Polska

10 Najlepszych Atrakcji Dla Dzieci w Dusznikach-Zdroju

Rynek w Dusznikach Zdroju
źródło: Jacek Halicki / Wikipedia

Duszniki-Zdrój jest to miasto uzdrowiskowe, które leży w powiedzie dolnośląskim. Miasto graniczy z Czechami i położone jest w dolinie rzeki Bystrzycy Dusznickiej.

Położone jest ono na wysokości aż 537 metrów n. p.m. Początki osadnictwa na terenie miasta datowane są na X i XI wiek, kiedy to wzniesiono tutaj pierwszą drewnianą warownię. Prawa miejskie Duszniki-Zdrój otrzymały dopiero w XIV wieku i z czasem miasteczko stawało się coraz bardziej popularne.

Co ciekawe, Duszniki-Zdrój odwiedził sam Fryderyk Chopin, który zagrał tutaj dwa koncerty. Miał wtedy zaledwie 16 lat i przybył do miasteczka na kurację wraz ze swoją matką oraz siostrą. Jest to niezwykłe miejsce, które aż kipi od interesujących atrakcji, które zachwycą zarówno dzieci, jak i dorosłych.

1. Muzeum Papiernictwa w Dusznikach

Każde dziecko wie do czego służy papier i jak ważnym jest on wynalazkiem. W dzisiejszym świecie, w którym bardzo dużo rzeczy załatwiamy elektronicznie, zamiast tak jak dawniej papierowo, nadal pozostaje wiele sfer w których papier jest niezastąpiony. Muzeum Papiernictwa w Dusznikach, jest jedyną w Polsce profesjonalną placówką poświęconą papierowi. Budynek powstał w roku 1605, zaś pozostałe zabudowania papierni powstawały na przełomie wieków. W muzeum można podziwiać wystawy poświęcone historii papieru oraz drukarstwa. Jest to miejsce, które z pewnością zainteresuje wszystkich małych odkrywców.

2. Kolorowa Fontanna

Fontanny od zawsze są atrakcją, która w szczególnym stopniu podoba się dzieciom. Nie inaczej będzie w przypadku Kolorowej Fontanny usytuowanej w Parku Zdrojowym w Duszkinach. Ta przepiękna fontanna jest niezwykle zabytkowa, ponieważ jej początki sięgają aż 1905 roku. Kolorowe światła, które podświetlają tryskającą wodę, są tak zachwycające, że dzieci prawdopodobnie ciężko będzie oderwać od tej pięknej fontanny.

3. Dusznicki Express

Miejskie kolejki turystyczne, są tym rodzajem atrakcji, który tak samo cieszy dzieci, jak i ich rodziców. Dusznicki Express posiada piękne kolorowe wagoniki, którymi wozi swoich pasażerów po najpiękniejszych i najbardziej ciekawych zakątkach miasta. Jednorazowo Express może pomieścić 56 pasażerów, a podróż jest niebywale komfortowa nawet w chłodniejsze dni, ze względu na ogrzewane wagoniki.

4. Dworek Chopina

Duszniki-Zdrój są bardzo mocno związane z osobą Fryderyka Chopina. Ten jeden z największych polskich wirtuozów odbył tutaj dwa koncerty podczas swojego pobytu zdrowotnego. To właśnie tutaj Chopin zagrał swój pierwszy zagraniczny koncert, na którym został okrzyknięty perłą polskiej muzyki. Dworek przemianowano na Dworek Chopina i to właśnie w tym miejscu odbywają się słynny na cały świat festiwal Chopinowski. Muzycy, którzy go wygrywają, mają zagwarantowaną przepustkę do wspaniałej muzycznej kariery. Dzieciom na pewno spodoba się podniosły wystrój dworku.

5. Muzeum Żaby

Dzieci bardzo lubią żabki. Pojawiają się one w dziecięcych piosenkach, bajkach, czy wyliczankach. Kudowa Zdrój może pochwalić się atrakcją jedyną w swoim rodzaju, jaką jest Muzeum Żaby. W owym muzeum można podziwiać wszystko co dotyczy tych uroczych płazów. Eksponaty są bardzo rozmaite, dlatego też najmłodsi odnajdą tutaj zarówno pluszowe żabki, jak i prawdziwe egzemplarze płazów. Ekspozycja ma ponad 3000 eksponatów pochodzących z ponad 20 krajów 6 kontynentów. Muzeum jest miejsce cieszącym się wielkim zainteresowaniem dzieci.

6. Ogród Muzyczny

Park Zdrojowy w Kudowie Zdroju jest miejscem w którym mogą się zrelaksować zarówno dorośli, jak i dzieci. Piękny zielony park, to oaza spokoju, w której na szczególną uwagę zasługują rzeźby instrumentów muzycznych. Miejsce jest ciche i klimatyczne, a niesamowite rzeźby sprawiają, że ma się wrażenie, jakby trafiło się do prawdziwie magicznego ogrodu. Zdjęcia zrobione przy pięknych rzeźbach instrumentów muzycznych będą świetną pamiątką.

7. Muzeum Zabawek Bajka

Każde dziecko kocha bajki, dlatego wybranie się ze swoimi pociechami do Muzeum Zabawek Bajka znajdującego się w Kudowie Zdrój, będzie istnym strzałem w dziesiątkę. Większość zabawek, które znajdują się w ekspozycji muzeum, to przedmioty pochodzące z przełomu XIX i XX wieku, dlatego będzie to świetna okazja, do pokazania swoim pociechom jakimi zabawkami bawiły się ich prababcie.

8. Ciuchcia w Polanicy Zdrój

Jeśli najmłodszym odkrywcom nadal mało jest mobilnych atrakcji, to polanicka ciuchcia z pewnością przypadnie im do gustu. Ta w pełni napędzana energią elektryczną ciuchcia, jest nie lada atrakcją, ponieważ pięknie ustrojona lokomotywa wraz z wagonikami wygląda jak najprawdziwszy pociąg. Podczas przejażdżki można pozwiedzać najciekawsze miejsca w Polanicy Zdrój.

9. Błędne Skały

Błędne Skały umiejscowione są w Kudowie-Zdroju w Parku Narodowym Gór Stołowych. Niesamowicie wyrzeźbione przez wiatr i wodę skały, sprawiają wrażenie, jakby były stworzone przez starożytnych rzeźbiarskich artystów, a nie przez samą matkę naturę.

10. Szlak Ginących Zawodów

Ten prywatny skansen to istna podróż w czasie, dzięki której możemy dowiedzieć się jak wyglądało dawne życie. Kultywowane są tutaj zawody jak garncarstwo, kowalstwo, młynarstwo czy tkactwo. To idealne miejsce, w którym dzieci oprócz zabawy, dostaną także sporą dawkę wiedzy. Skansen i położone przy nim ptasie mini zoo, znajdują się w Kudowej-Zdroju.