody.

2. Foki szare najchętniej jedzą ryby, a także skorupiaki, ośmiornice i kałamarnice. Można więc powiedzieć, że przepadają za znakomitą częścią kuchni śródziemnomorskiej.

3. Foki najchętniej śpią na lądzie, ale zdarza im się również spać pod wodą. Wówczas odpoczywa tylko połowa ich mózgu, a druga jest odpowiedzialna za to, aby foka regularnie wypływała na powierzchnię zaczerpnąć powietrza.

4. Foka szara została po raz pierwszy opisana przez duńskiego naukowca specjalizującego się w historii naturalnej pod koniec XVIII wieku. Istnieją jednak dowody na to, że na ten gatunek ludzie polowali już dziesięć tysięcy lat temu.

5. Młode szarytki potrzebują bardzo dużo pokarmu i przybierają na wadzę nawet do dwóch kilogramów dziennie.

6. Foki szare nie mają małżowin usznych, jednak po bokach ich głów można zaobserwować niewielkie dziurki, w których znajdują się narządu słuchu.

7. Foki szare nie są niebezpieczne dla człowieka, o ile ten nie podejdzie zbyt blisko nich. Dzieje się tak, ponieważ poruszają się one na lądzie dosyć niezgrabnie i mogą wybrać atak zamiast ucieczki.

8. Już w XVIII wieku foki szare były dla ludzi bardzo cennym źródłem mięsa, skóry i oleju. Zaawansowane polowania miały jednak miejsce w kolejnych stuleciach, kiedy okazało się, że foki szare przeszkadzają rybakom łowiącym dorsze i inne ryby.

9. Bardzo częste polowania na szarytki w XIX i na początku XX wieku sprawiły, że populacja licząca ponad sto tysięcy osobników w ciągu kilku dekad zmniejszyła się aż pięciokrotnie. Dziś foki szare znajdują się pod ścisłą ochroną i trwają prace nad ich hodowlą w Zatoce Gdańskiej.

10. Halichoerus to grecka nazwa foki szarej, a w dosłownym tłumaczeniu słowo to oznacza morską świnię.