10 ciekawostek o erze paleozoicznej
Era paleozoiczna (inaczej paleozoik) to pojęcie, które można rozpatrywać w dwóch znaczeniach. W ujęciu geochronologicznym jest to najstarsza era fanerozoiku, natomiast w sensie chronostratygraficznym to najniższy eratem fanerozoiku. Oto ciekawostki, zaskakujące informacje i fakty o erze paleozoicznej.
1. Ruchy górotwórcze
Ruchy górotwórcze w tym okresie to głównie ruchy kaledońskie i hercyńskie. Do dziś pozostały po nich m. in Góry Skandynawskie, Góry Świętokrzyskie oraz Sudety.
2. Pokłady soli kamiennej
Z okresu ery paleozoicznej pochodzą znajdujące się na terenach dzisiejszej Polski pokłady soli kamiennej. Znajdują się one m. in. w okolicach Inowrocławia i Kłodawy na Kujawach.
3. Skały wapienne
W okresie ery paleozoicznej rozwijał się proces tworzenia się skał wapiennych. Na ten typ skał składają się m. in. skamieniałości roślin i zwierząt. Występują one również na terenie Polski, m. in w województwie małopolskim.
4. Warunki klimatyczne w karbonie
W okresie karbonu na terenach dzisiejszej Polski panowały takie warunki klimatyczne, które można by porównać z tymi występującymi obecnie w strefie równikowej. Ten okres to w dużej mierze tworzenie się złóż węgla kamiennego.
5. Biologia w karbonie
W karbonie dominowały płazy. Pojawiły się również m. in. owady, skorupiaki, paprocie i olbrzymie torfowiska.
6. Fauna kambru
W okresie kambru oprócz gąbek i stawonogów pojawił się pierwszy strunowiec, którego nazwano Cathaymyrus.
7. Powietrze w kambrze
W okresie kambru skład powietrza różnił się znacznie od tego, który mamy obecnie. Zawartość tlenu stanowiła wtedy około 10% obecnej zawartości tlenu w atmosferze, co przekładało się m. in. na obecność takich, a nie innych organizmów.
8. Orogeneza hercyńska
W czasie orogenezy hercyńskiej powstało wiele masywów granitowych na terenach dzisiejszej Polski, m. in masyw tatrzański, kudowski i karkonoski.
9. Ryniofity
W okresie syluru pojawiły się pierwsze rośliny lądowe, o nazwie ryniofity. Rozwój tej roślinności następuje jednak w okresie późniejszym, w dewonie.
10. Fauna permu
Zanim nastąpiło wielkie wymieranie pod koniec ostatniego okresu ery paleozoicznej, permu, pojawiły się nowe gatunki zwierząt, m. in. gady ssakokształtne czy też kotylozaury.