Ciekawostki

15 interesujących ciekawostek o Enigmie

szyfrowanie

Enigma, czyli jedna z największych zagadek II Wojny Światowej, które zostały rozwiązane. Bezlitosny konflikt, każdego dnia pochłaniał tysiące ludzkich istnień. Niemiecka machina wojenna stale parła na przód, zgodnie z hitlerowską doktryną blitzkriegu, jednakże byli i tacy, którzy stawiali opór nie fizyczny, a intelektualny.

Złamanie szyfru Enigmy, okazało się tak wielkim osiągnięciem, że dzięki niemu polscy naukowcy, którzy tego dokonali, na zawsze już zapisali swoje imiona na kartach historii. Warto przeczytać nieco ciekawostek na ten temat, ponieważ, jest to jedna z bardziej emocjonujących historii II Wojny Światowej.

1. Niemiecka elektromechaniczna maszyna szyfrująca, została wynaleziona i skonstruowana, przez Artura Scherbiusa. Nie była to pierwsza maszyna szyfrująca, ale byłą pierwszą, która odniosła sukces komercyjny na rynku cywilnym oraz w instytucjach państwowych i administracyjnych, jeszcze na długo przed wybuchem światowego konfliktu.

2. Enigma była produkowana przez wytwórnię Scherbius & Ritter, która została założona w 1917 roku przez Scherbiusa oraz innego niemieckiego inżyniera Richarda Rittera, także zajmującego się konstrukcją urządzeń elektromechanicznych.

3. Maszyny szyfrujące były bardzo modne w tamtym czasie, ponieważ dawały pewność, że nawet jeśli jakakolwiek informacja zostanie przechwycona, to nikt nie będzie w stanie jej odczytać. Po wybuchu II Wojny Światowej, fakt ten stał się kluczowy, przy wysyłaniu meldunków i rozkazów, dlatego tak ważnym dla aliantów było to, żeby złamać kod enigmy.

4. Co ciekawe, pierwsze wstępne i szczątkowe rozszyfrowanie kodów enigmy, udało się polskim kryptologom, już w roku 1932. Odkrycia tego dokonano w Pałacu Saskim w Warszawie, w którym mieściła się siedziba Biura Szyfrów Oddziału II Sztabu Głównego Wojska Polskiego.

5. Ojcami tego sukcesu, byli polscy kryptolodzy, czyli Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski. Ich osiągnięcia, pozwoliły na dekodowanie szyfrów stale ulepszanej enigmy. Rozszyfrowywanie odbywało się najpierw w Polsce, a po wybuchu wojny, w Wielkiej Brytanii oraz Francji.

6. Pracę nad dekodowaniem meldunków nazistów, stały się priorytetem dla wszystkich państw alianckich, dlatego też Brytyjski wywiad wojskowy, oznaczył Enigmę wojskowym kryptonimem ULTRA. Skąd taka nazwa? Ponieważ złamanie kodu enigmy stało się najbardziej strzeżoną informacją. Był to fakt nie najtajniejszy (Most Secret) ale ultratajny.

7. Enigma z wyglądu przypominała maszynę do pisania. Część mechaniczna, składała się z 26znakowej klawiatury, zestawu obracających się bębenków, osadzonych na wspólnej osi, które nazywało się rotorami, lub także wirnikami oraz mechanizmu, który obracał jeden, lub też kilka rotorów na raz, za każdym uderzeniem w klawisz. Właśnie z tego powodu powstające szyfry, były tak trudne do rozszyfrowania.

8. Dodatkowymi akcesoriami, które bardzo często były używane przez nazistów, był Schreibmax, czyli mała drukarka, która pozwalała na drukowanie cały zestaw 26 znaków na wąskiej taśmie. Urządzenie to, było bardzo pomocne, ponieważ eliminowało potrzebę drugiego operatora maszyny, który odczytywał lampki i zapisywał odkodowaną wiadomość.

9. Maszyna Enigma koduje wiadomości w taki sposób, że każda z liter może być opisana matematycznie, jako wynik permutacji. Dlatego też do złamania kodu, była potrzebna ogromna wiedza w nietypowej dziedzinie matematyki, jaką jest kryptologia.

10. Skuteczne szyfrowanie informacji Enigmą, wymagało listy kluczy dziennych. Oprócz tego, niezbędne były także informacje o kodach.

11. Książka Kodowa, była zbiorem kodów, który umożliwiał korzystanie z maszyny. Książki te produkowane były na rozpuszczalnym w wodzie, różowym papierze, a zapisywane kody, były drukowane specjalnym czerwonym atramentem. Wszystkie te zabezpieczenia miały na celu ochronę danych. W razie zagrożenia, Książka Kodowa mogła być w łatwy sposób zniszczona, a wraz z nią wszystkie cenne dane i kody.

12. Kiedy niemiecka marynarka wojenna w roku 1926 zgłosiła chęć zakupienia maszyn szyfrujących Enigma, zastrzegła, że po pierwsze, egzemplarze, które dostanie wojsko muszą być odpowiednio zmodyfikowane, a po drugie, pod żadnym pozorem nie powinno się usuwać z rynku sprzedawanych egzemplarzy, mimo, że teraz tymi maszynami szyfrującymi, posługiwało się niemieckie wojsko. Skąd taka nietypowa decyzja? Ponieważ usunięcie ze sprzedaży tylu egzemplarzy maszyny szyfrującej, byłoby najzwyczajniej podejrzane. Niemiecka marynarka wolała utrzymywać tą informację w tajemnicy jak najdłużej.

13. Korzystanie z Enigmy wymagało ustawienia wirników w odpowiedniej pozycji i nadania informacji. Ktoś kto odbierał wiadomość, musiał ustawić swoją maszynę dokładnie tak samo, żeby prawidłowo odczytać wiadomość. W zasadzie wydaje się to bardzo proste, ale mnogość kombinacji sprawiała, że złamanie kodu bez wcześniejszych badań i dociekań, było praktycznie niemożliwe.

14. Ilość kombinacji w Enigmie, wynosiła 10 do potęgi 114! Ile to dokładnie? 5 172 165 503 971 832 752 302 775 832 450 732 675 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000.

15. Słowo Enigma, oznacza z języka greckiego,,zagadkę’’.