Podróże

Ekspert radzi: Jak wybrać sprzęt kempingowy dla wymagających?

sprzęt kempingowy dla wymagających

Wyjazd kamperem, przyczepą kempingową albo nawet dużym samochodem, na wakacje to świetny sposób na urozmaicenie wolnego czasu, z dala od codziennych obowiązków. Taka forma podróżowania umożliwia nam całkowite porzucenie noclegów w hotelach, lokalizacjach airbnb, a także… stacjonarnego pobytu na polu kempingowym. Możemy ruszyć gdzie tylko chcemy i sprawić by każdy dzień oznaczał nową przygodę i piękne widoki. Aby czas ten spędzić jak najbardziej efektywnie musimy zaopatrzyć się w najlepszej jakości sprzęt turystyczny. W tym poradniku radzimy jak wybrać niezbędne rzeczy do kempingu na najwyższym poziomie.

Stolik, krzesła i… pyszna kawa

Długie trasy i godziny spędzone w niewygodnych pozycjach wymagają od nas zadbanie o wygodę podczas postojów. Nieodzownym zestawem w takich przypadkach będzie krzesła turystyczne i stolik, przy którym wypijemy aromatyczną kawę. Czym jednak kierować się podczas wyboru mebli turystycznych, które zabierzemy w podróż? Oczywiście lekkością i ergonomią projektu, dzięki którym nie tylko użytkowanie, ale sam proces rozkładania i składania będzie znacznie ułatwiony. Współcześnie producenci prześcigają się w wprowadzaniu coraz to nowszych technologii, które mają polepszyć jakość wypoczynku. Najwygodniejsze modele, to posiadające wysokie oparcie na plecy i podłokietniki dające dobre wsparcie oraz przekładające się na odpoczynek naszych pleców. Wiele modeli posiada dodatkową regulację umożliwiającą odchylenie się do pozycji leżącej. Wtedy takie krzesło. podczas słonecznych dni, doskonale sprawdzi się jako leżak. Możemy również zaopatrzyć się w krzesło posiadające dodatkowe gadżety w postaci podręcznej kieszeni na akcesoria lub uchwytu na kubek z kawą.

Jeżeli jest już mowa o kawie, to nie możemy zapomnieć o jeszcze jednym meblu, który powinien znaleźć się w naszym aucie – stoliku turystycznym. Przy takim meblu będziemy mogli również zjeść śniadanie i zagrać w planszówkę lub karciankę. Obecnie rynek turystyczny oferuje nam szeroki wybór modeli, które można złożyć do naprawdę niewielkich rozmiarów, do tego dochodzi jeszcze niewielka waga i łatwy w obsłudze system składania.

Namiot, przedsionek czy tarp?

Dzięki możliwościom jakimi obecnie dysponujemy, nasz samochód możemy przekształcić w komfortowe domostwo. Wystarczy do tego coś co posłuży nam za dodatkowe zadaszenie. W tym celu możemy pokusić się o zakup dużego namiotu. Będzie on jednak wymagać od nas jego rozbicia, które często zajmuje sporo czasu i nie zawsze okazuje się możliwe. Problemem w tym przypadku jest również konieczność przemieszczania się pomiędzy autem a namiotem.

Dlatego powinniśmy raczej zastanowić się nad zakupem przedsionka samochodowego, który z łatwością dobierzemy do wymiarów naszego pojazdu. Ten element naszego wyposażenia, sprawi, że przestrzeń jaką będziemy dysponować znacznie się powiększy. W jego wnętrzu ustawimy cały niezbędny sprzęt – począwszy na wcześniej wymienionych meblach turystycznych, a skończywszy na kuchence turystycznej lub chociażby zabłoconych butach. Powłoka wybranego przez nas przedsionka powinna zapewniać jak najwyższy stopień ochrony przed deszczem i wiatrem, co umożliwia jedynie wykorzystanie technologii gwarantujących wartość słupa wody na m² powyżej 3000 mm. W naszym modelu powinny znaleźć jak najlepszej jakości systemy mocowania do gruntu, tak by nawet silny podmuch wiatru nie był w stanie przeszkodzić nam w odpoczynku po długiej drodze. Pamiętaj, że zawsze warto wybrać namiot o wielkości +1 osoby do faktycznej liczby osób, które mają pod nim spać, aby wolną przestrzeń przeznaczyć na magazynowanie bagażu – jeżeli podróżujesz sam, wybierz namiot 2 osobowy!

Dla kogo zatem tarp? Zacznijmy od wyjaśnienia czym jest tarp. To nic innego jak wodoodporna płachta, którą rozwiesza się na preferowanej wysokości, a która zapewnić ma ochronę przed silnym nasłonecznieniem i ewentualnym opadem. Jej stosowanie zaleca się latem, kiedy niezbędna jest odpowiednia cyrkulacja powietrza oraz jak największe zacienienie.

Kuchnia polowa

Co jeszcze powinniśmy ze sobą zabrać? Oczywiście kuchenkę turystyczną! Dzięki niej będziemy całkowicie niezależni od lokalnych barów i restauracji, a tym samym zdołamy zaoszczędzić sporą kwotę. Taki sprzęt pozwoli nam na przyrządzenie pysznego posiłku, przygotowanie aromatycznej kawy lub herbaty. Jakby zatem wybrać model? Istnieje możliwość wyboru pomiędzy kuchenką gazową, a elektryczną. Druga opcja sprawdzi się wyłącznie w miejscach z dostępem do prądu sieciowego, więc nie będą się nadawać na podróż samochodem.

Wyjściem z takiej sytuacji będzie zaopatrzenie się dodatkowo w przetwornicę, która przetworzy prąd 12V na odpowiedni dla urządzeń zasilanych mocą 230V. Jeżeli planujemy wyjazd offroadowy, to koniecznie powinniśmy mieć ze sobą kuchenkę turystyczną, która zapewni nam absolutną samodzielność. Idealnym wyborem w takim wypadku, będzie kuchenka turystyczna gazowa zasilana kartuszami gazowymi. W celu uruchomienia takiego modelu wystarczy umieścić zbiornik z gazem w specjalnym otworze, a następnie odpalić palnik. Możemy wybrać model zarówno jedno, jak i dwupalnikowy – kwestia ta jest już całkowicie zależna od naszego upodobania.

Mamy nadzieję, że ekwipunek przygotowany na podstawie naszego poradnika umili Wam podróż, nawet w najodleglejsze rejony. Wybierając elementy wyposażenia, które znajdzie się kierujmy się przede wszystkim jakością. Tylko dzięki niej będziemy mieli gwarancję komfortowego odpoczynku nawet na najbardziej wymagających trasach.