AzjaCiekawostki

Damaszek – Informacje i zaskakujące ciekawostki

Damaszek (czasami nazywany miastem Jasmin) jest stolicą Syrii. Jest to największe miasto Syrii, w którym mieszka około 4,8 mln osób.

Większość towarów produkowanych w Damaszku, a także w Syrii, jest dystrybuowana do krajów Półwyspu Arabskiego.

Założony w 3-cim tysiącleciu p.n.e. Damaszek był ważnym ośrodkiem kulturalnym i handlowym, ze względu na swoje położenie geograficzne na skrzyżowaniu orientu, między Afryką i Azją.

Stare miasto Damaszku jest uważane za jedno z najstarszych stale zamieszkanych miast na świecie.

Damaszek został zbudowany w strategicznym miejscu na płaskowyżu nad poziomem morza i około 80 km w głąb lądu od Morza Śródziemnego, osłonięty przez góry Anti-Lebanon, zaopatrywany w wodę przez rzekę Barada oraz na skrzyżowaniu szlaków handlowych: północ-południe łączącego Egipt z Azją Mniejszą oraz wschód-zachód szlaku krzyżowo-pustynnego łączącego Liban z doliną rzeki Euphrates.

Nowoczesne miasto ma powierzchnię 105 km2, z czego 77 km2 to miasto, a Jabal Qasioun zajmuje resztę.

Wykopaliska w Tell Ramad na obrzeżach miasta pokazały, że Damaszek był zamieszkany już od 8000 do 10000 p.n.e.

W okresie średniowiecza było to centrum kwitnącego przemysłu rzemieślniczego, z różnymi obszarami miasta specjalizującymi się w poszczególnych dziedzinach rzemiosła.

W mieście znajdują się wybitne świadectwa cywilizacji, które je stworzyły – hellenistycznej, rzymskiej, bizantyjskiej i islamskiej.

W szczególności kalifat Umajjad utworzył Damaszek jako stolicę, tworząc scenę dla stałego rozwoju miasta jako żywego muzułmańskiego, arabskiego miasta, na którym każda kolejna dynastia pozostawia swój ślad.

Pomimo dominujących wpływów islamu, w mieście nadal widoczne są ślady dawnych kultur, zwłaszcza rzymskiej i bizantyjskiej. Tak więc dzisiejsze miasto opiera się na rzymskim planie i utrzymuje aspekt i orientację greckiego miasta, ponieważ wszystkie jego ulice są zorientowane na północ-południe lub wschód-zachód.

Stal Damaszku posiada legendarny status w historii świata. Europejczycy zapoznali się ze stalą Damaszku podczas wypraw krzyżowych w XI i XII wieku. Chrześcijańscy rycerze toczyli epickie bitwy o kontrolę nad Jerozolimą i Ziemią Świętą.

To właśnie podczas tych bitew po raz pierwszy zaobserwowali stalowe miecze Damaszku niesione przez muzułmanów. Miecze te mogły przeciąć opancerzonego rycerza na pół z minimalnym wysiłkiem. Stalowe miecze Damaszku mogły również wyginać się jak guma bez łamania.

Świat Zachodni szybko dowiedział się, że ta niesamowita stalowa broń Damaszku została wykonana przez mistrzów ostrzy w Damaszku w Syrii. W rzeczywistości przez setki lat przed wyprawami krzyżowymi tworzyli stalowe miecze i noże w Damaszku. Pierwsze wzmianki o ostrzach stalowych Damaszku pochodzą z około 300 roku n.e.