10 fascynujących ciekawostek o Disney’u
Disney to niemal synonim najwspanialszych bajek, na jakich wychowało się już wiele pokoleń.
Co warto wiedzieć o Walcie Disneyu? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki.
1. Walt Disney urodził się w 1901 roku w Chicago i przeszedł do historii jako jeden z najważniejszych twórców w branży rozrywkowej. Miał na swoim koncie rekordową liczbę nominacji do Oscarów, których otrzymał aż pięćdziesiąt dziewięć.
2. Walt Disney był twórcą takich postaci, jak Myszka Miki, Kaczor Donald czy Pluto. Pierwszej z nich nawet osobiście podkładał na początku głos.
3. Na początku przypuszczano, że film „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków” okaże się zupełną klapą. Nikt nie spodziewał się takiego sukcesu komercyjnego na całym świecie.
4. Ukochaną animacją Walta Disneya była stworzona przez Marca Daviesa scena z kopciuszka, w której matka chrzestna zmienia zwyczajną sukienkę dziewczyny w niezwykłą balową kreację.
5. W 1938 roku Walt Disney otrzymał telefon z informacją o śmierci matki. Kobieta zatruła się gazem ulatniającym się z niesprawnego piecyka, a Walt zapewniał ją, że wyśle do niej fachowców. Do końca życia obwiniał się o jej śmierć.
6. Myszka Miki miała na początku nazywać się Mortimer, ale żona animatora przekonała go, aby zmienił imię tej postaci.
7. „Król lew” był pierwszą oryginalną produkcją Disneya. Wcześniejsze filmy opierały się na adaptacjach mniej lub bardziej znanych powieści i bajek.
8. W jednej z ostatnich scen „Pięknej i Bestii” Gaston miał krzyknąć „Pora umierać”, ale stwierdzono, że kwestia ta jest zbyt brutalna jak na bajkę dla dzieci. Słowa zmieniono, ale z ruchu ust postaci wciąż można odczytać oryginalną kwestię.
9. Do filmu „Pinokio” animatorzy stworzyli prawdziwe modele znajdujące się w warsztacie Gepetta, ponieważ Walt Disney uznał, że takie rekwizyty będą wyglądały bardziej naturalnie.
10. Na początku Walt Disney nie był zbyt przekonany do kultowej już sceny z „Zakochanego kundla”, w którym pieski jedzą makaron spaghetii z jednego talerza. Przyjął jednak ten wariant, kiedy zobaczył szkic rysownika.