Polska

10 Najlepszych Atrakcji w Dziwnowie

most zwodzony

Dziwnów to miasto w województwie zachodniopomorskim, w powiecie kamieńskim, nad rzeką Dziwną. Położone między Morzem Bałtyckim na północy a Zalewem Kamieńskim i Zatoką Wrzosowską na południu. Część miasta położona jest na wyspie Wolin, część na Mierzei Dziwny. Oto najlepsze atrakcje w Dziwnowie i okolicach.

1. Aleja Gwiazd Sportu

Usytuowana przy ul. Reymonta. Podziwiać można tu mosiężne repliki medali polskich sportowców. Odsłonięcia dokonywane są podczas odbywającego się rokrocznie Festiwalu Gwiazd Sportu. Swoje repliki odsłonili m. in.: Irena Szewińska, Ryszard Szurkowski, Władysław Kozakiewicz, Kazimierz Górski, Jerzy Kulej, Renata Mauer-Różańska, Otylia Jędrzejczak czy też członkowie słynnej wioślarskiej czwórki podwójnej Marek Kolbowicz, Konrad Wasielewski, Adam Korol i Michał Jeliński. Od czasu pierwszego odsłonięcia w 2002r. zgromadzono już ponad 100 medali. Postumenty z replikami są pięknie oświetlone, więc można je podziwiać również po zmroku.

2. Park Miniatur i Kolejek

Znajduje się przy ul. Marynarki Wojennej 15. Zobaczyć tu można repliki latarni morskich polskiego wybrzeża w skali 1:10. Najwyższa z nich – latarnia morska ze Świnoujścia – ma 6, 48m wysokości. Do atrakcji należą również repliki lokomotyw, parowozów i wagonów kolejowych. Pociągi te wydają prawdziwe odgłosy a z kominów unosi się dym. Poruszają się po trasie złożonej z ponad kilometra torów wraz z odwzorowanymi elementami infrastruktury kolejowej, takimi jak semafory i zwrotnice, mosty, dworce kolejowe. Kolej Parkowa, jedyna taka w Polsce, oferuje przejażdżkę repliką parowozu Px48. W ofercie znajdują się również usługi przewodnika, który opowiada o historii i ciekawostkach związanych z latarniami morskimi, pracy latarnika, przytacza ciekawe legendy czy też zapoznaje z różnymi rodzajami pojazdów szynowych.

3. Port morski i przystań

Usytuowany na końcowym odcinku rzeki Dziwny. Nad rzeką przerzucony jest zwodzony most, podnoszony w celu umożliwienia przejścia jednostkom pływającym. W porcie zobaczyć można kutry rybackie a na przystani Marina jachty i łodzie motorowe. Z nabrzeża pasażerskiego w sezonie letnim odbywają się rejsy wycieczkowe po Zalewie Kamieńskim i Bałtyku statkami stylizowanymi na pirackie. Kolejną atrakcją są falochrony u ujścia rzeki, popularne miejsce dla spacerowiczów i wędkarzy.

4. Pomniki i miejsca pamięci

Na ul. Słowackiego znajduje się pomnik w kształcie kotwicy z łańcuchem poświęcony rybakom, którzy oddali życie morzu. Odsłonięto go w 1981r. Kierując się ul. Parkową w stronę plaży natknąć można się na kamień z tablicą upamiętniający wielki sztorm z 1913r. Fale wdarły się wówczas do miast niszcząc dzielnicę zdrojową wraz z największym obiektem sanatoryjnym o nazwie Kurhaus. Zginęło wówczas wielu kuracjuszy i mieszkańców. Przy ul. Kochanowskiego usytuowany jest pomnik „Na znak przyjaźni między miastami partnerskimi Sosnowiec-Dziwnów”.Na fragmencie torów ustawione są dwa wagoniki z węglem, na jednym wymalowano herb Sosnowca, na drugim – Dziwnowa. Całości dopełnia pamiątkowa tablica z cytatem św. Jana Pawła II. Inne miejsca to: pomnik poświęcony żołnierzom polskim z 2 Dywizji Piechoty im. Henryka Dąbrowskiego I Armii Wojska Polskiego, którzy polegli w walkach na Mierzei Dziwnowskiej w 1945r., pomnik „Pamięci 1 Batalionu Szturmowego Spadochroniarzy”, którzy stacjonowali tu w latach 1964-1986, tablica upamiętniająca nadanie praw miejskich, Pomnik Zwycięstwa, płyty pamiątkowe ORP (ORP Dziwnwó, ORP Świnoujście, ORP Kołobrzeg).

5. Morskie Centrum Nauki „Nautica Park”

Na jego terenie zwiedzić można Muzeum Rybołówstwa poświęcone historii dziwnowskich rybaków, z ciekawymi eksponatami dotyczącymi ich pracy. Do atrakcji należy również nauka wiązania węzłów żeglarskich czy też możliwość sprawdzenia się w roli rozbitka na tratwie ratunkowej. Wizyta w Nautica Park to okazja do zapoznania się z historią Dziwnowa, która okazuje się fascynująca i tajemnicza, choćby ze względu na operacje wywiadu i plany militarne PRL związane z tym miastem. Centrum otwarto w 2019r. W cenę biletu wliczone jest oprowadzanie przez przewodnika.

6. Plaża i promenada

Plaża jest tu szeroka i piaszczysta, odgradza ją od miasta pas nadmorskich wydm. Wyznaczone są miejsca na kąpieliska. Wzdłuż plaży rozciąga się oświetlona promenada – miejsce spacerów, odpoczynku i podziwiania widoków.

7. Jezioro „Martwa Dziwna”

Dawne ujście rzeki Dziwna. Powstało pod koniec XIX w., gdy zostało odcięte od cieśniny Dziwna na skutek prac związanych z usprawnieniem żeglugi. Cichy i malowniczy zakątek sprzyja wypoczynkowi i wyciszeniu. Spotkać można tu różne ciekawe gatunki roślin i zwierząt. Przez zachodni brzeg przebiega szlak pieszy i rowerowy.

8. Rezerwat przyrody Klif w Dziwnówku

Utworzony w celu ochrony naturalnego krajobrazu. W wyniku działania procesów erozyjnych powstał tu klif. Postępujące procesy odsłoniły również pozostałości po tunelach, umocnieniach i schronach wybudowanych w latach 50. XX w.

9. Bałtycki Park Dinozaurów we Wrzosowie

Powstał w 2012r. Do najciekawszych atrakcji należą tu: ścieżka edukacyjna z dinozaurami naturalnej wielkości, muzeum minerałów, park rozrywki,. Dużą atrakcją jest Park Safari, gdzie wśród zwierząt można zobaczyć białego kangura z Australii, a także uczestniczyć w karmieniu danieli, lam i strusi.

10. Rezerwat przyrody „Nadmorski Bór Storczykowy”

Położony w pobliżu osady Świętouść, na terenie wyspy Wolin. Chroni ekosystem leśny, w którym dominuje bór subatlantycki.