Ciekawostki

15 Interesujących Faktów o Łazienkach Królewskich

fot. Adrian Grycuk / Wikipedia

Do najcenniejszych zabytków łazienek w Warszawie zalicza się Pałac na Wyspie, który został zrekonstruowany po wojennych zniszczeniach i obecnie jego wnętrza stanowią jedne z najlepszych przykładów klasycyzmu w Polsce.

Jakie jeszcze ciekawostki kryją Łazienki?

1. Teatr na Wodzie

Teatr na Wodzie naśladuje starożytne ruiny. W sezonie letnim odbywają się tu koncerty i przedstawienia teatralne. Pierwsze przedstawienie pokazano w 1791 roku, w rocznicę elekcji Stanisława Augusta Poniatowskiego.

2. Fascynacja starożytnością

XVIII wiek to okres fascynacji starożytnością. Właściciel Łazienek Stanisław August Poniatowski zatrudniał kopistów, którzy podglądali archeologów i precyzyjnie odrysowywali to, co było odkrywane.

Monarcha przeglądał setki rysunków i wskazywał te, które miały być zrealizowane. W starożytnej Grecji i Rzymie dominującym materiałem budowlanym był kamień i glina. Natomiast w Łazienkach w Warszawie głównym budulcem było drewno.

3. Rezydencja monarchy

Jedną z ozdób rezydencji monarchy były drzewka pomarańczy, które na zimę chowano pod dachem, w ciepłym miejscu z wielkimi oknami (Stara Oranżeria).

4. Malowidło pejzażowe

Na północnej ścinanie Starej Pomarańczarni odkryto malowidło pejzażowe, które miało być nową aranżacją kolumnad Pałacu Na Wodzie.

5. Stanisław August Poniatowski

Stanisław August Poniatowski w Łazienkach spędzał czas od końca maja do września. Jego oficjalną siedzibą był Zamek Królewski.

6. Belweder

Belweder został przyłączony do Łazienek w 1767 roku i uruchomiono w niej Królewską Fabrykę Farfurów (wytwórnia fajansów), która działała przez 12 lat.

7. Biały Domek

W latach 1801-1905 w Białym Domku mieszkał będący na wygnaniu król Francji Ludwik XVIII.

8. Królestwo Polskie

Belweder został odkupiony przez rząd Królestwa Polskiego, po tym jak książę Józef Poniatowski oddał go za długi Onufremu Kickiemu. Od tej pory Belweder przeznaczono na siedzibę wielkiego księcia Konstantego.

9. Cesarz Franciszek Józef

W maju 1849 roku car Mikołaj przyjmował w Łazienkach cesarza Franciszka Józefa.

10. II wojna światowa

W czasie II wojny światowej Łazienki zostały zamknięte dla ludności polskiej, a pomnik Chopina wysadzono w powietrze.

11. Pomnik Chopina

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych punktów w Łazienkach Królewskich to Pomnik Fryderyka Chopina, który został odsłonięty w 1926 roku. Pomnik przedstawia kompozytora z otwartym skrzydłem fortepianu, pod którym siedzi w głębokim zamyśleniu. Po zniszczeniu w czasie II wojny światowej, pomnik został ponownie odbudowany i odsłonięty w 1958 roku.

12. Łazienki jako miejsce relaksu

W XVIII wieku Łazienki były wykorzystywane przez króla i jego dwór jako miejsce letniego wypoczynku. Staw w Łazienkach służył do kąpieli i rekreacji, stąd właśnie wzięła się nazwa „Łazienki”.

13. Egzotyczne zwierzęta

W Łazienkach hodowano nie tylko drzewka pomarańczy. W ogrodach można było spotkać pawie, które dodawały miejscu egzotycznego charakteru. Te piękne ptaki były symbolem królewskiego bogactwa i dostatku.

14. Zmiany stylistyczne

Choć głównym stylem architektonicznym Łazienek Królewskich jest klasycyzm, to można tu znaleźć także elementy baroku, rokoka i romantyzmu, co świadczy o bogatej historii i wielu modyfikacjach tego miejsca przez lata.

15. Cudowne ogrody

Ogrody Łazienek są przykładem ogrodów krajobrazowych, które były modnym trendem w XVIII wieku. Są one zaprojektowane tak, aby odwiedzający czuli się, jakby przechadzali się przez malowniczy krajobraz, a nie przez starannie zaplanowany ogród. Wiele alejek, stawów i mostków sprawia, że spacer po ogrodach jest prawdziwą przyjemnością.