Ciekawostki

54 ciekawostki na temat ludzkiego mózgu

mózg

Ludzki mózg jest najbardziej złożonym organem w ludzkim ciele. Złożoność ludzkiego mózgu działa jak urządzenie pamięci masowej, które bezpiecznie przechowuje najbardziej cenne wspomnienia. Osobowość człowieka jest w dużej mierze kształtowana przez mózg, jak również przez ludzką świadomość, która daje człowiekowi pasję, ruch i emocje.

Pomaga nam myśleć, rozumować, pamiętać i uczyć się nowych rzeczy. W rzeczywistości, nasz mózg i jego nadrzędne funkcjonowanie różnią się od zwierząt.

Oto interesujące fakty na temat ludzkiego mózgu:

1. Przeciętnie ludzki mózg waży 1,3 kilograma.

2. Ćwiczenia fizyczne są tak samo ważne dla mózgu, jak i dla reszty ciała. Ćwiczenia fizyczne mogą opóźnić chorobę Alzheimera o ponad 30%, ponieważ sprawia, że przepływ krwi do mózgu jest bardziej regularny.

3. Muzyka wyzwala aktywność w tej samej części mózgu, która uwalnia dopaminę podczas stosunku i jedzenia.

4. Przeciętnie każdego dnia człowiek doświadcza około 70 tysięcy myśli.

5. Długotrwałe używanie telefonów komórkowych wiąże się z podwyższonym ryzykiem wystąpienia guza mózgu.

6. Zapach jest jedynym zmysłem, które jest bezpośrednio związane z układem limbicznym mózgu, który jest związany z reakcjami fizycznymi, emocjonalnymi i psychologicznymi. Zapach czekolady drastycznie zwiększa fale mózgowe, które wyzwalają odprężenie.

7. Każdy śni, nawet niewidomi, przez co najmniej 1-2 godziny i średnio ludzie mają 4-7 marzeń każdej nocy. Fale mózgowe są bardziej aktywne podczas snu, niż podczas przebudzenia.

8. Każdy neuron może transmitować 1000 impulsów nerwowych na sekundę i wykonywać dziesiątki tysięcy kontaktów synaptycznych z innymi neuronami.

9. Kawałek tkanki mózgowej o wielkości ziarna piasku zawiera 100 000 neuronów i 1 miliard synaps, które komunikują się między sobą.

10. Mózgi introwerów i ekstrawertów są wymiernie różne. MRI ujawniają, że sieć nagród dopaminy jest bardziej aktywny w mózgu ekstrowerów, podczas gdy mózgi introwertyków mają więcej szarej materii.

11. W badaniu naukowcy stwierdzili, że studenci, którzy jedli żywność niezawierającą konserwantów, dodatki do żywności takie jak sztuczne smaki i barwniki, w testach IQ byli o 14% lepsi niż ci, którzy spożywali jedzenie z tymi substancjami.

12. Mózg jest w stanie przetrwać od 5 do 6 minut, gdy nie otrzymuje tlenu, po tym umiera.

13. Pojemność pamięci masowej mózgu jest uważana za praktycznie nieograniczoną. Nie „zużywa się” jak pamięć RAM w komputerze. Najnowsze badania pokazują, że pojemność pamięci mózgu wynosi mniej więcej tyle, ile potrzeba do przechowywania całego Internetu.

14. Naukowcy zaangażowani w projekt AI Impacts opracowali sposób porównywania superkomputerów z mózgiem – mierząc, jak szybko komputer może przenosić informacje w obrębie swojego własnego systemu. Zgodnie z tym standardem ludzki mózg jest 30 razy potężniejszy niż IBM Sequoia, jeden z najszybszych superkomputerów na świecie.

15. Istnieje prawie 200 znanych zaburzeń i zniekształceń poznawczych, które powodują nieracjonalne myślenie i działanie.

16. Wspomnienia są szokująco niewiarygodne i zmieniają się w czasie. Emocje, motywacja, wskazówki, kontekst i częstotliwość używania mogą mieć wpływ na to, jak dokładnie coś zapamiętujesz.

17. Mózg ludzki jest jedynym narządem w organizmie człowieka, któremu brakuje nerwów, mimo że pełni on funkcję centralnego układu nerwowego. Oznacza to po prostu, że mózg człowieka nie odczuwa bólu.

18. Wiele osób uważa, że ludzie używają mniej niż 10% swojego mózgu. Jest to błędne wyobrażenie, ponieważ każda część mózgu posiada znaną funkcję.

19. Neokorteks jest częścią ludzkiego mózgu odpowiedzialną za język i świadomość. Stanowi on około 76% ludzkiego mózgu.

20. Ludzki mózg waży tylko około 1,5 kg, stanowi zaledwie 2% masy ciała i zużywa około 20% tlenu i krwi.

21. Mózg przetwarza informacje z prędkością od 0,5 m/s do nawet 120 m/s w ciągu sekundy.

22. Nie ma wątpliwości, że ludzki mózg jest naprawdę niesamowitym organem, który wymaga maksymalnej troski, aby utrzymać procesy życiowe.

23. Mózg to 73% wody. Tylko 2% odwodnienia wpływa na uwagę, pamięć i inne zdolności poznawcze.

24. Ludzka tkanka mózgu nie jest gęsta. Jest bardzo delikatny – miękki i podobny do konsystencji miękkiego tofu lub żelatyny.

