Ciekawostki

10 Zaskakujących Ciekawostek o Dniu Dziecka

dziewczynka

Dzień Dziecka, święto najmłodszych, to jeden z najradośniejszych dni w roku. Doceniają go zwłaszcza dzieci, ale i dla dorosłych staje się świetnym pretekstem dla dobrej zabawy lub miłego spędzenia czasu z pociechami. Poznajcie ciekawe informacje i ciekawostki o dniu dziecka.

1. Międzynarodowy Dzień Dziecka został ustanowiony przez ONZ w 1954 roku i miał na celu podkreślenie walki o prawa dzieci na całym świecie.

2. W Europie Wschodniej dzień ten najczęściej jest obchodzony pierwszego czerwca każdego roku, a swój początek świętowanie miało już w 1950 roku.

3. Przed drugą wojną światową Dzień Dziecka, nazywany wówczas Świętem Dziecka, obchodzono dwudziestego drugiego września od 1929 roku. Odbywały się wówczas msze święte, a następnie akademie we wszystkich szkołach. Po części oficjalnej dzieciom organizowano wycieczki lub zabawy.

4. Różne kraje obchodzą Dzień Dziecka w innych termiach. We Francji nazywany jest Dniem Rodziny i świętuje się go szóstego stycznia. W Turcji dwudziestego trzeciego sierpnia obchodzi się Narodowy Dzień Suwerenności i Dzień Dzieci, natomiast Japończycy celebrują Dzień Dziecka i Święto Dziewcząt w maju oraz marcu.

5. W dzisiejszych czasach w Polsce Dzień Dziecka wiąże się z dniem sportu w szkole. Tego dnia nauczyciele organizują dzieciom zawody i konkurencje, w których można wygrywać nagrody.

6. W Szwecji Dzień Dziecka nie jest okazją do wręczania dzieciom prezentów. Za to tego dnia dorośli rozmawiają z dziećmi o ich prawach i nauce.

7. Dzieci w Niemczech obchodzą Dzień Dziecka aż dwa razy w roku. Kiedy kraj był podzielony na NRD i RFN, każda ze stref obchodziła święto w innym terminie, a po zjednoczeniu Niemiec uznano, że nie ma sensu niczego zmieniać.

8. W Turcji dzieci w tym szczególnym dniu są malowane. Po zabiegach upiększających przypominają zwierzęta, a zwyczaj ten zawędrował do różnych części Europy, gdzie na festynach dzieci mogą pomalować sobie twarze.

9. We Włoszech i we Francji popularnym przysmakiem z okazji Dnia Dziecka jest ciasteczko z wróżbą. Zazwyczaj znajdują się w nim przyjemne wiadomości dotyczące nauki i spraw szkolnych.

10. Istnieje wiele bardziej precyzyjnych świąt dzieci. Na przykład 25 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Dzieci Zaginionych, a 16 czerwca Dzień Dziecka Afrykańskiego.