Ciekawostki

10 interesujących ciekawostek o Dimitriju Mendelejewie

Dimitrij Mendelejew
źródło: Sergey Lvovich Levitsky / Wikipedia
Wśród wielu znakomitych chemików, jakich świat poznał, nie ma chyba osoby, która w szkole nie poznałaby stworzonego przez Mendelejewa układu pierwiastków. Ale o wiele mniej ludzi zna dotyczącego tego naukowca ciekawostki – Dmitrij Mendelejew zasługuje, by dowiedzieć się o nim więcej.
1. Dmitrij Mendelejew był rosyjskim chemikiem, który zasłynął z opracowania układu okresowego pierwiastków. Sformułował prawo okresowości i spopularyzował układ okresowy pierwiastków poprzez trafne przewidywania dotyczące właściwości jeszcze nieodkrytych pierwiastków.
2. Urodził się 8 lutego 1834 roku we wsi Verkhnie Aremzyani koło Tobolska w rosyjskiej guberni syberyjskiej. Mendelejew był najmłodszy z 17-osobowej rodziny, z której troje nie dożyło dorosłości.
3. Dymitr Mendelejew uczęszczał do Głównego Instytutu Pedagogicznego w Petersburgu, który ukończył w 1855 r., gdzie przez krótki czas uczył, zanim wrócił na studia magisterskie. Mendelejew prowadził niektóre ze swoich badań na Uniwersytecie w Heidelbergu w Niemczech. Doktoryzował się w 1865 r.
4. W 1860 roku Mendelejew wziął udział w pierwszej w historii międzynarodowej konferencji chemicznej, która odbyła się w Karlsruhe w Niemczech. Głównym tematem konferencji była potrzeba standaryzacji chemii.
5. Dmitrij Mendelejew znany jest jako ojciec układu okresowego pierwiastków, czego dokonał, pracując jako profesor na Uniwersytecie w Petersburgu w latach 60. XIX wieku. Kiedy próbował sklasyfikować pierwiastki według ich właściwości chemicznych, zauważył wzorce, które doprowadziły go do postulowania jego układu okresowego pierwiastków; twierdził, że wyobraził sobie pełny układ elementów we śnie. Dodając dodatkowe elementy zgodnie z tym wzorem, Mendelejew opracował rozszerzoną wersję układu okresowego pierwiastków. W dniu 6 marca 1869 r. wygłosił formalną prezentację przed Rosyjskim Towarzystwem Chemicznym.
6. Oprócz układu okresowego pierwiastków inne osiągnięcia Mendelejewa to ważny wkład w określenie charakteru rozwiązań i wprowadzenie systemu metrycznego w Rosji.
7. W 1905 roku Mendelejew został wybrany członkiem Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk. W następnym roku Komitet Noblowski w dziedzinie chemii zalecił przyznanie mu Nagrody Nobla w dziedzinie chemii za rok 1906. Sekcja Chemii Akademii Szwedzkiej poparła jego nominację ze względu na odkrycie chemicznego układu okresowego pierwiastków w 1868 roku. Jednak niektórzy członkowie akademii sprzeciwili się jego nominacji na rzecz Henry’ego Moissana. Ostatecznie Mendelejew przegrał z Moisonem po tym, jak większość członków akademii głosowała przeciwko niemu.
8. Mendelejew napisał kilka czasopism naukowych i książek związanych z jego pracą chemika i wynalazcy. Pisał też inne materiały niezwiązane z chemią. Po zostaniu nauczycielem w 1867 roku Mendelejew napisał „Zasady chemii”, które stały się ostatecznym podręcznikiem w swoim czasie. Począwszy od lat siedemdziesiątych XIX wieku, publikował szeroko poza chemią, przyglądając się aspektom rosyjskiego przemysłu i technicznym kwestiom wydajności rolnictwa.
9. Mendelejew to duży księżycowy krater uderzeniowy, który znajduje się po niewidocznej z Ziemi stronie Księżyca. Południowa krawędź tej otoczonej murami równiny przecina księżycowy równik. Krater został nazwany na cześć rosyjskiego chemika Dmitrija Mendelejewa w 1961 roku przez AIU na cześć jego wkładu w chemię.
10. Mendelejew został odznaczony Medalem Davy’ego i Medalem Copleya przez Royal Society of London odpowiednio w 1882 i 1905 roku.