Demokratyczna Republika Konga – Informacje i fakty
Demokratyczna Republika Konga znajduje się w środkowej Afryce i przecina równik w jej północno-środkowym regionie. Jest to trzeci co do wielkości kraj na kontynencie, zajmujący powierzchnię 2 345 410 km2.
Graniczy z Republiką Środkowoafrykańską, z Sudanem, z Ugandą, Rwandą, Burundi i Tanzanią, z Zambią, z Angolą, a z Angolą i Republiką Konga (ROC), o łącznej długości 10 744 km. Jego skrajną zachodnią częścią jest wąski klin kończący się pasem wybrzeża wzdłuż Oceanu Atlantyckiego.
Główną rzeką jest Kongo, które przepływa przez 4344 km od wód głównych do ujścia rzeki.
Najwyższe wysokości znajdują się na wschodnich obrzeżach kraju, na skraju Wielkiej Doliny Rynkowej, gdzie przemieszczanie się warstw spowodowało powstanie ważnych mas wulkanicznych i górskich, z których najbardziej znaczącym jest szczyt Margherita.
Drugie co do wielkości państwo w Afryce, Demokratyczna Republika Konga (DRK), jest znane ze swojej niestabilności politycznej.
W XX wieku kraj ten został poddany brutalnemu okresowi kolonialnych rządów belgijskich, a lata niepodległości od tego czasu nękane były przez wojnę domową. Mimo że DRK posiada bardzo małą infrastrukturę turystyczną, jest domem dla Parku Narodowego Virunga.
W lipcu 2017 r. w CIA World Factbook oszacowano, że liczba ludności DRK przekroczyła 83 mln osób. Średnia długość życia wynosi zaledwie 57 lat, podczas gdy najbardziej zaludniony przedział wiekowy to 0-14 lat.
W DRK żyje ponad 200 afrykańskich grup etnicznych, z których cztery największe to plemiona Mongo, Luba, Kongo i Mangbetu-Azande.
Oficjalnym językiem DRK jest język francuski. Cztery języki tubylcze: Kituba lub Kikongo, Lingala, Swahili i Tshiluba są uznawane za języki narodowe.
Położony na granicy z Ugandą, szczyt wznosi się do 5109 m, trzeciego co do wysokości punktu w Afryce. Nyriagongo 3465 m n.p.m., położone na południe od szczytu Margherita, jest uważane za jeden z najbardziej aktywnych wulkanów w Afryce.
W dniu 10 stycznia 1977 r. z wierzchołka rozlewało się jezioro lawowe pokrywające wieś z prędkością 60 kml na godzinę i zabijające około 2000 osób. Ponownie wybuchł w 1982 i 1994 roku. 17 stycznia 2002 roku, przepływ lawy z wulkanu Nyriagongo wymusił ewakuację Gomy. Około 45 osób zginęło, a 14 wiosek zostało zniszczonych przez przepływ lawy, pozostawiając 12000 osób bez dachu nad głową.
Kongo uzyskało niepodległość od Belgii w 1960 roku. Od 1971 do 1997 r. kraj ten był oficjalnie Republiką Zairu, co było zmianą dokonaną przez ówczesnego władcę Gen. Mobutu Sese Seko.
Po obaleniu Mobutu w 1997 roku, nazwa kraju sprzed 1971 roku, Demokratyczna Republika Konga, została przywrócona. Kongo zostało następnie pogrążone w niszczycielskiej wojnie domowej, konflikt oficjalnie zakończył się w 2003 r., choć walki trwały nadal we wschodniej części kraju.
Teren kraju składa się z rozległego centralnego płaskowyżu pokrytego tropikalnymi lasami deszczowymi, otoczonego górami na zachodzie, równinami i sawanną na południu/południowym zachodzie, oraz łąkami na północy.
Park Narodowy Garamba został założony w 1938 roku. Jeden z najstarszych parków narodowych Afryki, został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1980 roku. Garamba był domem dla ostatniej na świecie znanej dzikiej populacji Nosorożca Północnego.