Ciekawostki

25 Nadzwyczajnych Ciekawostek o Dżdżownicach

dżdżownica

Arystoteles zdał sobie sprawę z ogromnego znaczenia dżdżownic, nazywając je „jelitami ziemi”, ale wiemy zaskakująco mało o ich rozmieszczeniu i preferencjach siedliskowych. Poznaj zaskakujące ciekawostki oraz informacje o dżdżownicach.

1. Istnieje około 670 różnych rodzajów dżdżownic.

2. Najdłuższą znaną dżdżownicą na świecie, rozciągającą się na ponad 2 metry, jest australijska dżdżownica olbrzymia Gippsland Megascolides australis. Niestety, dżdżownica ta jest wymieniona jako gatunek zagrożony w The Environment Protection and Biodiversity Conservation Act 1999.

3. Jeśli skóra robaka wyschnie, to umrze.

4. Najczęściej spotykana dżdżownica (w Europie i większości innych rejonów o klimacie umiarkowanym) rośnie do wielkości około 20-25 cm po rozwinięciu.

5. Dżdżownice oddychają przez swoją skórę.

6. Robaki żyją tam, gdzie jest jedzenie, wilgoć, tlen i korzystna temperatura. Jeśli nie mają tych rzeczy, idą gdzieś indziej.

7. Dawno temu wszystkie zwierzęta wyglądające jak robaki zostały wrzucone do jednego worka przez John Raya i Linnaeusa w swoich klasyfikacjach. Później biolodzy odkryli, że niektóre z nich były w zupełnie innych grupach.

8. Dżdżownice wydają się śliskie w dotyku, ale w rzeczywistości są pokryte maleńkimi, włosowatymi szczecinami.

9. Choć mogą one być korzystne dla upraw, dżdżownice mogą mieć niszczący wpływ na środowisko. Na niektórych obszarach Ameryki Północnej dżdżownice nie występowały od ostatniej epoki lodowcowej, a dzika przyroda rozwijała się bez nich od tego czasu.

10. Dżdżownice można znaleźć w prawie wszystkich miejscach na kuli ziemskiej i w różnego rodzaju siedliskach: w tropikalnych lasach deszczowych, w górach, na gałęziach drzew, a nawet w gniazdach ptaków. Wyjątkiem są ekstremalne pustynie.

11. Na jednym akrze ziemi może być więcej niż milion dżdżownic.

12. Dżdżownice poruszają się w sposób falowy w wyniku skurczów mięśni podłużnych i okrągłych znajdujących się wewnątrz ciała dżdżownic.

13. Robaki mogą zjadać równowartość swojej wagi każdego dnia.

14. Dżdżownice mogą być najlepszym przyjacielem farmera. Ich zachowanie może naturalnie poprawić jakość upraw. Podziemne tunele, które kopią, pozwalają wodzie łatwiej wsiąknąć w ziemię.

15. „Smażony robak jajeczny” na Filipinach nosi taką nazwę, ponieważ wydaje się, że ma malutkie smażone jajka wzdłuż swojego ciała.

16. Dżdżownice są bezkręgowcami, pozbawionymi szkieletu. Aby podtrzymywać i kształtować swoje ciało, wypełnione są one olejkiem celomicznym.

17. Charles Darwin spędził 39 lat na badaniu dżdżownic ponad 100 lat temu.

18. Dżdżownice są zwierzętami zimnokrwistymi.

19. Dżdżownice zazwyczaj żyją w wilgotnej (ale nie mokrej), luźnej glebie. Można je również znaleźć w luźnej ściółce liściastej, a po deszczu można je znaleźć na powierzchni, ponieważ są wypychane z zalanej wodą gleby.

20. Dżdżownice mają zdolność do zastępowania lub replikowania utraconych segmentów ciała. Zdolność ta różni się znacznie w zależności od gatunku dżdżownic, ilości uszkodzeń i miejsca ich przecięcia. Zastąpienie utraconego ogona przez robaka może być łatwe, ale może być bardzo trudne lub niemożliwe, jeśli nie wszystko jest w z nią w porządku.

21. Wielu ogrodników z zadowoleniem przyjmuje dżdżownice, ponieważ napowietrzają one i wzbogacają glebę swoimi odchodami. Cieszą się one z kompostu, zagłębiając się w rozkładającą się materię roślinną.

22. Małe wylęgają się z kokonów mniejszych od ziarna ryżu.

23. Nawet jeśli robaki nie mają oczu, wyczuwają światło, zwłaszcza z przodu. Oddalają się od światła i w przypadku zbyt długiego wystawienia na działanie światła (około godziny) stają się sparaliżowane.

24. Nory dżdżownic widać po stercie ciemnych, piaszczystych odchodów które otaczają wejście.

25. Robaki są hermafrodytami. Każdy robak posiada zarówno męskie jak i żeńskie organy.