Europa

55 Interesujących Ciekawostek o Norwegii

fiordy

Norwegia jest dobrze znana z tego, że jest jednym z najbogatszych i najszczęśliwszych krajów na świecie, ale czy wiesz, że Norwegia ma również najwyższy w Europie wodospad?Przedstawiamy najlepsze ciekawostki o Norwegii:

1. Formalna nazwa Norwegii to Kongeriket Norge (Królestwo Norwegii).

2. Norwegia pierwotnie nosiła nazwę Nordweg, czyli „Droga Północna”.

3. Narodowym symbolem Norwegii jest lew.

4. Łączna powierzchnia Norwegii wynosi 323 802 km2, co obejmuje Bouvet, Jan Mayen i wyspy Svalbard.

5. Flaga Norwegii jest czerwona z niebieskim krzyżykiem zaznaczonym na białym tle, rozciągającym się na końcach flagi. Kolory przywołują dawne związki polityczne Norwegii z Danią (czerwony i białh) i Szwecją (niebieski).

6. Jednostką pieniężną w Norwegii jest korona norweska, NOK.

7. W Norwegii można kupować napoje alkoholowe tylko w sklepach o nazwie Vinmonopolet. W każdym mieście są tylko dwa, a na wsi nie ma żadnego.

Fjord w Norwegii

8. Nowoczesna jazda na nartach ma swoje początki w hrabstwie Telemark w XIX wieku, ale starożytne rzeźby skalne w Rødøy w hrabstwie Nordland pokazują, że już 4000 lat temu Norwegowie używali nart. Najstarsza zachowana narta z wykopaliskami ma 2300 lat i znajduje się w Finnmark na dalekiej północy Norwegii.

9. W 1251 r. Henryk III Anglii otrzymał niedźwiedzia polarnego od króla Norwegii. Trzymał go w wieży londyńskiej, na długim łańcuchu, aby mógł pływać w Tamizie.

10. Długość linii brzegowej Norwegii wynosi 25 148 km, w tym fiordy.

11. Norwegia ma największe skupisko fiordów na świecie. Dwa z nich, Geiranger Fjord i fiord Nærøy, znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

12. Najwyższym szczytem w Norwegii jest Galdhøpiggen. Ma 2469 metrów wysokości.

13. Tunel Lærdal jest najdłuższym na świecie tunelem drogowym o długości 24,5 km.

14. Najbardziej wysuniętym na północ punktem Norwegii i Europy jest Przylądek Północny.

Fiordy w Norwegii

15. Kirkenes w Norwegii, leży tak daleko na wschód jak Kair, dalej na wschód niż Finlandia i tylko 15 km od granicy z Rosją.

16. Pokojowa Nagroda Nobla przyznawana jest w Norwegii przez norweski komitet.

17. Norwegia była jednym z założycieli Organizacji Narodów Zjednoczonych w 1945 roku, a pierwszym Sekretarzem Generalnym ONZ był norweski minister spraw zagranicznych, Trygve Lie.

18. Słynna i kosztowna woda Voss Water to tylko woda z dostaw w Iveland w Norwegii.

19. W 2011 r. Norwegia doświadczyła ogólnokrajowego niedoboru masła.

20. IKEA nazywa sofy, stoły kawowe, regały z książkami tak jak miejsca w Szwecji. Łóżka, szafy i meble po miejscach w Norwegii. Dywany po miejscach w Danii oraz stoły i krzesła po miejscach w Finlandii.

21. W Longyearbyen umieranie jest nielegalne, ponieważ ciała nie są tam zakopywane, ponieważ wieczny mróz w tym mieście uniemożliwia ich rozkład.

22. Norwegia jest wiodącym na świecie producentem łososia i drugim co do wielkości eksporterem owoców morza na świecie.

23. Jeśli posiadasz telewizor w Norwegii, musisz uiścić roczną opłatę licencyjną w wysokości 1600zł.

24. Mrożona pizza jest nieoficjalnym daniem narodowym Norwegii.

Oslo

25. Norweska krajalnica serów pozostała prawie niezmieniona od czasu wynalezienia jej w 1925 r. W 1925 r. Thor Bjørklund wynalazł krajalnicę w Norwegii.

26. Beerenberg, przy wysokości 2.227 m, na wyspie Jan Mayen na Morzu Norweskim, jest jedynym aktywnym wulkanem Norwegii.

27. Słowo „slalom” pochodziło z Morgedal w Norwegii, gdzie mieszkał projektant narciarstwa, Sondre Norheim. Pierwsza sylaba „sla” to „pochyłość, wzgórze lub gładka powierzchnia”, podczas gdy „låm” to szlak w dół zbocza. Normalnym slalomem był bieg przez pola i wzgórza.

28. Norweski Erik Rotheim był prekursorem systemu puszkowego i aerozolowego znanego jako pojemnik aerozolowy. W dniu 8 października 1926 roku uzyskał patent na swój wynalazek w Norwegii.

29. Oficjalna choinka świąteczna na placu Trafalgar Square w Londynie pochodzi z Norwegii. Przywożona jest każdego roku od 1946.

