Europa

Drogi na Słowenii. Które z nich są płatne?

Jezioro Bled
Jezioro Bled – Słowenia

Wiele krajów Europy wprowadziło zamiast standardowych opłat za przejazd danym odcinkiem autostrady, specjalne winiety. Od niedawna jednak i one są wypierane przez tzw. winiety online, które możemy kupić w formie elektronicznej przez Internet. Dotyczy to również Słowenii, która podjęła takie kroki jeszcze w 2022 roku. Obecnie udając się do kraju ze stolicą w Lublanie musimy więc pamiętać o uprzednim uiszczeniu opłaty za przejazd wybranymi autostradami i drogami ekspresowymi. Co jeszcze warto na ten temat wiedzieć? Zapraszamy do lektury!

Słowenia – kraj, do którego trzeba się udać! 

Słowenia jest jednym z najbardziej zielonych zakątków Europy. Pełno tutaj malowniczych krajobrazów, urokliwych miasteczek i innych atrakcji. Dlatego też do Słowenii każdego roku ściągają dziesiątki tysięcy turystów, którzy albo wynajmują auta na miejscu, albo udają się w taką podróż własnym samochodem. Wiele osób traktuje też Słowenię jako przystanek w drodze np. do Chorwacji. Tak czy inaczej Słowenię zdecydowanie trzeba odwiedzić, by zrozumieć, dlaczego ten mały kraj zawsze znajduje się w czołówce europejskich miejsc wartych zobaczenia. 

Podczas organizowania podróży samochodowej do Słowenii musimy pamiętać o zakupie ubezpieczenia zdrowotnego oraz wszelkich innych polisach, które pokryją koszty np. wypadku lub innych nieprzewidzianych sytuacji. Ponadto konieczne jest też sprawdzenie stanu technicznego pojazdu – oświetlenia, hamulców, silnika czy wyposażenia w postaci gaśnicy, apteczki itd. 

Na koniec należy dokładnie zweryfikować przepisy ruchu drogowego, które obowiązują w Słowenii i wyposażyć się w ważną e-winietę. Przede wszystkim wystarczy wpisać w przeglądarkę “winieta Słowenia” | Vignettesslovenia.si – na tej stronie znajdziemy wszystkie najważniejsze informacje dotyczące słoweńskich winiet, a także w zaledwie minutę kupimy ważny dokument. 

Co więcej, płatność realizowana może być za pomocą karty kredytowej, debetowej lub nawet PayPala. Cały proces jest intuicyjny i nie wymagający, co sprawia, że taką winietę możemy kupić nawet leżąc na kanapie czy robiąc obiad. Ważne jednak, aby zachować na później rachunek kupna ze względu na fakt, że może on nam później pomóc w uzyskaniu drugiej winiety (w razie wypadku) lub reklamacji. Szczegóły znajdują się na stronie www Vignette Slovenia.  

Płatne autostrady w Słowenii – lista dróg 

Przed wyruszeniem w podróż po Słowenii warto zweryfikować, które trasy rzeczywiście są płatne. Mowa bowiem o drogach liczących blisko 700 km. Chodzi tutaj m.in. o autostrady:

  • A1, czyli: Maribor, Celje, Ljubljana, Postojna i Sentij v Slovenskih goricach, 
  • A2, czyli: Tunel Karavanki, Kranj, Ljubljana, Novo Mesto, Obrezje, 
  • A3, czyli: Divaca czy Fernetici, 
  • A4, czyli: Ptuj, Zagornje Gruskovje, Slivnica, 
  • A5, czyli: Dragucova, Pince, Murska Sobota. 

Płatnymi drogami ekspresowymi w Słowenii są: Pesnica, Maribor, Koper, Izola, Lucja, Skofije, Dekani, Dragonja, Razdrto, Nova Gorica, Vrtojba. Na wszystkich autostradach i drogach ekspresowych obowiązują e-winiety. Pamiętajmy, że nie da się ich przenosić na inne pojazdy – opłata drogowa dotyczy bowiem tylko jednego samochodu. 

Co więcej, cena winiety nie jest uzależniona od przejechanych kilometrów, lecz od czasu ważności dokumentu i rodzaju pojazdu. W rezultacie po zakupie winiety możemy poruszać się wszystkimi drogami szybkiego ruchu i autostradami w Słowenii bez żadnych ograniczeń. Za brak ważnej winiety grożą kary pieniężne do nawet 800 euro, czyli prawie 3600 zł! 

Ceny za winietę wynoszą w zależności od wybranego pakietu od 15 do 220 euro. Podczas zakupu należy pamiętać, aby właściwie wypełnić dane w systemie. W przypadku podania błędnego numeru rejestracyjnego, opłata za przejazd będzie unieważniona, a cała wina za to spoczywać będzie po stronie kierowcy. 

Warto też pamiętać, żeby sprawdzić ważność winiety nawet podczas wypożyczania auta już na terenie Słowenii. Zazwyczaj wypożyczalnie samochodów same kupują winiety, które są w cenie wypożyczenia, ale zawsze warto fakt ten potwierdzić. Ponadto winiety nie da się przenosić na inne pojazdu – opłata drogowa jest już przypisana do tylko jednego pojazdu. Dodatkowo zapłacimy też za przejazd niektórymi tunelami.Warto wiedzieć, że przez Słowenię da się przejechać także bez kupowania winiety, ale wówczas konieczne będzie poruszanie się drogami regionalnymi, co znacznie wydłuży czas podróży.