CiekawostkiPolska

Duszniki-Zdrój – Ciekawostki, Informacje i Fakty

rynek Duszniki Zdrój
źródło: Jacek Halicki / Wikipedia

Duszniki-Zdrój to miejscowość uzdrowiskowa położona w województwie dolnośląskim nieopodal granicy z Czechami. Co roku przyjeżdża tu wielu kuracjuszy, jednak miasto interesujące jest także ze względu na swoją wielowiekową historię. Jest tu również wiele atrakcji turystycznych, które zapewniają rozrywkę dorosłym i dzieciom. Czy warto tu przyjechać? Kilka powodów ku temu może się znaleźć.

1. Tuż obok fontanny, w samym centrum rynku znajduje się pręgierz – najbardziej popularne narzędzie tortur wykorzystywane do nich w średniowieczu. Podczas tortur przymocowywano do niego ludzi, którym wymierzano kary, jedną z nich było pozostawienie takiej osoby na długi czas pod pręgierzem. Rekonstrukcja ta jest bardzo dokładna, posiada bowiem nawet kajdany. Jeżeli ktoś ma odwagę, może je założyć na ręce i poczuć się jak średniowieczny przestępca.

2. Tym, co najbardziej przyciąga turystów do miasta, jest Pijalnia Wód Mineralnych, która także ma swoją historię. Została zbudowana w I połowie XIX wieku. Można skosztować tutaj kilku leczniczych wód, a nieopodal znajduje się nieduże źródełko wody mineralnej „Pieniawa Chopina”.

3. Pierwszymi miejscami, które pojawiają się w oficjalnej historii ziemi Duszniki-Zdrojów, są Polskie Wrota i Wzgórza Gomoła.

4. Duszniki-Zdrój znane są także z Młynu Papierniczego – pochodzący z XVII wieku położony jest nad rzeką Bystrzyca Dusznicka. Można nie tylko odwiedzić to muzeum, ale również samemu spróbować stworzyć papier.

5. Duszniki-Zdrój to miejscowość, z którą związany był kompozytor Fryderyk Chopin. Co roku odbywa się więc Międzynarodowy Koncert Chopina, istnieje również możliwość zwiedzenia Domku Chopina – dawnego teatru zdrojowego, który został tak przemianowany na pamiątkę pierwszego pobytu i pierwszego koncertu kompozytora w tym miejscu.

6. Duszniki-Zdrój za uzdrowisko zostało uznane w 1769 roku, kiedy to wpisano „Zimny Zdrój” na listę źródeł leczniczych Prus. To zapoczątkowało leczenie kuracjuszy w podgrzanej wodzie z tego źródła.

7. Początki istnienia miasta sięgają XIV wieku. Wówczas powstała na tych ziemiach osada rzemieślniczo-handlowa, która związana była z zamkiem Homole. Prawa miejskie Duszniki-Zdrój posiadają od 1324 roku.