Polska

10 Najlepszych Atrakcji w Dźwirzynie i okolicy

Dźwirzyno
źródło: JDavid / Wikipedia

Dźwirzyno to wieś w województwie zachodniopomorskim, w powiecie kołobrzeskim, położona między Morzem Bałtyckim a jeziorem Resko Przymorskie. Jest typową miejscowością wypoczynkową, z kąpieliskiem, zapleczem turystycznym oraz wszechobecnymi smażalniami ryb.

1. Port morski i przystań jachtowa

Port rybacki utworzono w 1975 r. i usytuowano u ujścia rzeki Błotnicy do Zatoki Pomorskiej (tzw. Kanał Reski). We wschodniej części znajduje się Basen Postojowy o pojemności 20 gościnnych miejsc postojowych. Nad kanałem łączącym Jezioro Resko Przymorskie z Bałtykiem przerzucony jest most drogowy. Przystań znajduje się ok. 500 m przed kanałem. Istnieje możliwość wybrania się na rejs wycieczkowy statkiem po Bałtyku.

2. Plaża z wydmami

Piasek jest tu bardzo jasny i drobny. Barwę swą zawdzięcza obecności minerałów: cyrkon i rutyl. Plaża rozciąga się szeroko, na co wpływ ma kierunek wiatru, który wieje tu zazwyczaj z północy i z zachodu. Spacery plażą wiążą się nie tylko z pięknymi widokami, ale również z korzyściami dla zdrowia, dzięki wdychaniu powietrza nasyconego jodem. Wał wydmowy porasta nadmorski bór sosnowy, zwany bażynowym (od krzewinki bażyny czarnej), nasadzony przez człowieka w celu umocnienia wydm. Poza wspomnianą bażyną spotkać można tu różne rzadkie rośliny charakterystyczne dla wybrzeża. Na wysokości hoteli „Havet” i „Geovita” znajduje się wędrująca wydma zwana „Patelnią”. Przemieszcza się ona rocznie o ok. 2m w kierunku północno-wschodnim. Niedaleko Dźwirzyna wyznaczona jest również plaża dla nudystów.

3. Ulica z dębami szypułkowymi

16 dębów będących pomnikami przyrody rośnie wzdłuż ulicy Wyzwolenia. Mają od 18 do 20 metrów wysokości i od 125 do 250 cm w obwodzie. Liczą sobie po ok. 250 lat.

4. Jezioro Resko Przymorskie

Powstało z dawnej zatoki, którą narastająca mierzeja odcięła od morza. Jest rajem dla ptactwa wodnego, w tym również rzadkich gatunków. Swoje stanowiska lęgowe mają tu m. in.: gęś gęgawa, gągoł, wąsatka, gąsiorek. Spotkać można również perkozy, łyski, żurawie, rożeńce, rybołowy. Nad Jeziorem Resko występuje ponikło maleńkie, gatunek byliny krytycznie zagrożony wyginięciem. Jest to jedno z trzech takich stanowisk w Polsce. W sezonie letnim na jeziorze można zobaczyć windsurferów i kitesurferów. Blisko akwenu, od strony wschodniej, przebiega przyrodniczo-historyczny szlak rowerowy „Ku słońcu”.

5. Muzeum Lotnictwa i Techniki Militarnej w Rogowie

Zorganizowane jest w jednym z hangarów, które Niemcy wybudowali przed II wojną światową. Wśród eksponatów znajdują się samoloty, pojazdy samochodowe, przedmioty należące do niemieckich żołnierzy oraz przedmioty wydobyte z wraku Dorniera. Ta latająca łódź runęła do wody jeziora w Rogowie 5 marca 1945 r., tuż po starcie. Na pokładzie znajdowały się głównie dzieci, ocalała tylko jedna osoba. Muzeum przechodzi obecnie remont. Ponownie udostępnione dla zwiedzających ma być w 2020 r.

6. Kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Sarbii

Pierwsze wzmianki pochodzą z 1310 r. W 1325 r. w miejscu drewnianej świątyni wybudowano kościół z kamienia i surowej cegły. Wieża i nawy boczne zostały dobudowane w XIX w. Jest to jedna z najstarszych świątyń na Pomorzu. Na terenie wokół kościoła znajdują się drzewa-pomniki przyrody jak również pomniki upamiętniające polskich robotników przymusowych z czasów II wojny światowej oraz 700-lecie ustanowienia parafii. Do ciekawych zabytków należą: chrzcielnica z XIV w. i Grupa Ukrzyżowania z XV w. umieszczona w prezbiterium nad tabernakulum.

7. Pomniki w Mrzeżynie

Pomnik „Tym, którzy nie powrócili z morza” usytuowany jest w pobliżu skrzyżowania ulicy Trzebiatowskiej z ulicą Żeromskiego. Ma formę kotwicy, na której umieszczono tablicę pamiątkową. Pomnik „Zaślubin Polski z Morzem”znajduje się w pobliżu ulicy Marynarskiej i upamiętnia pierwsze powojenne zaślubiny dokonane 17 marca 1945 r. przez żołnierzy I Warszawskiej Brygady Kawalerii I Armii Wojska Polskiego.

8. Kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Mrzeżynie

Neoromańska świątynia z czerwonej cegły zbudowana w 1912 r. przez niemieckich ewangelików. Wnętrze ozdabia współczesna mozaika z tłuczonego szkła przedstawiająca patronów parafii oraz motywy morskiej fauny i flory. Pięknie prezentują się również witraże w oknach oraz bogato zdobiony sufit.

9. Cmentarz ewangelicki w Nowym Borku

Zachowało się 59 nagrobków, w różnym stanie, z których najstarszy datowany jest na 1887 r. Na terenie cmentarza rosną lipy-pomniki przyrody, z których większość jest opleciona bluszczem pospolitym. Szczególnie pięknie prezentują się w okresie kwitnienia, gdy pnie drzew osypane są kwieciem bluszczu.

10. Rezerwat „Nadmorski bór bażynowy w Mrzeżynie”

Obejmuje jeden z najlepiej zachowanych fragmentów boru bażynowego na polskim wybrzeżu. Drzewostan pochodzi z XIX w. Na terenie rezerwatu znajdują się też stanowiska roślin i grzybów objętych częściową i ścisłą ochroną, m. in.: torfowców – błotnego, frędzlowatego, ostrolistnego, chrobotka reniferowego, turzycy piaskowej czy widłozębu miotlastego.