Ciekawostki

Fascynujące ciekawostki o Świnoujściu

Świnoujście to jedno z najpiękniejszych nadmorskich miejsc na terenie Polski. To miasto, gdzie zjeżdżają turyści z całego świata, zafascynowani licznymi atrakcjami, pięknymi zabytkami, jak i również niezwykle interesującymi ciekawostkami, które tylko podkreślają fenomen tego miejsca. Warto zapoznać się z tymi najlepszymi, które jeszcze bardziej przybliżą to niezwykle urokliwe miasto.

1. Trzy wyspy

Pierwsza z ciekawostek dotyczących Świnoujścia dotyczy jego położenia. Otóż Świnoujście jako jedyne miasto w Polsce jest położone aż na trzech dużych wyspach (Wolin, Uznam, Karsibór), a także na 44 mniejszych wysepkach.

2. Najszersza plaża

Świnoujście może pochwalić się również inną ciekawostką, jaką niewątpliwie jest fakt, że posiada najszerszą plażę na terenie całego kraju. Jej szerokość wynosi aż 200 metrów.

3. Nazewnictwo

Kolejna ciekawostka dotyczy nazwy Świnoujście. Otóż wzięła się ona z dwóch członów, czyli Świna, która łączy się z Bałtykiem i posiada charakter ujścia rzeki, które jest tym drugim członem w nazwie.

4. Port

Również niezwykle interesujący jest znajdujący się tam port. Powstał on pod koniec dziewiętnastego wieku. Warto również zwrócić uwagę na ciekawy fakt, jakie jest to, że pod koniec wieku Świnoujście uzyskało kolejowe połączenie z Berlinem.

5. Miasto uzdrowiskowe

Warto zauważyć również, że Świnoujście należy do miast uzdrowiskowych. Ciekawostką jest jednak fakt, że początkowo, bo w 1824, było ono jednak kurortem. Status uzdrowiska uzyskało w 1859 roku, gdy odkryto tam solankę i borowinę.

6. Wyjątkowy Park Zdrojowy

Świnoujście znane jest również z tego, że posiada niezwykły Park Zdrojowy, który ma powierzchnię 40 ha i powstał w latach 1826- 1827. Można znaleźć tam niezwykle rzadkie okazy drzew śródziemnomorskich.

7. Skansen Wikingów i Słowian

Inną ciekawostką jest znajdujący się na wyspie Wolin Skansen Wikingów i Słowian. To miejsce, gdzie co roku organizowany jest festiwal Słowian i wikingów, na który przybywają ludzie z całego kraju.

8. Kościół pw. Chrystusa Króla

Następna ciekawostka dotyczy znajdującego się w Świnoujściu kościoła pw. Chrystusa Króla. Otóż można znaleźć tam niezwykle stare i bardzo zabytkowe organy. Warto zwrócić także uwagę na fakt, że cyklicznie odbywają się tam Świnoujskie Wieczory Organowe.

9. Pomnik

Niezwykle ciekawy jest pomnik, który znajduje się na terenie tego miasta. Otóż poświęcony jest on wszystkim tym, którzy wypłynęli w morze i już z niego nie powrócili.

10. Latania morska

Świnoujście może pochwalić się inną interesującą ciekawostką, która dotyczy latarni morskiej, której budowę rozpoczęto w 1854 roku, a do użytku oddano 3 lata później. Przed wiele lat była to najwyższa budowla tego typu w Polsce.