10 Najlepszych Atrakcji w Estonii w 2024
Estonia to małe państwo, które w kilka godzin można przemierzyć z północy na południe i ze wschodu na zachód. I chociaż wcześniej nie było zbyt atrakcyjne dla polskich turystów, to niedawno tendencja ta się zmieniła i urlop w tym urokliwym kraju, spędza coraz więcej osób. Nie brakuje tu wspaniałych zabytków, fantastycznych atrakcji i piaszczystych plaży. Jeśli chcesz poznać najciekawsze turystyczne zakątki Estonii, to koniecznie przeczytaj poniższy tekst.
1. Starówka w stolicy państwa, czyli Tallinnie została wpisana na światową listę dziedzictwa UNESCO. Można tu zobaczyć kamienie z czasów starożytnych. Generalnie Stare Miasto w Tallinnie podzielone jest na dwie części, a mianowicie, Górne Miasto, inaczej Toompea i Dolne Miasto. Toompea położona jest na wzgórzu, które było niegdyś siedzibą najważniejszych osób zamieszkujących ten obszar. Dzisiaj, jest znane przede wszystkim z pałacu i zamku. Oferuje także wspaniały widok na dolną część miasta. Dolne Miasto było natomiast zamieszkiwane przez kupców. Najbardziej znanym obiektem jest tu ratusz gotycki, kościół św. Olafa oraz kościół św. Ducha.
Poza starówką na szczególną uwagę zasługuje Kadriorg, czyli zespół pałacowo – parkowy, który powstał na polecenie cara Piotra Wielkiego. Niedaleko od kompleksu, na Piricie, znajduje się wspaniała, piaszczysta plaża. Idąc wzdłuż wybrzeża, nie można nie zwrócić uwagi na port jachtowy, pomnik ku czci sowieckich żołnierzy czy też dawną salę koncertową.
2. Drugim pod względem wielkości miastem, nazywanym również sercem Estonii, jest Tartu. Znajduje się tutaj jeden z najstarszych na północy uniwersytetów, dlatego też miasto jest pełne studenckiego życia. Na miejskim ratuszu można zobaczyć fontanno – pomnik całujących się studentów. Nieopodal ratusza mieści się Park Pirogova. Warto również wybrać się na wycieczkę po drewnianych miejskich dzielnicach – Karlova czy Suupilinn.
3. Największe jezioro w Estonii i równocześnie czwarte co do wielkości w Europie, to Jezioro Pejpus. Oglądane z brzegów przypomina bardziej morze, kąpiel jest dozwolona, jednak woda jest niezwykle zimna. W najszerszym miejscu liczy ponad 50 kilometrów. Jezioro to, stanowi dom dla ryb i wodnego ptactwa, a także dla wielu gatunków zwierząt i roślin – zarówno lądowych, jak i tych wodnych.
4. Na północy Estonii, znajduje się Lahemaa, czyli nadmorski park narodowy. W pobliżu mieści się najwyższy w kraju wodospad. Park ochrania ekosystem nieskażony przez człowieka, od wieków żyją tu niedźwiedzie i łosie. Niewątpliwą atrakcją parku są narzutowe głazy, które znajdują się zarówno w głębi lądu, przeważnie we wsiach, na polach i w lasach, jak i przy samym brzegu morza.
Piękno tego parku docenili nawet Sowieci, otwierając tu w roku 1973 pierwszy narodowy park w kraju. Występują tu cenne bagna, urozmaicone przez niewielkie jeziora, dwory poniemieckie – warto wspomnieć tu o dworach w Sagadi i w Palmse ( jest tu muzeum regionalne) oraz wsie Käsmu, Võsu i Altja, które niegdyś słynęły z rybołówstwa, teraz natomiast, stanowią ośrodki wypoczynkowe.
5. Pärnu jest nazywane przez Estończyków „letnią stolicą kraju”. Miejscowość ta jest znana głównie z piaszczystych, długich plaż oraz ciepłej wody, która opływa w tym miejscu wybrzeże. W tym mieście można zachwycić się starówką, a także dzielnicą willową. Przez Polaków Pärnu nazywane jest estońskim Sopotem.
6. Drugim, pięknym Parkiem Narodowym w Estonii, jest Soomaa. Park ten jest znany głównie z rozległych bagien. Co ciekawe, wiosną, kiedy śnieg topnieje, poziom wody jest tak duży, że przez okres nawet kilku tygodni spora część parku, jest zalana.
7. Hiiumaa jest wyspą pokrytą przez las w 90%. Warto tu jednak odwiedzić kilka miejsc. Jednym z nich jest latarnia w Kõpu, która od wieków wskazuje żeglarzom drogę.
8. Saaremaa jest największą wyspą w Estonii. Niegdyś występowało tu bardzo dużo wiatraków, i dlatego do dzisiaj wyspa jest znana właśnie z nich. Naprawdę warto zwiedzić tu świetnie zachowany zamek biskupi, znajdujący się w Kuressaare. Ulicę Zamkową, która prowadzi do gmachu, otaczają obiekty, które mogą pochodzić nawet z XV wieku. Na wyspie można odnaleźć wiele kraterów, z czego największy – Kaali – ma średnicę około 100 metrów.
9. Odwiedzając Estonię latem, warto wybrać się do małego miasteczka Viljandi, które jest znane przede wszystkim z festiwalu folkowego. Jest to także jedno z najstarszych miast w kraju. Jego niezaprzeczalną zaletą jest na pewno położenie, gdyż znajduje się na zboczu opadającym prosto do jeziora.
10. Mimo że w Estonii nie ma gór, to zimowe spoty są tu bardzo popularne. Największym miejskim ośrodkiem jest Võru, które leży nad urokliwym jeziorem Tamula. Można tu zobaczyć kościół św. Katarzyny oraz cerkiew św. Katarzyny, położone w okolicy rynku.