Ciekawostki

Eric Emmanuel Schmitt – Ciekawostki

źródło: Wikipedia

Eric-Emmanuel Schmitt jest francuskim prozaikiem i dramatopisarzem, który zapracował już dawno temu na stałe miejsce w kulturze.

Co warto o nim wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki na jego temat.

1. Eric-Emmanuel Schmitt uczęszczał do jednej z tak zwanych wielkich szkół, a mianowicie do Ecole Normale Superieure. Jest to jedna z najbardziej prestiżowych i popularnych francuskich szkół humanistycznych.

2. Dramaturg jest doktorem filozofii i wykładał na Uniwersytecie Sabaudzkim, jednak coraz większe sukcesy w świecie literatury i dramatu sprawiły, że porzucił tę pracę i skupił się wyłącznie na pisaniu.

3. W ciągu dziesięciu lat Eric-Emmanuel Schmitt stał się jednym z najsłynniejszych na całym świecie pisarzy francuskojęzycznych. W Polsce wielką popularnością cieszy się od wielu lat jego dzieło pod tytułem „Oskar i pani Róża”.

4. Od 2002 roku dramatopisarz mieszka w Brukseli, a sześć lat później uzyskał obywatelstwo belgijskie.

5. Pisarz od dzieciństwa przejawiał talent humanistyczny i prozatorski. W jednym z wywiadów przyznał, że swoją pierwszą powieść napisał, mając zaledwie jedenaście lat.

6. W 1997 roku Eric-Emmanuel Schmitt obronił swoją pracę doktorską. Jej tytuł to „Diderot i sztuka uwodzenia”.

7. „Oskar i pani Róża” jego autorstwa to książka, która niemal natychmiast stała się bestsellerem w każdym kraju, w którym została wydana. Krytycy porównują ją do fenomenu „Małego Księcia”. Powieść skupia się na losach nieuleczalnie chorego chłopca.

8. Książki Erica-Emmanuela Schmitta zostały przetłumaczone na ponad czterdzieści języków, a jego sztuki teatralne wystawiane są w ponad pięćdziesięciu krajach. Jego debiutem była sztuka teatralna z 1991 roku pod tytułem „La Nuit de Valognes”. Trzy lata później wydał pierwszą powieść w karierze, a była to „Sekta egoistów”.

9. Eric-Emmanuel Schmitt w swoich powieściach umiejętnie łączy ciekawe fabuły z problematyką filozoficzną i egzystencjalną przedstawianą w przystępny dla większości czytelników sposób.

10. W 2009 roku bestsellerowa powieść „Oskar i pani Róża” została zekranizowana, a reżyserem filmu został sam pisarz.