25. Mózg wytwarza codziennie pół filiżanki płynu. Unoszą się one w tej kąpieli płynu mózgowo-rdzeniowego, który działa jak amortyzator wstrząsów, zapobiegając przygniecieniu mózgu przez jego własną wagę.

26. Szacuje się, że spośród tysięcy myśli, które człowiek ma na co dzień, 70% tej mentalnej energii jest negatywne – samokrytyczne, pesymistyczne.

27. Poczujesz więcej relaksu, skupienia i kreatywności medytując 12 minut dziennie.

28. 90% decyzji podejmowanych jest w podświadomym umyśle.

29. Składa się on w 60% z tłuszczu i jest jednym z najbardziej tłustych organów w organizmie człowieka.

30. Ludzki mózg ma zdolność generowania około 23 watów mocy podczas przebudzenia.

31. Z całkowitej ilości krwi i tlenu, które są produkowane w naszym organizmie, mózg otrzymuje 20% tej ilości.

32. Kiedy dopływ krwi do mózgu ustaje, prawie po 8-10 sekundach zaczyna on tracić przytomność.Niektórzy naukowcy sądzą, że jest możliwe, że zmutowany wirus lub pasożyty mogą zaatakować mózg i szybko rozprzestrzenić się w dużych populacjach, powodując „apokalipse zombie”.

33. W każdej minucie przez mózg przepływa od 750 do 1000 mililitrów krwi.

34. Twój mózg może przetwarzać obraz, który oczy widziały przez zaledwie 13 milisekund – mniej czasu niż mruganie.

35. Rozmiar ma znaczenie w niektórych rzeczach, ale z mózgiem, większy nie zawsze oznacza lepszy czy mądrzejszy.

36. Mózg Alberta Einsteina ważył 1230 gramów – o 10% mniej niż średnia waga. Mózg neoandertalczyków był o 10% większy niż nasz mózg Homo sapiens.

37. Ogólnie rzecz biorąc, męski mózg mężczyzn jest o 10% większy od mózgu kobiet, nawet po uwzględnieniu większych rozmiarów ciała. Jednak hipokampa, część mózgu najsilniej związana z pamięcią, jest zazwyczaj większa u kobiet.

38. Dobre odżywianie ma kluczowe znaczenie dla zdrowia i funkcjonowania mózgu. Dieta może zmusić mózg do samodzielnego zjadania. Niedożywione płody i niemowlęta cierpią na zaburzenia poznawcze i behawioralne, wolniejszy rozwój motoryczny i językowy oraz niższy IQ. Niemowlęta zużywają prawie 50% całkowitej podaży glukozy, co może być jednym z powodów, dla których niemowlęta śpią tak dużo.

39. Narkotyki i alkohol ingerują w mechanizmy mózgu i mają pewien wpływ na dopaminę i układy opiodowe, które zapewniają nam poczucie przyjemności i nagrody.

40. Reakcja na alkohol trwa tylko 6 minut. A picie alkoholu nie powoduje, że zapomina się o rzeczach i wydarzeniach. Kiedy pijesz się, Twój mózg chwilowo traci zdolność tworzenia wspomnień.

41. Naczynia krwionośne obecne w mózgu mają prawie 160 000 kilometrów długości.

42. Według badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Cambridge, kolejność liter w słowie nie ma większego znaczenia dla twojego mózgu. Tak długo, jak długo pierwsze i ostatnie litery znajdują się we właściwym miejscu, Twój mózg może przesunąć litery w taki sposób, aby tworzyć słowa tak szybko, jak tylko możesz je czytać:

43. Nie ma znczaeina kojolneść ltier skaadjącyłch się na dnae sołwo. Wanże jset tyklo to, żbey pirewzsa i ostnatia ltreia błyy na sowim mijescu.

44. Ludzki mózg nie jest tak doskonały, jak się sądzi, ponieważ w wielu przypadkach stwierdzono, że oszukuje on ludzi, sprawiając, że postrzegają rzeczy inaczej niż wskazuje na to rzeczywistość.

45. We wczesnej ciąży neurony rozwijają się w tempie 250 000 na minutę.

46. Połowa genów danej osoby jest odpowiedzialna za skomplikowaną konstrukcję mózgu, druga połowa opisuje organizację pozostałego 98% ciała.

47. Jest mitem, że zapominanie jest nieuniknioną częścią starzenia się. Neurobiolodzy opracowali programy komputerowe, które mogą zatrzymać spowolnienie, a nawet odwrócić utratę pamięci o 10 lat.

48. Co zaskakujące, chirurgiczne usunięcie prawie połowy mózgu jest możliwe przy niewielkim lub żadnym wpływie na osobowość lub pamięć.

49. Brak snu może wpływać na mózg na wiele sposobów i może wpływać na pamięć, spowolnić reakcje i osłabić zdolność oceny.

50. 25% procent cholesterolu w organizmie znajduje się w mózgu. Cholesterol jest integralną częścią każdej komórki mózgu.

51. Nie wszystkie komórki mózgu są podobne. W mózgu znajduje się aż 10 000 specyficznych typów neuronów.

52. Nastoletni mózg nie jest w pełni ukształtowany. Dopiero około 25 roku życia ludzki mózg osiąga pełną dojrzałość.

53. W mózgu jest 100 miliardów neuronów.

54. W miarę jak się starzejemy, nie jesteśmy w stanie zapamiętać nowych rzeczy. Według naukowców z USA jest tak dlatego, że mózg nie jest w stanie filtrować i usuwać starych wspomnień, które uniemożliwiają mu wchłanianie nowych koncepcji.