Ciekawostki

Fascynujące ciekawostki o Promach Kosmicznych

Flota wahadłowców NASA dokonała wielu pierwszych osiągnięć i udostępniła. Przestrzeń kosmiczną dla większej liczby ludzi niż kiedykolwiek wcześniej w ciągu 30 lat trwania programu. 

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak to jest żyć i pracować w kosmosie? Czy chcesz wiedzieć o promach kosmicznych? Cóż, trafiłeś we właściwe miejsce! Oto ciekawostki o promach kosmicznych.

1. NASA wystrzeliwała łącznie tylko 6 promów kosmicznych. Nazywały się Enterprise, Columbia, Challenger, Discovery, Atlantis i Endeavour.

2. Prom kosmiczny jest pierwszym na świecie statkiem kosmicznym wielokrotnego użytku, który startuje jak rakieta, krąży po orbicie jak statek kosmiczny i ląduje jak samolot.

3. 30 sierpnia 1984 r. prom kosmiczny Discovery wystartował z pierwszą misją – rozpoczynając swoją prawie 30-letnią eksplorację kosmosu. Kiedy Discovery przeszedł na emeryturę w 2011 roku, był najstarszym i najbardziej utytułowanym orbiterem NASA. Przeleciał około 240 milionów kilometrów i spędził w kosmosie 365 dni, wykonując prawie każdy rodzaj misji w czasie ery wahadłowców.

4. Prom kosmiczny był pierwszym w historii statkiem kosmicznym wielokrotnego użytku. Oznacza to, że mogły być wystrzeliwane wielokrotnie. Kiedyś rakiety kosmiczne nadawały się do wielokrotnego użytku.

5. Będąc na orbicie, prom kosmiczny porusza się wokół Ziemi z prędkością około 28 tysięcy kilometrów na godzinę. Przy tej prędkości załoga może zobaczyć wschód lub zachód słońca co 45 minut.

6. Promy kosmiczne zostały po raz pierwszy wystrzelone w 1981 roku.

7. Załogi miały wielkość od pięciu do siedmiu osób. Ponad 600 osób latało na misjach wahadłowców.

8. Amerykańska agencja NASA korzystała z promów kosmicznych do 2011 roku. Ostatni prom który lądował miał nazwę STS-135 Atlantis i miało to miejsce 21 lipca 2011 roku. Wylądował on w Centrum Kosmicznym Kennedy’ego na Florydzie.

9. Promy kosmiczne mogły wynosić satelity, sondy kosmiczne i inne ładunki na orbitę okołoziemską w misjach komercyjnych i niekomercyjnych.

10. System promów kosmicznych składał się z czterech elementów:

  • Bliźniacze solidne boostery rakietowe. Zapewniały one 80% ciągu startowego
  • Zbiornik zewnętrzny, który dostarczał paliwo do głównych silników promu kosmicznego podczas startu
  • Trzy silniki główne
  • Orbiter. Pełnił on rolę domu załogi podczas lotu

11. W 1990 roku Discovery umieścił na orbicie kosmiczny Teleskop Hubble’a. W momencie startu teleskop ważył około 11 ton.

12. Łączny przebieg wszystkich sześciu orbiterów wynosił ponad 820 mln km, czyli 1,3 razy więcej niż odległość między Ziemią, a Jowiszem. Każdy orbiter, z wyjątkiem Challengera, podróżował dalej niż odległość między Ziemią a Słońcem.

13. W ramach programu promów kosmicznych wysłano w kosmos ponad 1 milion kilogramów ładunków:

14. Płytki na zewnętrznej stronie Discovery to w rzeczywistości ceramiczne materiały izolacyjne zaprojektowane do radzenia sobie z intensywnym ciepłem powstałym w wyniku ponownego wejścia w atmosferę Ziemi podczas schodzenia. Jest ich około 23 tysięcy i każda z nich została wykonana na zamówienie.

15. Prom kosmiczny to nie tylko środek transportu: To także laboratorium. Odbyły się 22 misje, w których nauka, astronomia i fizyka były badane wewnątrz specjalnego modułu przewożonego na promie kosmicznym.

16. Śpiwory zostały przymocowane do ścian wnętrza promów, aby astronauci nie latali podczas snu. Nie trzeba było używać budzików – astronautów budził piosenki puszczane z centrum dowodzenia. Astronauci mogli wybrać swoje ulubione utwory.

17. Najdłuższy czas przebywania promu na orbicie podczas jednej misji wynosił 17 i pół dnia. Miało to miejsce w listopadzie 1996 roku.

18. Promy kosmiczne startowały jak rakieta, więc mogły szybko dostać się w przestrzeń kosmiczną. Kiedy wracały na Ziemię, szybowały i lądowały jak samolot na pasie startowym.

19. Podczas ponownego wejścia do atmosfery, najwyższa temperatura doświadczona przez wahadłowiec wynosiła prawie 1650’C.

20. Na pokładzie promu, każdego dnia astronauta otrzymuje prawie 1,8kg jedzenia.

21. Kawałek izolacji spowodował zniszczenie promu Columbii – po oderwaniu się przebił skrzydło.

22. W sumie 14 astronautów straciło życie w dwóch wypadkach, w których Challenger i Columbia zostały zniszczone.

23. Przed lądowaniem, Columbia okrążyła Ziemię 37 razy w 1981 roku podczas swojej pierwszej podróży.