Polska

20 Ciekawostek o Dolnym Śląsku

Legnica Zamek
źródło: Sławomir Milejski / Wikipedia

Dolny Śląsk jest chyba najbardziej urozmaicony i najbogatszy w zabytki. Znajduje się tutaj najwięcej zamków i pałaców w Polsce, najwięcej uzdrowisk, charakteryzuje się różnorodnością krain z najciekawszymi miejscami na świecie.

Znajdziemy tu doliny rzek Odry i Baryczy, wyżyny i pasma górskie Karkonoszy, Izerów, Gór Stołowych i Sowich. Dolny Śląsk kryje również tajemnice pod powierzchnią ziemi w postaci jaskiń, rejon sprzyja uprawianiu turystyki w każdej formie i bez względu na porę roku.

1. Wrocław, stolica Dolnego Śląska jest miastem znanym ze swojego uroku w całej Europie, niesamowity klimat miasta, szczególnie Stary Rynek przyciągają turystów z całej Europy. Na uwagę zasługuje Dworzec Główny, wspaniały gmach, który zachował swoją architekturę i kameralne uliczki. W samym Wrocławiu znajdziemy wiele ciekawych miejsc do zwiedzania na kilka dni.

2. Podziemne Miasto Osówka znajduje się w powiacie wałbrzyskim, składa się z sieci betonowych korytarzy, umocnień i hal, których budowę rozpoczęto w 1943 roku. Cel budowy tego potężnego obiektu do dziś pozostał tajemnicą, zdaniem ekspertów miało to być fabryka tajnej broni lub tajna kwatera Hitlera.

3. Kompleks Riese jest zespołem budowli pozostałych z drugiej wojny światowej umiejscowionych w Górach Sowich. Cały kompleks miał mieć 35 km2 powierzchni znajdujących się pod ziemia. Do budowy obiektu wykorzystywano więźniów przetrzymywanych w obozach zewnętrznych znajdujących się w pobliżu sztolni oraz obiektów naziemnych.

4. Pocysterskie Opactwo w Krzeszowie jest największym opactwem w Europie zachowanym w tak doskonałym stanie. Prawdziwa perła Baroku, kryjąca w swoich murach 700 letnią historię tego wspaniałego opactwa.

5. Srebrna Góra jest unikatową twierdzą w skali Europy. Miejsce zachęca do zwiedzania przez miłośników historii i przyrody. Na miejscu czeka m. in. taras widokowy z panoramą na Góry Opawskie i Masyw Śnieżnika.

6. Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim został odrestaurowany i w chwili obecnej zachwyca swoim wnętrzem, bogatą historią i wspaniałym ogrodem z fontanną i studnia.

7. Multimedialna Fontanna we Wrocławiu jest jedną z największych budowlą tego typu w Europie, zajmuje aż hektar powierzchni,. Do tworzenia widowisk używa się trzysta dysz wodnych i ponad 800 punktów świetlnych.

8. Rynek we Wrocławiu znajduje się w czołówce najpiękniejszych obiektów tego typu w Europie. Przyciąga urokiem zabytkowych kamienic, ratusz z 66 metrową wieżą jest najokazalszą budowlą późnogotycką w kraju. W podziemiach ratusza zachowała się Piwnica Świdnicka, jeden z najstarszych lokali gastronomicznych w Europie.

9. Wrocławskie krasnale stały się nie lada atrakcją nie tylko dla najmłodszych. W uliczkach Wrocławia kryje się ponad 380 krasnali a odszukanie ich wszystkich jest świetną zabawą połączoną ze zwiedzaniem miasta.

10. Uniwersytet Wrocławski może pochwalić się bogatą historią sięgającą trzech wieków. Rozbudowany w dniu dzisiejszym kształci ponad 26 000 studentów na 10 wydziałach. Na terenie Uniwersytetu znajduje się również muzeum przyrodnicze.

11. Ostrów Tumski, tutaj znajdziemy najcenniejsze zabytki Wrocławia. Katedra św. Jana Chrzciciela, Pałac Biskupi i Muzeum Archidiecezjalne. Jest to również chętnie odwiedzane miejsce ze względu na ilość punktów gastronomicznych i możliwość spacerów w otoczeniu urokliwych kamieniczek.

12. Ogród Zoologiczny we Wrocławiu stał się stałym punktem w czasie wycieczek po mieście. Jest to najstarsze zoo w Polsce i na swoim terenie poza zwierzętami znajdziemy również ciekawe zabytki architektoniczne.

13. Kolejkowo, znajdująca się na terenie Dworca Świebodzkiego. To największa w Polsce makieta kolejowa, długość miniaturowych torów wynosi ponad 500 metrów. Na powierzchni 335 m2 znajdziemy miniatury 15 pociągów, ponad 200 samochodów, miniatury budynków i ludzi.

14. Panorama Racławicka jest najsłynniejszym dziełem malarstwa polskiego, imponujące dzieło o wymiarach 117×15 metrów ma swoje miejsce w jednym z oddziałów Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

15. Muzeum Gry i Komputery Minionej Ery to miejsce gdzie dorośli powrócą do lat dzieciństwa a dzieci poznają już zabytki gier komputerowych. W muzeum znajduje się około 200 automatów do gry i zabawek z lat 70 i 90. Na przygotowanych stanowiskach możemy zagrać w zapomniane już gry typu arcade.

16. Pomnik Anonimowego Przechodnia to 14 odlanych z brązu postaci, znajdziemy wśród nich staruszkę z laska, matkę z dzieckiem, mężczyznę z walizką i wielu innych. Pomnik już na stałe wrósł w krajobraz miasta i została uznany jako jedno z najbardziej niezwykłych miejsc na świecie.

17. Hydropolis jest ultranowoczesną wystawą poświęconej wodzie. Wystawa jest podzielona na osiem baz tematycznych, możemy zapoznać się z historią wody na naszej planecie, wejść na pokład batyskafu i zapoznać się antycznymi wynalazkami.

18. Skytower – punkt widokowy znajduje się na szczycie nowoczesnej galerii handlowej. Punkt widokowy znajduje się na wysokości 212m, jest to pierwszy we Wrocławiu drapacz chmur i jedna z najnowocześniejszych budowli w Polsce.

19. Zamek Czocha, zamek z XIII wieku doskonale zachowany, znajduje się na granitowym wzgórzu z widokiem na jezioro i przepiękną okolicę. Zamek zapewnia wiele atrakcji dla swoich gości. Przez stulecia był siedzibą wielu szlacheckich rodów.

20. Zamek Chojnik jest kolejną perła wśród zabytków Dolnego Śląska, historia tego obiektu sięga już XIII wieku. Z zachowanej w doskonałym stanie wieży przy sprzyjającej pogodzie możemy podziwiać przepiękną panoramę okolic Chojnika.