10 ciekawostek o erze paleozoicznej

paleozoik

Era paleozoiczna (inaczej paleozoik) to pojęcie, które można rozpatrywać w dwóch znaczeniach. W ujęciu geochronologicznym jest to najstarsza era fanerozoiku, natomiast w sensie chronostratygraficznym to najniższy eratem fanerozoiku. Oto ciekawostki, zaskakujące informacje i fakty o erze paleozoicznej.

1. Ruchy górotwórcze

Ruchy górotwórcze w tym okresie to głównie ruchy kaledońskie i hercyńskie. Do dziś pozostały po nich m. in Góry Skandynawskie, Góry Świętokrzyskie oraz Sudety.

2. Pokłady soli kamiennej

Z okresu ery paleozoicznej pochodzą znajdujące się na terenach dzisiejszej Polski pokłady soli kamiennej. Znajdują się one m. in. w okolicach Inowrocławia i Kłodawy na Kujawach.

3. Skały wapienne

W okresie ery paleozoicznej rozwijał się proces tworzenia się skał wapiennych. Na ten typ skał składają się m. in. skamieniałości roślin i zwierząt. Występują one również na terenie Polski, m. in w województwie małopolskim.

4. Warunki klimatyczne w karbonie

W okresie karbonu na terenach dzisiejszej Polski panowały takie warunki klimatyczne, które można by porównać z tymi występującymi obecnie w strefie równikowej. Ten okres to w dużej mierze tworzenie się złóż węgla kamiennego.

5. Biologia w karbonie

W karbonie dominowały płazy. Pojawiły się również m. in. owady, skorupiaki, paprocie i olbrzymie torfowiska.

6. Fauna kambru

W okresie kambru oprócz gąbek i stawonogów pojawił się pierwszy strunowiec, którego nazwano Cathaymyrus.

7. Powietrze w kambrze

W okresie kambru skład powietrza różnił się znacznie od tego, który mamy obecnie. Zawartość tlenu stanowiła wtedy około 10% obecnej zawartości tlenu w atmosferze, co przekładało się m. in. na obecność takich, a nie innych organizmów.

8. Orogeneza hercyńska

W czasie orogenezy hercyńskiej powstało wiele masywów granitowych na terenach dzisiejszej Polski, m. in masyw tatrzański, kudowski i karkonoski.

9. Ryniofity

W okresie syluru pojawiły się pierwsze rośliny lądowe, o nazwie ryniofity. Rozwój tej roślinności następuje jednak w okresie późniejszym, w dewonie.

10. Fauna permu

Zanim nastąpiło wielkie wymieranie pod koniec ostatniego okresu ery paleozoicznej, permu, pojawiły się nowe gatunki zwierząt, m. in. gady ssakokształtne czy też kotylozaury.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *