Drony – 20 Fascynujących Informacji i Ciekawostek
Drony zrewolucjonizowały nasz świat i co do tego nie ma wątpliwości. Te genialne, zaawansowane maszyny mogą służyć do wielu różnych celów- wojsko na przykład używa ich do ataków czy inwigilacji, farmerzy- do zasiewów czy oprysku, filmowcy- do kręcenia ujęć z dużych wysokości, natomiast firmy kurierskie powoli szykują się do używania ich jako dostawców przesyłek.
Jak widać, są to bardzo wszechstronne urządzenia i mogą ułatwić nam życie na wiele sposobów. Dziś przedstawię wam 20 faktów o dronach:
1. Gdy drony weszły do użycia, były dostępne jedynie dla wojska. Wymyślono je, by nie ryzykować życiem pilotów wysyłanych w niebezpieczne strefy, a także móc lądować w warunkach zbyt trudnych dla zwykłych helikopterów czy samolotów.
2. W 2013 roku armia Indii przez sześć miesięcy obserwowała podejrzanie wyglądające obiekty na niebie, uważając je za chińskie drony szpiegowskie. Okazało się, że to Jowisz i Wenus.
3. Jednym z niechlubnych zastosowań dronów jest podglądanie ludzi przez zboczeńców. Jeśli więc słyszysz dziwne brzęczenie za oknem, nie wmawiaj sobie, że to komar-gigant, a zachowaj czujność.
4. Dzięki użyciu dronów w Gwatemali odnaleziono starożytne miasto Majów. Te urządzenia dają możliwość obserwacji miejsc trudno dostępnych, dzięki czemu z pewnością odkryją jeszcze wiele ciekawego.
5. Drony uratowały już tysiące, jeśli nie miliony osób. Używa się ich bowiem do zrzucania paczek z pomocą medyczną i żywnością na obszarach dotkniętych klęską żywiołową.
6. Firma Google przekazała 5 milionów dolarów na przedsięwzięcie, które ma na celu chronienie zwierząt zagrożonych wyginięciem przed kłusownikami przy użyciu dronów.
7. Obecnie prowadzi się pracę nad dronami- ratownikami, których zadaniem będzie udzielenie pierwszej pomocy ludziom dzwoniącym na numer alarmowy. Dron dociera do potrzebujących dużo szybciej, zwłaszcza w dużych miastach, gdzie ulice mogą być zakorkowane. Maszyny takie są wyposażone w odpowiedni sprzęt medyczny, kamerę i głośnik. Operator może poinstruować osoby w pobliżu poszkodowanego przez głośnik, jak użyć sprzętu, by go uratować.
8. Airdog to dron, który będzie leciał za Tobą (a konkretnie za nadajnikiem, który przyczepiasz do nadgarstka) i nagrywał Twoje poczynania. Cieszy się szczególną popularnością wśród miłośników sportów ekstremalnych.
9. W RPA powstała firma, która testuje drony dostarczające zimne piwo, które można zamówić przez internet.
10. Drony są bardzo pomocne przy wykrywaniu pożarów. Umieszczone na nich kamery termowizyjne mogą wykrywać ogień bardzo wcześnie, dzięki czemu straż pożarna ma więcej czasu na reakcję i większe szanse na opanowanie sytuacji.
11. Choć stwarzają wiele możliwości, mogą być także niebezpieczne, gdy używamy ich nierozsądnie. Istnieje ryzyko, że dron zderzy się z samolotem, więc zabronione jest latanie nimi np. w pobliżu lotnisk.
12. Grupa proaborcyjnych aktywistów z Holandii używała dronów do nielegalnego dostarczania pigułek poronnych na teren Polski.
13. 30% maszyn latających należących do wojska USA to drony.
14. Paparazzi może zarabiać nawet 150 tysięcy dolarów w ciągu roku za sprzedawanie zdjęć popularnych osób prasie. Kiedyś jedyną „bronią” takich osób było skradanie się i aparat. Dziś większość z nich ma swoje drony.
15. Volocopter to dron, który przypomina malutki helikopter, mieści jedną osobę i może być pilotowany z wewnątrz, albo z zewnątrz przy użyciu pilota.
16. RacerX uznawany jest za najszybszy cywilny dron świata. Jego maksymalna prędkość to 289 kilometrów na godzinę!
17. Odkąd lekkomyślny turysta wleciał dronem do delikatnego gejzeru na terenie Parku Narodowego Yellowstone, wszystkie parki narodowe na terenie USA zakazały używania tych maszyn na ich terenie.
18. Iraccy bojownicy zhakowali kiedyś amerykańskiego drona Predator i przechwycili obraz, który nadawał. Zrobili to przy użyciu rosyjskiego oprogramowania, które kupili za 26 dolarów.
19. W 2012 roku wojsko USA przeszkoliło więcej pilotów dronów niż pilotów tradycyjnych samolotów.
20. Hipopotamy zabijają rocznie około 500 osób, co czyni je jednymi z najbardziej niebezpiecznych zwierząt świata. Dlatego naukowcy w Kenii, chcąc pobrać próbki wody z rzeki Mara, w której aż roi się od hipopotamów, wysłali tam drona w kształcie krokodyla.