Dron w podróży. O czym musimy pamiętać?
Masz wszystko zaplanowane. Wystrzelisz swojego drona z trawy obok Wieży Eiffla. Kiedy dotrze na szczyt, raz okrążysz wieżę, a następnie zakończysz wideo idealnym lądowaniem. Dzięki temu będziesz mieć idealny materiał. Nie wszyscy jednak wiedzą, że takie działanie jest nielegalne i może skutkować mandatem w wysokości tysięcy dolarów.
Żyjemy w dziwnym czasie, jeśli chodzi o drony. Urządzenia są wciąż stosunkowo nowe, ale ich popularność rośnie, w związku z czym wiele miast, firm i agencji menedżerskich zaczyna się nad nimi pochylać. Ich obawy są liczne, w tym kwestie dotyczące hałasu, możliwość uszkodzenia mienia i obrażeń ciała oraz inne kwestie związane z bezpieczeństwem. Nie oznacza to, że nie powinieneś zabierać swojego drona podczas podróży, niemniej warto rozważyć kilka czynników, zanim to zrobisz.
Sprawdź lokalne przepisy
Jeśli jest miejsce, w którym chcesz latać dronem, prawdopodobnie ktoś już z niego korzystał i prawdopodobnie miał z tego tytułu kłopoty. Aby uniknąć podobnego doświadczenia, zacznij poszukiwania od weryfikacji online tego, dokąd się wybierasz, a konkretnie tego, na jakim obszarze chcesz się poruszać swoim modelem.
Podczas podróży z dronem zawsze ważne jest, aby sprawdzić zasady i przepisy obowiązujące w krajach, które odwiedzasz, aby wiedzieć, co jest dozwolone, a co nie
Wspomniany wcześniej Paryż to tak naprawdę duża strefa zakazu lotów. Można bezpiecznie założyć, że wiele znanych atrakcji turystycznych, głównych punktów orientacyjnych lub gęsto zaludnionych stref dla pieszych będzie prawdopodobnie niedostępnych. Waszyngton to strefa bez dronów. W Wielkiej Brytanii nie wolno latać w promieniu około 50 metrów (około 164 stóp) od jakiegokolwiek budynku, osoby lub pojazdu ani 150 metrów (492 stóp) od obszarów zabudowanych lub zatłoczonych. Japonia ma podobne ograniczenia, podobnie jak wiele innych krajów.
Co z pozwoleniem?
Ogólnie rzecz biorąc, im bardziej turystyczne miejsce mamy na myśli, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że będziesz w stanie latać tam dronem. Możesz ubiegać się o pozwolenie z wyprzedzeniem, ale często są one dostępne tylko dla profesjonalnych pilotów dronów. Musisz skontaktować się z lokalizacją lub administracją lotnictwa cywilnego tego kraju.
W samolocie
Drony zazwyczaj używają akumulatorów litowo-jonowych lub litowo-polimerowych, a F.A.A. (Federalna Administracja Lotnictwa) zabrania wszelkiego rodzaju zapasowych baterii litowych w bagażu rejestrowanym. Baterie w urządzeniu są w porządku, ale zapasowe nie. Większość z nich możesz jednak zabrać w bagażu podręcznym.
Podsumowanie
Jak widać, zjawisko podróżowania razem z dronem jest o tyle zastanawiające, że nie we wszystkich turystycznie obleganych miejscach na świecie tak naprawdę będziemy możliwość korzystania z jego funkcji. Przy czym w żadnym razie nie należy naginać obowiązujących praw i przepisów pod siebie, gdyż grozi to konsekwencjami prawnymi oraz finansowymi. Wiedza odnośnie poszczególnych regulacji jest istotna, aby w pełni optymalnie korzystać z drona za granicą.
Chcesz uzyskać uprawnienia do latania dronem? Sprawdź ofertę Airborn.aero!