Podróże

Festiwale światła na świecie. 5 wydarzeń, o których warto pamiętać podczas wakacyjnych podróży

Planując urlop, warto zrobić przegląd wydarzeń, jakie odbywają się w mieście, które planujemy odwiedzić – dzięki temu jeszcze głębiej zanurzymy się w jego klimat. Postanowiliśmy Wam to ułatwić i wzięliśmy pod lupę światowe festiwale światła odbywające się latem w różnych stronach świata. Oto 5 miejsc, gdzie zobaczycie oszałamiające pokazy multimedialne i wideomappingi.

LUMINA Festival da Luz, Cascais, Portugalia

Festiwal LUMINA odbywa się co roku we wrześniu. Jest to zatem doskonała opcja dla tych, którzy planują wakacje w Portugalii poza sezonem. Cascais to znane większości urlopowiczów miasto portowe położone niedaleko Lizbony. Turyści najczęściej przyjeżdżają tam, aby zobaczyć znajdujący się nieopodal przylądek Cabo da Roca – najdalej wysuniętą na zachód część Europy. We wrześniu można tam dodatkowo być świadkiem widowiskowych wideo-mappingów. Artyści za pomocą światła przeobrażają ulice Cascais w podniebne galerie sztuki.

Vivid Sydney Light, Music & Ideas Festival, Sydney, Australia

Opera w Sydney nigdy nie prezentuje się równie widowiskowo, jak podczas festiwalu światła Vivid. Na jej fasadzie wyświetlane są wówczas widowiskowe mappingi projektu światowej sławy artystów. Atrakcje nie ograniczają się tylko do projekcji na Operze. Praktycznie całe miasto rozbłyska światłem w różnych kolorach. Pokazom światła towarzyszą też liczne koncerty muzyki rozrywkowej i poważnej.

Kiedy zaplanować podróż, aby móc w tym uczestniczyć? Festiwal najczęściej rozpoczyna się pod koniec maja i kończy w połowie czerwca. W Australii zaczyna się wówczas zima – w Sydney temperatura powinna zatem utrzymywać się w okolicach 16 stopni. Znacznie cieplej jest za to na północy kontynentu. Czerwiec to idealny moment na wycieczkę w australijskie tropiki, gdzie w czasie australijskiego lata panuje pora deszczowa.

Jerusalem Festival of Lights, Jerozolima, Izrael

Nie ma na świecie drugiego takiego miasta jak Jerozolima. Modlitwy chrześcijańskich pielgrzymów mieszają się tam z nawoływaniem muezinów, a śpiew rabinów rozbrzmiewa równie co często, co dźwięk kościelnych dzwonów. W trakcie trwania festiwalu takiej Jerozolimy doświadczycie za dnia, nocą przywita Was natomiast zupełnie inne, kipiące kolorami miasto.

Instalacje świetlne prezentowane w trakcie festiwalu to projekty wybitnych artystów – nie tylko cieszą oko, ale i skłaniają do refleksji. Część prac prezentowana jest na ulicach starego miasta, a te najbardziej widowiskowe na murach miejskich.

Festiwal najczęściej ma miejsce na przełomie czerwca i lipca.

Moskwa Festival Circle of light, Moskwa, Rosja

Moskwa także ma swój festiwal światła. Podobnie jak w przypadku Cascais odbywa się on we wrześniu. Wydarzenie przyciąga nie tylko wiele turystów, ale i specjalistów zajmujących się oświetleniem. Oprócz pokazów organizowane są tam bowiem warsztaty i spotkania ze światowej klasy ekspertami i artystami oraz konkurs wideomappingu „Art Vision”.

Najbardziej widowiskowe pokazy mają miejsce na Placu Teatralnym, placu przed pałacem Tsaritsyno oraz nad rzeką Moskwa w dzielnicy Strogino i przy wieży telewizyjnej Ostankino. Warto zatem zaplanować zwiedzanie tak, aby wieczorem pojawić się, w którymś z tych miejsc.

 Festival International des Jardins, Charmount-sur-Loire, Francja  

Nieco bardziej kameralny, ale prawdziwie wyjątkowy, bo odbywający się w ogrodzie, festiwal światła. W porównaniu do tych poprzednich trwa też wyjątkowo długo, bo całe dwa miesiące (od początku lipca do końca sierpnia), znacznie łatwiej zatem zaplanować wizytę we Francji tak, aby wziąć w nim udział.

Dlaczego warto? Chociażby ze względu na to, by zobaczyć ogrody pałacowe i zaliczany do zamków nad Loarą zamek w Chaumont-sur-Loire. To miejsce jak z bajki – nawet bez kolorowych świateł. Gdy te rozbłyskają, złudzenie przeniesienia się w fantastyczny świat staje się jeszcze silniejsze.

Trzeba też wiedzieć, że ogrody w Chaumont-sur-Loire podlegają nieustannym modernizacjom. Co roku przybywają tu najwybitniejsi architekci krajobrazu, aby rywalizować ze sobą w konkursie na najlepszy projekt ogrodu w stylu angielskim. Wydarzeniu zawsze towarzyszy jakiś temat przewodni. W 2019 r. był to „Rajski ogród”. Muszą się mu podporządkować także projektanci oświetlenia. Partnerem wydarzenia w tym obszarze od lat jest Signify (dawniej Philips Ligting).

Festiwale światła nie odbywają się wyłącznie latem

Osobną kategorię tego typu wydarzeń stanowią festiwale światła odbywające się jesienią i w okresie świątecznym. Im należałoby się jednak osobne opracowanie, bo mają nieco inny cel. Wszystkich tych, których interesuje ta tematyka, zapraszamy na blog „Nowoczesne oświetlenie” prowadzony przez ekspertów Signify – tam regularnie pojawiają się treści na temat różnych branżowych wydarzeń oraz trendów w oświetleniu.