Ciekawostki

10 intrygujących ciekawostek o Dzieciach z Bullerbyn

źródło: Wikipedia

„Dzieci z Bullerbyn” autorstwa Astrid Lindgren to jedna z najsłynniejszych książek dla dzieci na świecie. Co warto o niej wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki.

1. „Dzieci z Bullerbyn” były serią składającą się z trzech części, która w Polsce już na początku została w jednym tomie.

2. Słynna powieść dla dzieci została przez autorkę napisana dwa lata po zakończeniu drugiej wojny światowej. Polskie tłumaczenie Ireny Szuch-Wysomirskie ukazało się dopiero w 1957 roku i szybko zyskało uznanie najmłodszych czytelników.

3. Mało kto wie, że pierwowzorem malowniczej i uroczej miejscowości Bullerbyn była miejscowość Sevedstorp, do której rodzice pisarki przeprowadzili się niedługo po jej narodzinach i gdzie się wychowała.

4. W samej książce znajduje się mnóstwo odniesień biograficznych do życia Astrid Lindgren. Na przykład narratorką jest dziewczynka o nazwisku Ericsson, a tak właśnie brzmiało rodowe nazwisko pisarki.

5. Syndrom Bullerbyn to nazwa określająca przedstawianie wyidealizowanej Szwecji w krajach niemieckojęzycznych. W takich opisach dominują pozytywne stereotypy, a więc kojarzenie Szwecji z lasami, jeziorami, sielanką, łosiami i szczęśliwym dzieciństwem.

6. Autorka książki była pierwszą kobietą w swojej miejscowości, która w wieku siedemnastu lat odważyła się ściąć na krótko włosy, co okazało się wielkim skandalem.

7. „Dzieci z Bullerbyn”, mimo bardzo wielu bohaterów, są bardzo często wystawiane w teatrach na całym świecie. W Polsce inscenizację powieści przygotowało już kilka różnych teatrów.

8. Astrid Lindgren miała bardzo szczęśliwe dzieciństwo, dlatego kiedy została bogatą pisarką, bardzo często wspierała charytatywne instytucje pomagające dzieciom w Szwecji i nie tylko. Często wspominała o tym, że jej rodzice otaczali troską i poczuciem bezpieczeństwa siebie i swoje dzieci, co najbardziej wpłynęło na jej późniejszą twórczość.

9. Książki dla dzieci autorstwa Astrid Lindgren, takie jak „Dzieci z Bullerbyn” czy „Pippi Pończoszanka”, zostały wielokrotnie nagrodzone prestiżowymi nagrodami literackimi w Szwecji i nie tylko.

10. Astrid Lindgren zaszła w niechcianą ciążę, kiedy miała osiemnaście lat, co było wielkim skandalem. Dziecko miało rodziców zastępczych, a pisarka mogła się nim zająć dopiero, kiedy wyszła za mąż.