Azja

Interesujące fakty dotyczące Abu Dhabi

meczet

Abu Dhabi jest stolicą i drugim po Dubaju pod względem liczby ludności miastem w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Miasto to jest również stolicą Emiratów Abu Dhabi, największego z 7 Emiratów tworzących Zjednoczone Emiraty Arabskie. Przedstawiamy ciekawostki i fakty o Abu Dhabi.

Abu Dhabi znajduje się na wyspie w kształcie litery T, która idzie do Zatoki Perskiej od środkowo-zachodniego wybrzeża. Samo miasto liczy ponad milion mieszkańców.

Posiadacz rekordów Guinnesa

Wieżowiec Capital Gate jest uderzająco prosty. Składa się z 35 pięter jest i pochylony o 18° czyli o wiele więcej niż 4° słynnej włoskiej krzywej wieży w Pizie. Dlatego już w czerwcu 2010 roku Capital Gate otrzymała certyfikat „najbardziej pochylonej wieży wykonanej przez człowieka” przyznawany przez światowe rekordy Guinnessa.

Ośrodek Działań Przemysłowych i Politycznych

Abu Dhabi składa się z biur rządu i jest siedzibą rządu Zjednoczonych Emiratów Abu Zabi Emiri, gdzie mieszka rodzina Abu Dhabi oraz prezydent ZEA, Khalifa bin Zayed Al Nahyan, który pochodzi z tej rodziny. Abu Dhabi odpowiada za około dwie trzecie ekonomi Zjednoczonych Emiratów Arabskich wartej około 400 miliardów dolarów .

Wyścigi samochodowe

Na sztucznej wyspie Yas znajduje się tor wyścigów Formuły 1. Strefa torów i wyścigów może być oglądana z łodzi lub pokoju hotelowego. Został zaprojektowany przez słynnego architekta Hermanna Tilke.

Luksusowe samochody, takie jak kabriolety Rolls-Royce Phantom, są często widoczne na ulicach na długo przed wypuszczeniem ich gdzie indziej. Inne popularne marki to Ferrari, Lamborghini i Maserati.

Rowery

Podobnie jak wiele międzynarodowych miast na całym świecie, Abu Dhabi przeskoczyło na modę na rowery. Teraz można zabrać rower na wielu stacjach na wyspie Yas i plaży Al Raha, z planami rozbudowy wypożyczalni w przyszłości. Rowery są dostępne 24 godziny na dobę za niewielką opłatą.

Perłowy biznes

Kieydś Abu Dhabi mocno zajmował się perłami. Zatoka Perłowa była idealnym miejscem do znajdywania pereł. Nurkowie nurkowali na półtorej minuty i robili to kilkadziesiąt razy dziennie. Nie było zbiorników tlenu i innych urządzeń mechanicznych który mógłby wydłużyć proces nurkowania. Handel perłami spadł w 1930 r. i wzrosło zainteresowanie możliwościami ropy naftowej w tych regionach.

Prawo weto

Oprócz Dubaju, Abu Dhabi jest jedynym emiratem, który korzysta z przywileju posiadania prawa weta w odniesieniu do kluczowych kwestii o znaczeniu krajowym w ustawodawstwie Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Dobrze zorganizowane przedmieścia

Większość miasta Abu Dhabi leży na samej wyspie, ale ma wiele przedmieść w regionie, na przykład: Khalifa City A, B i C, Al Raha Beach, Al Bahia City A, B i C, Al Shahama, Al Rahba, Baniyas i Mussafah Residential.

Wspaniałe parki i ogrody

W Abu Zabi znajduje się ponad 2000 dobrze utrzymanych parków i ogrodów oraz ponad 400 kilometrów wybrzeża, z czego 10 kilometrów jest ogólnodostępnych dla wszystkich. Lake Park jest jednym z najczęściej odwiedzanych parków w Abu Dhabi.

Architektura

Zaplanowany przez japońskiego architekta Abu Dhabi ma świetną architekturę. Abu Dhabi został zaplanowany pod przewodnictwem szejka Zayeda przez japońskiego architekta Dr Takahashi w 1967 roku dla 40.000 mieszkańców. Jednak wraz z upływem czasu liczba mieszkańców miasta gwałtownie wzrosła.

Wielki meczet Sheikh Zayed

Wielki meczet Sheikh Zayed jest największym meczetem w Abu Dhabi. Ten meczet został założony przez Szejka Zayeda bin Sułtana Al Nahyana w celu połączenia różnorodności kulturowej świata muzułmańskiego. Budowa rozpoczęła się w 1996 roku i zakończyła w 2007 roku.

Społeczeństwo Kosmopolityczne

Abu Dhabi jest międzynarodowym ośrodkiem, gdzie każdy szanuje religie, przekonania i kultury. To jedno z najwspanialszych miejsc, w którym można spotkać ludzi z różnych krańców świata, a jednak nie odczuwamy różnic między ludźmi. W Abu Dhabi można również delektować się różnorodnością kuchni z wielu części świata w eleganckich restauracjach.