30. W grimstad w Norwegii był domem dramatopisarza Henrika Ibsena i jest także najsłoneczniejszym miejscem w Norwegii.

31. W latach 70-tych i 80-tych XIX wieku Sondre Norheim z Telemark zaczął używać sztywnych wiązań narciarskich, które umożliwiły mu skoki bez ryzyka upadku.

32. Sognefjorden jest największym fiordem w Norwegii i trzecim co do wielkości na świecie. Jest to najdłuższy bezlodowy fiord na świecie i rozciąga się 205 km w głąb lądu od oceanu.

33. Norwegia nie jest formalnym członkiem Unii Europejskiej, ponieważ zrezygnowała z członkostwa w referendum w listopadzie 1994 roku.

34. Kraj ten wywarł ogromny wpływ na zachodnią cywilizację w okresie Wikingów, który zwykle był wynikiem plądrowania.

35. Norwegia wprowadziła łososia „sushi” do Japonii.

Norwegia ciekawostki

36. Król Harald z Norwegii ślubował, że nie pozostanie w związku małżeńskim przez całe życie, chyba że będzie mógł poślubić swoją prawdziwą miłość, która była córką kupca tkanin.

37. Norwegia posiada największy na świecie państwowy fundusz, w którym oszczędza prawie wszystkie pieniądze, które pozyskuje ze sprzedaży ropy naftowej i ma wartość prawie biliona dolarów.

38. Archipelag Lofotenu w Norwegii znajduje się na północ od koła podbiegunowego. Ze względu jednak na największą pozytywną anomalię temperaturową na świecie w stosunku do szerokości geograficznej, tętni życiem i ma największą głębokowodną rafę koralową.

39. Norweski płaskowyż Hardangervidda to największy płaskowyż górski w Europie, na którym znajduje się największe na kontynencie stado dzikich reniferów

40. Wypędzony z Norwegii, a następnie wygnany z Islandii na trzy lata za morderstwo, Eryk Czerwony wyruszył w 985 r. z 25 statkami, z którymi płynął na Grenlandię, gdzie rozwinęły się dwie społeczności

41. Norwegia otrzymuje 98% energii elektrycznej z hydroelektryczności, więcej niż jakikolwiek inny kraj.

42. Względna liczba osób posługujących się językiem angielskim jest wyższa w Szwecji, Norwegii, Danii i Holandii niż w Kanadzie.

43. Norweski rząd nakłada wysokie podatki na paliwo, aby przekonać ludzi do trzymania samochodów w domu i korzystania z transportu publicznego.

44. Norwegia ma najwyższe ceny benzyny na świecie, chociaż Norwegia jest jednym z największych eksporterów ropy naftowej na świecie.

45. Edvard Munch był norweskim malarzem i grafikiem, słynącym z malarstwa. Stworzył obraz „Krzyk” w 1893 roku.

46. Norwegowie założyli Dublin (Irlandia) , w 836 roku.

Bergen

47. Według Global Peace Index 2013, Norwegia jest jednym z najbardziej pokojowych krajów na świecie, plasując się na 11 miejscu wśród 162 krajów.[

48. Najsłynniejszym aktem oporu w Norwegii podczas II wojny światowej był sabotaż, dokonany przez członków wyszkolonego w Szkocji norweskiego oporu wojskowego w Rjukan w hrabstwie Telemark w lutym 1943 roku.

49. Pierwszy król Norwegii, Olav Haraldsson, został zabity przez sojusz rolników i właścicieli ziemskich w Stiklestad, pierwszej wielkiej norweskiej bitwie o ziemię.

50. W amerykańskim spisie powszechnym z 1910 roku zarejestrowano 800.000 mieszkańców jako Norwegów lub osoby które mają norweskich rodziców.

51. W Troldhaugen znajduje się siedziba kompozytora Edvarda Griega oraz akwarium z największą kolekcją ryb morskich w Europie.

52. Aby zachęcić więcej mężczyzn do przyjęcia większej części obowiązków opiekuńczych, norweskie prawo stanowi, że 14 tygodni urlopu rodzicielskiego zarezerwowane jest dla ojców. Norwegia jest pierwszym krajem, który wprowadził obowiązkowy urlop ojcowski.

53. W 1999 r. Norwegia udzieliła schronienia przemytnikowi narkotyków z USA, ponieważ Norweski Sąd Najwyższy orzekł, że więzienia w USA nie spełniają „minimalnych standardów humanitarnych”.

54. Norwegia zdobyła najwięcej złotych, srebrnych i brązowych medali ze wszystkich krajów w Zimowych Igrzysk Olimpijskich.

55. Norwegia posiada również imponującą kolekcję wodospadów, z 6 najwyższymi wodospadami w całej Europie. Najwyższy wodospad w Norwegii, Vinnufossen ma wysokość 860 metrów i jest szóstym co do wysokości na świecie.

Jeśli znasz jeszcze inne zaskakujące informacje i ciekawostki o Norwegii to daj znać w komentarzu.