Polska

Dlaczego warto spędzić w Zakopanem choć jeden weekend

Czerwone wierchy

Zakopane to najpopularniejszy kurort turystyczny na Podhalu. Każdego roku, odwiedzane jest przez prawie 3 miliony osób. Co ciekawe, samo miasto zamieszkuje tylko nieco ponad 30 tysięcy mieszkańców.

Większość turystów odwiedza Zakopane w wakacje i ferie ze względu na malownicze położenie pomiędzy pasmem Gubałówki, a Tatrami oraz przez atrakcje turystyczne, które można tu znaleźć. Piękne widoki na okoliczne góry rozciągają się praktycznie z każdego miejsca w Zakopanem. Szczególne wrażenie robi górujący nad miastem Giewont.

Innym aspektem, który przyciąga do tego miejsca, jest kultura góralska odzwierciedlona w budowlach, obyczajach i tradycjach, a także związane z tym imprezy i atrakcje. Odpowiednio wcześniej warto znaleźć sobie nocleg w Zakopanem, aby skorzystać z niższych cen.

Warto zaznaczyć, że wyjazd w góry to chętnie wybierana forma spędzania czasu przez Polaków. Jest to miejsce które uchodzi za niezwykle atrakcyjne turystycznie nie tylko ze względu na góry.

Miasto przyciąga klimatem, śniegiem i stokami narciarskimi. Jest obowiązkowym punktem do odwiedzin dla osób, które nie lubią rezygnować z miejskich rozrywek, przy jednoczesnym kontakcie z naturą.

Zakopane jest miejscem dla szerokiej grupy osób w różnym wieku, które chcą odpocząć bardziej lub mniej aktywnie w dowolnej porze roku. Jak spędzić więc czas wolny w Zakopenem?

Krupówki

Większość turystów stawia swoje pierwsze kroki na Krupówkach. Jest to najbardziej reprezentatywna ulica w Zakopanem i jednocześnie promenada, na której znajdują się liczne restauracje, puby czy sklepy z upominkami.

Tatrzański Park Narodowy

Tatrzański Park Narodowy

Do najlepszych parków narodowych w Polsce należą Białowieski Park Narodowy, Bieszczadzki Park Narodowy, Pieniński Park Narodowy i wreszcie Tatrzański Park Narodowy, który jest największy i najbardziej popularny.

Gubałówka

Uważa się, że jest to jeden z obowiązkowych punktów w Zakopanem. Można tam dostać się pieszo, albo skorzystać z wagonu który wjeżdża na szczyt w kilka minut. Po dotarciu na szczyt góry, można cieszyć się pięknym widokiem na Zakopane i Tatry.

Wędruj po Tatrach

Jeśli masz ochotę na wędrówki, to jest to miejsce dla ciebie. Miasto Zakopane położone jest tuż obok Tatrzańskiego Parku Narodowego w epickiej lokalizacji. Miasto stało się narciarską stolicą Polski i jednym z ulubionych miejsc urlopowych Polaków. Można również tutaj ciekawie spędzić święta. Zawsze to jakaś alternatywa, dla siedzenia w domu z rodziną.

Szczyt Giewont

Krzyż na szczycie Giewontu
Krzyż na szczycie Giewontu

Mieliśmy szczęście, że to nie był zatłoczony dzień. Zrobiliśmy sobie wycieczkę i delektowaliśmy się fantastycznymi widokami. Jedynym minusem jest kolejka oczekujących na szczyt. Ale skoro już tam jesteś to warto poczekać. Polecamy spacer z kuźnic na górę, aby przeżyć pełnię wrażeń. Weź ze sobą dużo wody i nie idź tam w razie złej pogody. Góra wygląda pięknie latem i zimą.

Muzeum Oscypka Zakopane

Podobał nam się pokaz starego Bacy. Prezentacja jest bardzo dobra, cały proces przejścia z mleka owczego do Oscypka stał się żywy i przejrzysty. Ciekawie jest zobaczyć, jak robią ser. Polecamy dla gości w każdym wieku.

Dolina Strążyska

To był nasz ostatni dzień w Zakopanem i byliśmy zmęczeni. Pojechaliśmy tak czy owak. Szczególną cechą Strażyskiej jest to, że jest to dość wąska dolina, przez którą przepływa dziki strumień. Nie tylko sosny, ale również drzewa liściaste dostarczają pięknych wrażeń estetycznych. Szczególnie o tej porze roku (październik), kiedy nadchodzi jesień. Znaki nie były dla nas zbyt jasne, ponieważ po zakończeniu „czerwonego znaku” znalazłem się na złej małej ścieżce. Po „czerwonym znaku”, należy przejść obok kiosku i do wodospadu.

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej

Odwiedziliśmy sanktuarium Matki Bożej Fatimskie. To był piękny dzień, a sanktuarium było niesamowite. Wnętrze sanktuarium było bogato zdobione, a teren był zadbany i spokojny. Poczucie bliskości z Janem Pawłem II jest przytłaczające, Ten kościół został zbudowany, aby podziękować za jego życie, które jest przedstawione na witrażach. Niesamowita rzeźbiona stolarka w całym kościele i kaplicy. Warto zwiedzić zarówno kaplicę, jak i kościół główny. Gorąco polecam wizytę.

Zjeżdżalnia Grawitacyjna na Gubałówce

Posiadanie dzieci to świetny pretekst, aby skorzystać z tej atrakcji! Znowu byłem dzieckiem przez kilka minut. Bardzo wygodna obsługa windy, żeby wrócić na start. Naprawdę podobało mi się zjazd nie był zbyt szybki.

Kasprowy Wierch

Jedna z ulubionych rzeczy, które zrobiliśmy. Widoki z kolejki linowej są niesamowite. Można iść na górę… albo w dół… albo wjechać kolejką linową na szczyt. Widoki po drodze, w górę i w dół, są niesamowite, ale widoki ze szczytu są zachwycające. Po drodze można spacerować szlakiem i faktycznie stać w dwóch krajach jednocześnie – w Polsce i na Słowacji. Na szczycie góry znajduje się kawiarnia, stoisko z przekąskami i sklep z upominkami. Jeśli kupisz bilet w górę/dół, będziesz miał około 1 godziny 40 minut na obejrzenie widoków.

Noclegi w Zakopanem

Tutejsze hotele robią wrażenie. W przyszłym roku wybieramy wybieram się na ferie do Zakopanego i szukać będziemy noclegu, a marzą nam się   apartamenty i domki z kominkiem.

Noclegi w Zakopanem znajdziesz w serwisie e-turysta.pl

Zawsze rezerwujemy kwatery, które pozwalają nam na swobodę w rodzinnej atmosferze. Uwielbiamy gotować śniadanie rano, gdy na dworze pada śnieg. Atmosfera jest niesamowita. Dzieci uwielbiają przynosić drewno do kominka.

Jak dojechać do Zakopanego

Możemy zacząć od określenia głównych opcji przyjazdu do Zakopanego. Można zdecydować się na podróż autokarem, pociągiem lub też samochodem, który jest najwygodniejszą opcją jeśli nie ma korków w drodze do miasta.

Autobusy i pociągi nie są drogie, więc czego więcej można chcieć? Jazda autobusem do Zakopanego z Warszawy trwa około 7 godzin, zaleca się złapanie nocnego autobusu, aby po przyjeździe do Zakopanego, mieć dużo czasu na zwiedzanie najlepszych atrakcji turystycznie.

Z Warszawy do Zakopanego dojedziemy w około 5 godzin, dzięki czemu w zyskali by Państwo 2 godziny.

Tatry i Zakopane

Tatry są główną atrakcją z ich niesamowitym pięknem i jeszcze bardziej niesamowitą jazdą na nartach, która jest tu oferowana. Życie nocne nie przypomina jednak żadnego innego miejsca wakacyjnego, do którego można się wybrać.

Wiele pięknych ośrodków narciarskich na świecie nie ma do zaoferowania życia nocnego. Kiedy słońce zachodzi, a stoki stają się ciche i spokojne, dzień jest już za nami. Ale w Zakopanem życie tętni dopiero po zachodzie słońca.